Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Газпром" намали с 60% доставките си за Беларус

28 коментара
"Газпром" намали с 60% доставките си за Беларус

Москва засили в сряда натиска си върху Минск в двустранния газов спор, определен от беларуския президент като "газова война". От сутринта ограниченията в доставките на руски газ за вътрешните нужди на Беларус са достигнали 60% или около 35 милиона кубически метра в денонощие. От своя страна Беларус заяви, че започва да отклонява за свои нужди от транзитирания за Европа руски газ, а Литва се оплака, че получава 40 на сто по-малко руски газ.

За по-строгите ограничения съобщи лично шефът на "Газпром" Алексей Милер. От началото на седмицата това е третото съкращение: в понеделник обемът на доставяния газ бе намален с 15%, във вторник – с 30%. Днешното 60-процентно намаление вореотня няма да е последно. Още в понеделник от "Газпром" обявиха, че ако Беларус не изплати дълга си, ограниченията ще стигнат до 85 на сто. Дългът от около 200 милиона долара се е натрупал, тъй като през първите месеци на годината Беларус е плащала доставяния газ на цената от миналата година, а не на изчислената по договор нова, по-висока цена.

Отначало Беларус предложи да се разплати с машини и оборудване, но Русия не се съгласи. Във вторник президентът Александър Лукашенко заяви, че е "взел пари на заем от приятели" и в най-скоро време Беларус ще плати дълга си.

Същевременно Минск обяви, че прекратява транзита на руски газ през своя територия, тъй като "Газпром" дължи за транзита 260 милиона долара.

Късно снощи беларуският вицепремиер Владимир Семашко обяви, че страната е започнала да отклонява от транзитния газ, за което била уведомила "Газпром".

В сряда сутринта Алексей Милер каза, че транзитът през Беларус се осъществява в пълния си обем и европейските потребители не изпитват затруднения.

Засилващият се газов спор между Русия и Беларус вече се отразява на Германия и Литва, каза обаче председателят на Европейския парламент Йежи Бузек. На срещата си с руския енергиен министър Сергей Шматко в Москва Бузек заяви, че руски газ не се подава за Европа в договорените количества и че Литва и Източна Германия вече са засегнати от това. Шматко обаче каза, че не може да потвърди тази информация.

Следобед в сряда обаче стана ясно, че газовите доставки през Беларус за Литва и руския анклав Калининград са намаляли с 40%. "Намаляването в нивото сега е повече от 40%,” каза Викторас Валентукевикус, главен изпълнителен директор на Lietuvos Dujos.

Литва не е получила никакво уведомление от Беларус преди съкращаването на доставките, добави той.

В миналото заради газови спорове между Русия и Украйна Европа е оставала на студено. Сега обаче европейски служители уверяват, че в случая с Беларус няма такава опасност, тъй като само 6.25 на сто от общото европейско потребление на газ минава през тази страна.

В Москва Бузек каза, че Европейският парламент е готов да изпрати свои наблюдатели, които да следят положението с транзита на руския газ през Беларус. Шматко съобщи, че е обсъждал в телефонен разговор с комисаря по енергетиката Гюнтер Йотингер възможността да бъдат поканени европейски наблюдатели. По думите на руския министър това може да стане, ако има сведения за неразрешено отклоняване на газ. Засега руската страна няма такава информация и механизмът на наблюдателите не се използва , обясни Шматко.

Според руски експерти, цитирани от Газета.ру, краят на конфликта не е далеч, тъй като по-нататъшни ограничения на газовите доставки ще бъдат критични за Беларус. Страната не притежава големи газохранилища и не разполага със сериозни резерви за промишлеността си и за бита.
подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

28 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Tomas
    #29

    Русия не е нормална страна.Експлоатирайки като арабите природните си ресурси тези паразити искат да наложат корумпираната си система над цяла Европа,опасвайки я с дублирани тръби така те ще шантажират всяко правителство което им окаже отпор като оставят тръбата празна и пренасочат горивото към послушниците(примери колкото искате)Решението е в единна Европейска политика и в енергетиката, забрана на сепаративни договори с външни доставчици.

  2. Петър
    #28

    Напълно съм съгласен. С Русия няма нормален бизнес. За тях всичко е политика, при това политика на шантажа.

  3. ПРОЦЕНТКО
    #27

    В добавка на казаното по-долу,с което съм напълно съгласен ще кажа,че това,което ПостСъветска Русия разбира под думата "бизнес",по същество е ограбването на отделните държави,чрез корумпиране на алчни и ненаситни русофилски олигархии.

  4. Балканец
    #26

    Напълно съм съгласен.И знаете ли кое е най-страшното : ако някой изобрети или произведе нещо и с него притиска останалите,донякъде е разбираемо-човекът е вложил труд и интелект.А и оценява стоиноста му-той е отговорен.Но когато имаш нещо НАГОТОВО и с него шантажираш,това вече е друг хоризонт.Това е нещо подобно на намереното на улицата-за намерилиа го, това е лесно богатсво и може да го изсипва за всичко,вкл. и за недобри дела.Трябва да ограничим контактите си с тази страна до минимум,защото кой знае в какво могат да ни въвлекат.Слабият(а Русия е много слабав момента)е непредсказуем!

  5. ктн
    #25

    Тези наглеци от СССР преди години ни налагаха силово техни машини, сега ни налагат АЕЦ, а не искат на тях да им налагат.

  6. ктн
    #24

    на завода, в който работех преди 20г. милиони долари за произведени от нас високотехнологични машини. Нищо не ни платиха, а ни наложиха бартерно едни техни боклуци, които бяха непродаваеми. Напълнихме си цеховете, защото нямаше къде да ги складираме и фалирахме.

  7. Балканец
    #23

    Ктн,сигурно и ти имаш лични наблюдения.Всички страни от бившия СИВ бяха принуждавани да произвеждат каквото им каже Москва и да продават само там където каже Москва.Иначе самата Москва нямаша как да си пласира боклуците.Това е и една от причините да изостанем толкова технологично.Просто не ни се даваше възможност да се развиваме.А сега говорят за някакво "взаимоизгодно сътрудничество",нещо повече-според някои увредини хора,Москва ни "давала"!!!За доброто на България-по-далеч от тези!

  8. BG
    #22

    тук се гърчи, да поплюете, то за вас по-голема радост нема - тая нагла Русия не дава газ без пари - като че ли не природата а Путин е произвел газа.. тя газта трябва да е за всички щото е от природата - new kommunistcheta-kostovistcheta. А иначе казано промити "Млади демократи -американо-простовакус-костовакус"

  9. Геноссе ШРЁДЕР
    #21

    Томас - Голтакос, твойта Полша не е нормална страна , а страна на голтаци.

  10. Геноссе ШРЁДЕР
    #20

    СеСеСеРе нещастнико, в кой век живееш голтако ?Няма вече безплана кльопачка от Се Се Се Ре, има РУСИЯ !Понял ? Ферщен ?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.