Доставките на руски газ за България и съседните ѝ държави Гърция, Турция и Македония са намалели с една трета, съобщи изпълнителният директор на "Булгартрансгаз" Кирил Темелков в петък. В същото време заради студа голяма част от българските потребители на синьото гориво ползват по-големи от предварително заявените количества, каза шефът на обществения газов доставчик "Булгаргаз" Димитър Гогов. Общо вътрешното потребление е нараснало с около 20 процента. То също се компенсира от газовите запаси
"В момента количествата за страната, както и обемите, които пренасяме за Гърция, Турция и Македония, са намалели с повече от 30%", каза Темелков, цитиран от Ройтерс. По думите му намалелите обеми се компенсират в добив от хранилището в Чирен.
В същото време от Министерството на икономиката, енергетиката и туризма съобщиха, "до момента не е ограничено подаването на природен газ и не е прекъсван газовият транзит към съседните държави".
За намалени доставки на руски природен газ в Европа бе съобщено още във вторник, но руската компания "Газпром" отрече да е намалявала обемите на транспортираните количества и дори съобщи, че те са увеличени с добити от европейските ѝ газохранилища количества. Неофициални източници заподозряха кражби на руски газ от страните, през които суровината се транзитира до Европа. С подобни съмнения през януари 2009 г. Москва спря кранчето на газопровода при Украйна до Европа и остави две седмици европейските потребители на студено.
Европейските потребители не получават достатъчно количества руски газ, защото Русия намали доставките, заяви в петък украинският министър на енергетиката Юрий Бойко, цитиран от РИА Новости. По думите му при техническо споразумение за доставка на 490 млн. куб. м в денонощие сега доставките вървят на ниво от 415 млн. куб. м. "Ние ползваме газ в строго съответствие с договорите, но заради това, че той не пристига от Русия, естествено, не достига и до Европа", заяви той.
От пресслужбата на "Газпром" отбелязват, че Украйна значително превишава заявените по договор обеми. В същото време компанията посочва, че максимално е увеличила доставките на газ не само в европейските страни, но и в Беларус и Украйна. В момента концернът подава 180 млрд. куб. м докато година по-рано в Европа са били изнасяни 150 млрд. Кубика.
В четвъртък обаче Италия, Австрия, Словакия и Полша се оплакаха от намаляване на газовите доставки от Русия между 20 и 30 на сто.
В България газоснабдяването в страната и транзита на природен газ се следи от сформиран оперативен щаб, съобщиха още от икономическото ведомство.
"Във връзка с настъпилите застудявания и значително повишената консумация на природен газ във всички страни от балканския регион, източна Европа и Руската Федерация, през вчерашното денонощие доставките на природен газ бяха осъществявани при много тежки условия на недостиг на количества за страните от балканския регион. Това наложи предприемане на мерки за намаляване на потреблението във всички държави от региона", пише в съобшението на ведомството.
Затова оперативен щаб с участието на представители и на “Булгартрансгаз” и “Булгаргаз” ще следи за сигурността на газоснабдяването.
Актуалната ситуация е била обсъдена и с премиера Бойко Борисов и било отчетено, че до момента не е прекъсвано транзитирането на природен газ за съседните държави и не са въведени принудителни административни мерки за ограничаване на газоподаването.
Ведомството обаче посочва, че се използват в максимална степен всички местни ресурси за осигуряване на количества природен газ, включително газохранилището в Чирен и от находището край Галата. Според ведомството запасите в Чирен са достатъчни да осигуря консумацията за 90 дни, но според Димитър Гогов, ако продължи рекордното газово потребление може да възникне проблем с осигуряването на гориво.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
64 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Кой плаща на българските еколози? Я да видим? Госбанк Росии. Не може да бъде! А кой плаща на германските еколози? Я да видим? Пак Госбанк Росии. Е - това вече си е за Прокуратурата!
Червен еколог = Враг на България,руски хрантутник! Да ве е.а загубеняците. Плащайте сега!
58, проучването за шистов газ не е забранено. Забранен е "фракинга", както написах в предното. Това, че не можело да се прави сондиране си е лъжа, използвана от който иска,когато иска. Между другото в Полша нещо не се получава с този газ - първите сонди за добив не излизат рентабилни.
Не на шистовият газ!
С един корщум - два заека... Руска тарикатщина. От една страна недиверсифицираните доставки на страната ще доведат до снижаване на необходимите запаси. От друга страна новите доставки може да станат при друга цена. Връщат ни назад в бланса.
До всички мераклии за шист газ. Хайде да оставим нещо за децата и правнуците ни. Такъв ламтеж, и непремерен разгул на всички ще ни доведат само до едно- голяма война за ресурси. На Костов му е платено да говори така, вие какво ще осребрите с позицията си. Ще стането чиновници ли. Дупченето на земята е крайно опасно. Бандата престъпници от задокеания си е платила на продажното ни правителство и е въпрос на време само още 3 месеца да стегне земята и да започнат. Смешен театър на демокрация.
ДО 52. Документа от БАН, за който говориш, е Становище, а не Експертиза. Щом БАН застава с подписа си зад това Становище, ясно е че техните учени са направили необходимите проучвания по този въпрос. Ако бъде поискано, ще представят и детайлна експертиза. Между другото те препоръчват поне да бъде разрешено да бъдат направени предварителни проучвания за наличие на запаси от шистов газ. При тези проучвания няма никакъв риск, защото технологията на проучване е същата, каквато се прави от 50 години за …
наличие на нефт и газ. Цяла Северна България е надупчена от сондажи от 50те години насам за наличие на нефт и газ и досега няма отбелязано замърсяване на подземни води. Разбирам, че технологията за добив на шистов газ е нова и има риск. Но защо и проучването /при което няма никакъв риск/ беше забранено преди няколко дни под натиска на червените талибани от "екологичните здружения"?
Нещо повече. В Полша вече започва разширена програма за добив на този вид природен газ - там вече са продадени няколко десетки концесии на чужди фирми.
До 41. Добро утро! Но не си прав, щом има реакция на така написаното от теб, това значи че то така се разбира. Не изпитвам трепети по това управление. То е усмивано, псувано и коментирано от всякъде.Но ние народът като суверен не сме виновни. Ние не ги избираме, избира законът, поради тази причина и сега бъдещите крясъци които ще се чуват от парламентът ни ще бъдат по кодексът за избиране. Ние всички само потвърждаваме тези уговорки, и ако сме много сърдити може да развалим нечии планове. Както стана с дедо Мони. Това е представителната демокрация. Друго не е измислено още.
55, Членът че е голям, голям е. Освен това е двоен. Чл.1 За Гоце - милионен руски подкуп. Чл.2 Българите ще платят хилядократно размера на подкупа. Това е Договорът - Голям шлем.