Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

“Газпром“ между европравилата и руския “Концептуален подход“

9 коментара
“Газпром“ между европравилата и руския “Концептуален подход“

Представеният от руския президент Дмитрий Медведев документ “Концептуален подход към нова юридическа база на международното сътрудничество в областта на енергетиката (цели и принципи), претендиращ да замени Енергийната харта, е в разрез с плановете на Европейския съюз за либерализацията на газовия пазар. Това пише RusEnergy, коментирайки в четвъртък предложението на Русия и одобрения ден по-рано окончателен пакет от мерки за разделянето на мрежата от производството на енергийни ресурси.

“Това не е пазар, а централно планиране - “Газпром“ се опитва по пътя на политизацията на въпроса с доставките да контролира търсенето, вместо да задържи своето място във висококонкурентния бизнес с цивилизовани пазарни методи“, коментира руския документ управляващият директор на “Ийст Юръпиън Газ Анализис“ Михаил Корчемкин.

“Концептуалният подход“ явно търси съчувствие по въпроса за доставките на руски газ към Европа през Украйна и други транзитни държави. Авторите на документа настояват за прозрачност на транзита и безпрепятствени доставки на международните пазари, но по същата логика на дискусия подлежи не само ежегодният руско-украински газов конфликт, но и отношението на Русия към средноазиатските производители на газ.

Както Украйна е транзитираща страна за Русия, то Русия се явява транзитираща държава за Азербайджан, Туркменистан и Узбекистан. И само защото нейното законодателство не позволява транспортирането на чуждестранен газ по тръбопроводите на “Газпром“, то тези страни са принудени да продават суровината си на руския монополист, а не на европейските потребители, пише изданието.

В същото време Европа уверено придвижва либерализацията на вътрешния си пазар, след като Европарламентът одобри третия пакет от законодателни мерки. Той трябва да доведе до разделянето на мрежите от производството на газ и електроенергията и да ограничи достъпа на “Газпром“ до системите на Европа.

Влизащите в сила още това лято европравила, целящи засилване на конкуренцията и намаляване на цените, ще забранят на производителите на газ да се разпореждат с газопроводите и това е неприятно за “Газпром“, който има в много източноевропейски страни активи по веригата на целия бизнес.

Неотстъпчивостта на европейската позиция по въпроса за осигуряване на сериозна конкуренция би трябвало да накара “Газпром“ да се замисли. Ако компанията иска да получи гаранции за транзита си през Украйна, то по същия начин тя ще е длъжна да отвори границите си за транспорта на азиатски газ до Европа.

Ако пък “Газпром“ смята по предишному да изкупува средноазиатския газ на границата, дори и на европейски пазарни цени, то трябва да е готов за това, че все някога ще му се наложи да продава газа си не на Германия, Франция или Полша, а на независим търговец на руско-украинската граница, коментира RusEnergy..

Според изданието допълва, че на “Газпром“ ще му се наложи да избира между отстояването на собствените принципи за развитие на бизнеса и необходимостта да се приспособи към принципите на основните си потребители.

Пакетът европейски енергореформи и руският Концептуален подход имат съвършено противоположни посоки – конкуренцията срещу централното планиране, отбелязва Корчемкин. В края на краищата на една от двете страни ще ѝ се наложи да отстъпи, и по-скоро това няма да е ЕС.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. boby1945
    #10

    още тази зима! Както викаше брадатият приятел Маркс,само практиката е обективен критерий за истината на една или друга "концепция"."Съображенията" си остават съображения.

  2. николай
    #9

    Руснаците дотам докараха работата, че хем им се отстъпва, хем отново спряха газа. Затова, ако ще си седим без газ, по-добре да не им се отстъпва. И без това те знаят, че имат капацитет да си складират газа за не повече от 1 месец. Така че губещите може да не сме само ние и неполучилата газ Европа.

  3. Балканец
    #8

    Тези имат влияние,чрез контрола в/у някаква част(да не спорим каква)от енергиините ресурси.И вижте какво става.Представяте ли си какво го очаква Света,ако имат реално влияние над повече неща ?!

  4. мужик
    #7

    Цивилизовани пазарни методи се прилагат от цивилизовани, пазарни държавил Какво може да се очаква от родината на ГУЛАГ и "психушките", освен азиатски сатрапизъмБ

  5. мужик
    #6

    Брадатият ви приятел "Маркс" всъщност се казва Мордехай Ашер ЛевилЧестита "Ханука"----още тази зима! Както викаше брадатият приятел Маркс,само практиката е обективен критерий за истината на една или друга "концепция"."Съображенията" си остават съображения.

  6. мужик
    #5

    Това звучи като "За бога, братя, не купувайте", но може да свърши добра работа - газ и ток в кофи не може да складираш...----Руснаците дотам докараха работата, че хем им се отстъпва, хем отново спряха газа. Затова, ако ще си седим без газ, по-добре да не им се отстъпва. И без това те знаят, че имат капацитет да си складират газа за не повече от 1 месец. Така че губещите може да не сме само ние и неполучилата газ Европа.

  7. мужик
    #4

    Светът го очаква световна държава от фашистко-феодален тип, за която Владимир Улянов Бланк и Иосе Висарионович Джугашвили отдавна мечтаят, и единият даже се е заклел на гроба на другия да построи, но това е бедата със сатрапските мераци - все нещо остава недогледано

  8. Шри Шри Шанкар
    #2

    Миналата зима се отрази зле не само за българите но и на руснаците. Никой не отчита факта че газта ТРЯБВА да тече непрекъснато и тя си тече непрекъснато. Когато Русия "спря" газта тя беше принудена от технологичния процес да пренасочи количествата към газохранилища които са пълни в момента до козирката. И заради това кризата не можа да продължи поне 3-4 месеца. И в бъдеще няма луфт за възникване на криза. Ако ЕС иска да придобие равно правно положение при възникване на газова криза е необходимо да бъде готов за тотално спиране от своя страна на доставките на газ. Тоест да се изпълнява политиката или ще има за всички или за никой. Недоставянето на газ ще срине производството на газ в Русия.

  9. tringejet
    #1

    Видеоклипы бесплатно и без регистрации. Огромный архив, онлайн просмотр.http://icetv.ruhttp://icetv.ru/ice0.gif]

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.