Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Газпром" е уклончив за новата тръба до България

Макар в една река два пъти не бива да се влиза, може да пробваме по друго русло, каза за проекта зам.-шефът на концерна Александър Медведев

13 коментара
"Газпром" е уклончив за новата тръба до България

Руската компания "Газпром" предпочита да е предпазлива в коментарите си относно водените преговори с България за докарване на нов руски газопровод по дъното на Черно море до Варна, тълкуван веднъж като втори лъч на "Турски поток", втори път – като възобновен "Южен поток", а двете преговарящи страни засега са решили да формулират като "развитие на газотранспортната мрежа на България".

Пред журналисти във вторник заместник-председателят на управата на газовия концерн Александър Медведев по уклончив начин потвърди за водените преговори за нова газова тръба. Те първо бяха обявени от руския премиер Дмитрий Медведев, а преди ден българският министър-председател Бойко Борисов заяви, че подписаната в Санкт Петербург от българския енергиен министър Теменужка Петкова и шефа на "Газпром" Алексей Милер пътна карта за развитие на българската газопреносна мрежа предвижда доставка на 15.7 млрд. куб. м руски газ за планирания от правителството му газов хъб  край Варна.

 "Газпром“ и България не обсъждат възобновяване на "Южен поток", а разглеждат варианти за развитието на нейната газопреносна система, тъй като има много направления за доставки по втората тръба на "Турски поток", заяви Александър Медведев във вторник в Москва.

"Вариантите за разпределяне на газа от втората тръба на "Труски поток" са разнообразни, освен направлението към Италия, има направление и на север. Ние с българските колеги обсъждаме варианти за развитието на газотранспортната система на България. Подчертавам, че именно за това става реч", каза Медведев.

Така той косвено потвърди за преговорите за тръба до Варна, но отрече да е говорено за конкретни количества. От България не са постъпвали запитвания за увеличаване на доставките на газ, заяви зам.-шефът на "Газпром". "Аз участвах в преговорите с България. Никакви запитвания за 15 милиарда кубични метра не са правени", каза той, цитиран от руската агенция ТАСС.

Обем от 15.7 млрд. куб. м, който съответства на капацитета на бъдещата втора тръба на "Турски поток", бе посочен от Борисов преди ден.

Макар и да отказва да определи новата тръба до Варна като възобновяване на прекратения в края на 2014 г. проект за газопровода "Южен поток" от Русия по дъното на Черно море до Варна, Мевдеведев напомни пред журналистите историята на този проект – как всичко за реализацията му е било готово.

"Имаше тръби, имаше работници за полагането им... България, видимо под външно давление, взе решение да блокира строежа на "Южен поток" и ние официално закрихме този проект. Но макар да говорят, че в една река два пъти не трябва да се влиза, може до опитаме по друго русло", каза Медведев, цитиран от РИА Новости.

По информация на Mediapool подписаната в Санкти Пеагерберг пътна карта предвижда тръбата до Варна, която ще захранва планирания от правителството на ГЕРБ газов хъб, да бъде въведена в експлоатация на 1 януари 2020 г. Тя ще замени доставките по досегашния Трансбалкански газопровод през Украйна и Румъния като дотогава "Булгартрансгаз" ще инвестира в разширяване на газопреносната си мрежа в сръбско направление и натоварвайки газовите връзки с Румъния, Гърция и Сърбия руският газ да бъде доставян в Западна Европа. Тепърва ще се оценява размерът на необходимото вложение в подсилването на газовата мрежа на българска територия.

Първата тръба на "Турски поток", чийто строеж се оценява на над 11 млрд. евро и е с капацитет от 15.75 млрд куб. м газ годишно, ще осигурява руска суровина основно за турския пазар. Нейният строеж започна в началото на юни 2017 г. с дейности на руска територия, които според български енергийни експерти обаче са необходими за работата на руската газова мрежа и остават скептични за реализацията въобще на газовия проект. Втората тръба на "Турски поток" в споразумението между Москва и Анкара е под въпрос и затова сега се разглеждат възможности за пренасочването ѝ в друга посока.

Предстои създаването на българо-руска работна група, която ще е ангажирана с преговори по реализацията на подписаното в пътната карта от Петербург и обвързването на новите доставки от Русия с изграждането на газов хъб край Варна.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Борислав Дичев
    #13
  2. Сигурно ако великият вожд от Банкя, беше нарисувал на една салфетка визията си за хъбчето си, братушките от "Газпром" нямаше така да шикалкавят. Пътна карта за "развитие на газотранспортната мрежа на България" ??? Купихме си два реактора. Сега и тръби ни трябват и има още място в "кошницата" на Бойчето, на края нали други ще плащат ;-)

  3. Ощавен маркиз
    #11

    Ако стоиш достатъчно дълго край реката, ГАЗОВАТА, рано или късно труповете на твоите врагове ще минат по нея... /По Лао Дзъ/

  4. Лизи Гугуткова
    #10

    Днес ЕС продължи санкциите срещу русия.

  5. Калико Джо
    #9

    Какво точно пише в пътната карта от Петрбург и някой видял ли я е?

  6. Коментарът е изтрит в 07:51 на 1 юли 2023 от автора.
    #8
  7. olja501013
    #7
  8. Krasimir
    #6

    България няма нужда от допълнителни количества газ. При политиката на ЕС за намаляване и приключване използването на въглеводродни горива(въглища, нефт и природен газ) до 2050г, изглежда твърде рисково да се разчита на нарастване на потреблението на природен газ в Европа. На този фон не разбирам кому са необходими още тръби, освен на строителите на газопроводи. България разчита да спечели от географското си положения чрез такси за пренос. Съмнявам се, че ще й бъде разрешено, освен ако не предложи нещо в замяна.

  9. САМО ЗАГЛАВИЯ: - Денежний поток Газпрома пересох на 84% *** - "Икономика на тръбите" изяде инвестициите в русия *** - Националното достояние губи пари с рекордна за 20 г. скорост *** -путин обяви за отсъствие на реални приходи в Газпром*** - В бюджета на Газпром има дупка от $15 милиарда...

  10. tim
    #4

    Руснаците могат да си говорят каквото си искат. На тях и без това вече никой не вярва. Виж, българските чиновници са ДЛЪЖНИ да ни информират какви ги дробят (защото ние ще сърбаме). Защо ще обсъждаме с руснаци дали и как ще си развиваме мрежите?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.