Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Газпром" и ЕНИ наливат вода в "Южен поток"

10 коментара
"Газпром" и ЕНИ наливат вода в "Южен поток"

В петък в Сочи в присъствието на министър-председателите на Русия и Италия Владимир Путин и Силвио Берлускони ще се подпише ново споразумение в рамките на проекта за газопровода "Южен поток". Партньорите по проекта обаче, "Газпром" и ЕНИ, до момента не са изгладили разногласията си, особено по начина на управление и на разпределение на печалбите.

На двете страни им остават няколко дни до финалните преговори. Ако не успеят да съгласуват позициите си, на 15 май ще се появи единствено поредния междинен договор за проекта.

Споразумението, което трябва да се парафира в петък, всъщност подлежеше на подписване още в началото на април, но тогава визитата на Берлускони в Москва беше отложена заради земетресението в Италия.

От италианското правителство обаче са съобщили за Ройтерс, че преговорите по "Южен поток" не са приключили, тъй като страните не могат да изгладят разногласията си.

ЕНИ иска да се занимава с маркетинга на газа в транзитните страни, през които минава маршрута на тръбопровода, докато "Газпром" ограничава съвместната дистрибуция само на територията на Италия. Източник, близък до италианската компания, е потвърдил пред "Комерсант", че ЕНИ иска да дели приходите от ежегодната продажба на 10 млрд. куб. м газ за ЕС, докато "Газпром" е съгласен това да се прави за обеми от 6 млрд куб. м

Различията не приключват дотук. Още през есента на 2008 г. "Газпром" е пратил на ЕНИ проекторешение на съвета на директорите на "Южен поток" АГ (оператор на проекта) за назначението на двама управляващи директори на компанията и съгласуване на плана за работата през 2008-2010 г. ЕНИ до момента не е приела тези предложения, като е издигнала свои.

Италианците предлагат да включат в проекта руската компресорна станция Береговая, тоест съвместно да регулират обема на преминаващия през тръбата газ и да участват в управлението на наземната част на съоръжението.

Сега "Газпром" подписва споразумения със страните, през териториите на които ще мине "Южен поток" без участието на ЕНИ.

На 23 юни 2007 г. "Газпром" и ЕНИ подписаха меморандум за създаване на газопровода "Южен поток" по дъното на Черно море. Партньорите в проекта участват в начинанието на паритетен принцип. Инвестициите трябва да възлязат до 20 млрд. евро.

На 22 ноември 2007 г. Алексей Милер и генералния директор на ЕНИ Паоло Скарони подписаха в Кремъл допълнение към меморандума за регистрация на оператор на проекта “Южен поток“ АГ, в Цуга, Швейцария.

Капацитетът на тръбата трябва да поема 30 млрд. куб.м газ на година, започвайки от 2015 г. България, Сърбия, Унгария и Словения вече са подписали меморандуми за намерението си да се присъединят към проекта.

Източници от двете компании са съобщили, че независимо от разногласията преговорите продължават и "споразумение ще бъде подписано".

Ако не се договорят всички разногласия за оставащото до петък време, страните ще подпишат "поредния междинен документ, който няма да изглади различията и не задължава страните да пристъпят към моментална реализация на проекта".

По думите на източник от "Газпром", италианската страна "не е оценила" това, че руският монополист в началото на април без възражения е изкупил от ЕНИ 20% от акциите на "Газпром нефт" за 4.1 млрд. долара, тоест почти двойно по-скъпо от пазарната цена.

"Но в "Газпром" сега са се замислили сериозно струва ли си да се изкупуват газовите активи на "Северенергия" за 1.2 млрд. долара или да оставят този бизнес на италианците и да гледат как те се справят с добива в Сибир", твърди източникът на "Комерсант".

Според наблюдатели ЕНИ се опитва да се възползва от ситуацията, че "Газпром" е максимално готов да прояви гъвкавост при преговорите, търсейки по-бърз старт на своя проект, който е в конкуренция с европейския "Набуко".

Миналия петък в Прага след края на срещата на върха "Южен коридор – новият път на коприната" беше подписана декларация, която според анализатора ще окаже сериозно влияние на преговорите между "Газпром" и ЕНИ.

"Всеки се опитва да оптимизира участието си в проекта, но италианците, разбира се, демонстративно пробват да се докопат до допълнителни отстъпки и печалби", коментира експерт пред "Комерсант". Шефът на Ийст юръпиън газ анализис Михаил Корчемкин добавя, че днес "Южен поток" при всички положения изглежда икономически неизгоден за "Газпром" проект.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Българан
    #11

    Цяла западна европа се натиска да работи с Русия, ама Костов казва не в България!Защо ли?

  2. boby1945
    #10

    ква я мислехте, ква стана!! Ама той Силвио е нещатен сътрудник на ДС биля, ма му се е загубило картончето!

  3. yoss
    #9

    ... въпреки че малко продължават да искат след като веднъж са пробвали :)

  4. #8

    русия иска да изработи всички, но нещо не се получава.

  5. ктн
    #6

    Италия не е цяла Европа. А тя си има доставки и от други страни. Русия за нея е още един източник. Напълно в съответствие с пазарните принципи на диверсификация. Лошото за нас е, че Южен поток е диверсификация само на трасе, но не и на източник. Би трябвало да правиш тази разлика.

  6. Алеко
    #5

    време остава, докато Русия се усети и престане да договаря с недружелюбни глупаци снабдяването им с дефицитни енергосуровини. Използвайте това време.

  7. Мнение
    #4

    е

  8. Българан
    #3

    Прав е ктн, че Южен поток е дисрефикация на трасетата, а не на източника. Именно заради трасетата страдахме миналата зима, тъй къто трасето минаваше през Украйна и от Украйна дойдоха всички проблеми. Защо нямаше проблеми за Финландия, Полша или прибалтийските републики? Защото трасето за доставка на руски газ не минава през Украйна!Що се отнася до дирсефикацията на източниците, ами ако има от къде нека да дирсефицираме! Ама като няма? Алтернативата ни е ирански газ през Набуко, ама това я стане я

  9. te
    #2

    yy

  10. Алеко
    #1

    има мъчни думи. Пише се диверсификация, огледало, а не гледало, пресантиман а не презихтиман, впечатление а не пичитление, абсолютно а не псилютно.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.