Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Газовият тренд продължава надолу, ЕС с план за задължителни запаси от есента

2 коментара
Газовият тренд продължава надолу, ЕС с план за задължителни запаси от есента

Цените на природния газ в Европа продължават да намаляват в петък за трета поредна седмица, макар и с по-слаб темп, но въпреки тези положителни тенденции Евросъюзът смята да увеличи стратегическите си газови запаси, за да е по-добре подготвен за следващата зима след сблъсъка този отоплителен сезон с тежката ценова криза.

Според цитирана от агенция Блумбърг чернова на проектодокумент през март ще бъде представено изискване към страните членки на ЕС да имат минимални нива на газови запаси до 30 септември всяка година.

Ще е предвидено и оказване на помощ на страни от ЕС и оператори за съвместна покупка на газ за изпълнение на минималните запаси. Мерките са заради ръста между 3 и 5 пъти на цените на природния газ в различни държави на ЕС от началото на кризата в края на миналото лято. През септември цените стигнаха 1000 долара з 1000 куб.м, а през декември се извисиха над 2 хил. долара. Последва спад, но нагнетяването на напрежението между Украйна и Русия и повишаването на несигурността на запада в доставките на "Газпром" отново ги вдигна. В петък цената намала с 3 процента до 73 евро за мегаватчас във фючърсната търгоивя на нидерландския газов хъб TTF.

За това допринесе информацията, че държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън и руският външен министър Сергей Лавров планират да проведат разговори през следващата седмица в опит за намиране на решение на украинската криза по дипломатически път.

Междувременно Европа продължава да внася сериозни количества на втечнен природен газ, след като през януари бяха внесени рекордните 11.7 млн. метрични тона такава суровина. половината от тях бяха осигурени от САЩ.

През февруари продължава този солиден внос, като досега бяха внесени 6,9 млн. метрични тона втечнен природен газ.

В същото време европейските нива в газовите хранилища спаднаха по-малко от опасенията след относително мека зима и безпрецедентни доставки на втечнен природен газ, но тяхното попълване през лятото може да се окаже предизвикателство. Зимният газов сезон продължава от октомври до март, а летният газов сезон започва през април. Обикновено през летния сезон цените и търсенето на газ на едро са по-ниски и повече газ отива за съхранение.

Големият въпрос, който остава да виси над пазара, е дали Европа – и главно Германия и Холандия – са в състояние да възстановят запасите от природен газ преди началото на следващата зима. С несигурността по отношение на износа на газ от Русия за Европа поради рисковете от руска инвазия в Украйна и с търгувани цени на синьото гориво, които все още са 3-4 пъти по-високи от дългосрочните средни нива, Европа вероятно ще продължава да купува втечнен газ през лятото и през следващата зима.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Мони Монев Тиранофоб
    #2

    И РУСКИЯ ПЕТРОЛ! Купувачите започнаха да отказват руски петрол поради заплахата от санкции/САМО НАШТЕ -НЕ/ Купувачите на руски петрол в Азия и Европа, притеснени от ескалацията около Украйна, започват да преразглеждат плановете си и да отлагат покупките на лотове, страхувайки се да не попаднат в капана на санкциите, ако избухне война. Руският клас Urals в Европа рязко поевтиня в сравнение с други марки и сега се продава с максимална отстъпка през последните две години: всеки барел струва почти 4 долара по-малко от Brent.

  2. Bлaдo
    #1

    майката й се ега на Сибирската джамахирия.....

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.