Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Газпром" не предвижда газопровод под Черно море към България

16 коментара
"Газпром"  не предвижда газопровод под Черно море към България

"Газпром" и турските му партньори обсъждат строителството на морски газопровод за Турция. Други варианти, включително строителството на газопровод за България, не се разглеждат. Това съобщи председателят на Управителния съвет на "Газпром" Алексей Милер пред жрналисти, предадоха руски медии.

Попитан дали може в близко време турските власти да подновят разрешението, което са дали за проекта "Южен поток", с което да се продължи работата по него в същата конфигурация – с тръба, която излиза в България, Милер отговори: "Не, става дума само за пререгистрацията на всички разрешителни издадени за морски газопровод от Русия за Турция".

Доставките на руски газ за Турция ще могат да се доставят и за Европа през газовата връзка на турско-гръцката граница, допълни Милер.

Изявлението му беше направено минути преди откриването на конференцията във Варна, на която българското правителство и Европейската комисия представиха концепцията за газов разпределителен център "Балкан". Във форума участват около 35 водещи международни компании от газовия сектор, инвестиционни фондове и финансови институции, но "Газпром" не присъства.

В началото на декември 2014 г. руският президент Владимир Путин обяви, че Русия се отказва от проекта "Южен поток", защото няма гаранции за неговото изграждане от страна на България и Европейския съюз.

Вместо това Москва предложи на Анкара да се изгради подводен газопровод "Турски поток" с капацитет от 63 милиарда куб.м газ. Предвиждаше се този проект да стане алтернатива на "Южен поток" и транзита през Украйна.

"Газпром" официално обяви, че иска да се откаже от транспортирането на "синьо гориво" през Украйна през 2019 г., когато изтича договора за транзит с Киев.

През февруари 2015 г. започна да се забелязва преосмисляне на руската позиция относно газовите потоци по дъното на Черно море. Една от причините за това бяха трудните руско-турски преговори. Тогава за пръв път се появи идеята за разделяне на потоците с възможното изграждане на две тръби - първата за Турция, а втората за България.

В същото време и официална Москва, и "Газпром" многократно са заявявали, че за тях проекта "Южен поток" не съществува. Тези изказвания зачестиха особено в началото на 2016 г., т.е. малко повече от месец след като в края на ноември 2015 г. турските Военно-въздушни сили свалиха руски бомбардировач в небето на Сирия. Този акт стана причина за най-дълбоката криза в руско-турските отношения от десетилетия насам. Москва наложи икономически санкции на Анкара и временно замрази проекта "Турски поток".

От началото на лятото на 2016 г. руско-турските отношения се подобриха, а след неуспешния опит за преврат от 15 юли 2016 г. Анкара пое засилен курс към възстановяване на диалога с Москва, включително в енергийната сфера. Така се стигна до срещата на президентите Путин и Ердоган в Кремъл през август. На нея турският лидер обяви, че ще направи всичко възможно за бързото изграждане на "Турски поток".

Преговорите по него станаха по-динамични през последните дни. Предвижда се тръбата да подаде първите количества "синьо гориво" още в края на 2019 г. и по този начин да се осъществи руската мечта за заобикалянето на Украйна.

Проблемът е в това, че с реализацията на "Турски поток" не само ще бъде заобиколена Украйна, но най-вероятно и България. Именно по така наречения "Западен Балкански маршрут" през Украйна и България преминават основните количества руски природен газ за Турция. Тези количества представляват основата на транзита през българска територия и тяхната загуба ще донесе сериозни финансови загуби на България - единствената работеща част в българската енергетика, която през последните години, се намира в тежко състояние, е транзитът на руския газ и получаваните от това транзитни такси, възлизащи на малко под 200 млн. лева на година.

За да се опита да промени тази ситуация София предлага изграждането на газов хъб "Балкан", в който да постъпва газ и от Русия по бъдеща тръба по дъното на Черно море. Ако тя бъде построена, а за това трябва да се спазят много точно изискванията на Европейския съюз и Третия енергиен пакет, България ще може да си възстанови поне малко от загубените около 14 млрд. куб. м газ, които в бъдеще ще постъпват директно за Турция.

Днешното изказване на Милер идва минути преди започването на газовата конференция във Варна, посветена на хъба "Балкан". На нея има руски представители, но отсъстват такива от "Газпром".

По отношение на вероятните доставки на руски природен газ за България по нови маршрути, включително по дъното на Черно море, трябва да се отчете позицията на Кремъл. Тя беше оповестена от президента Владимир Путин по време на съвместната му пресконференция с Ердоган. Русия иска "железобетонни гаранции" от България и ЕС, ако реши да прави нова тръба до нашия черноморски бряг.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

16 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #16
  2. Стефанов
    #15

    Советские люди под водачеството на Путя и Мюлер такъв ще го ядат отново от рязаните карабини,че дупето ще ги боли много повече от ,когато им свалиха самолета и заклаха пилота

  3. dimitardi100
    #14

    Когато България си оплете кошницата руснаците сами ще дойдат, а и не само те! Тогава България ще има добра база за преговори !

  4. Bлaдo
    #13

    гАзпром не може дори фалита си да предвиди, камо ли "газопровод под Черно море".

  5. ARROGANT
    #12

    Тоя не е като на оня от Симитли: http://picbg.net/u/337/39928/786291.jpg

  6. т€еритория на Мики Маус
    #11

    Ние руски газопроводи не иsкаме! Но Плевнелиев ще помоли обамата, и те ще аутсорсват кол центур у нас и ще разкрият 13 работни места! Нали сме съюзници! И нали дойде\' оня-Маккейн, и се изрепчи на България с думите-или спирате ЮП, или ЕС ви спира фондовете. И се минаха само няколко седмици след заплахата му, и ЕС наистина спря фондовете. За ужас на Пеевски и останалите угоявани от БГ и Евро данъкоплатецът олигарси! И руска централа не искаме! Ще я ДОнарежем! И 5,6 блок! И ще ги заменим с еко въглищна

  7. Bлaдo
    #10

    и България не предвижда гАзпром да си прави квот му скимне из Черно море...

  8. Мони_deactivated_1480055728
    #9

    Осигурихме ли вече да няма повече газов рекет от русия-трябват ни ката година само 3,5 ! Нали това е пръв приоритет! Не сме...ТРЯБВА ОЩЕ ДА СЛУШКАМЕ! Турците ни плащат за транзита -може да стане обратното. Трябва ДА "СЪБИРАМЕ" ГАЗ, ДА ГО ДОКАЖЕМ ТВЪРДО И ТОГАВА ЩЕ СЕ ПОЯВЯТ ИНВЕСТИТОРИ. "Така страната може да се превърне от основен транспортьор на газ за региона във вносител."

  9. [email protected]
    #8

    Май през час подавате различни сигнали на четящите ви?

  10. Явор от Германия Костовист
    #7

    Новата звезда на световният политчески небосклон, наричана от някой и тиквата от Банкя, оповести че :"Няма да позволим България да бъде заобиколена и ще използваме правото си на вето". Сега Газпром треперят и преосмислят "Турски поток". Никой не смее да противоречи на титана на дипломацията.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.