Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Газпром" обяви, че китайската сделка ще повлияе цените в Европа

Милер описа мрачно състояние на газовия европазар и прогнозира битка за руското синьо гориво

30 коментара
Алексей Милер

Сключеният от Русия голям газов договор с Китай може да окаже влияние върху цената на природния газ в Европа, заяви президентът на руската "Газпром" Алексей Милер в петък по време на провеждащия се в Санкт Петербург Международен икономически форум, цитиран от Ройтерс и руски медии.

 

На 21 май "Газпром" и Китайската национална петролна корпорация подписаха на фона на охладнели отношения с Евросъюза 30-годишен контракт за общо 400 млрд. долара за годишна доставка от 38 млрд. куб. м. Това е почти една четвърт от сегашните руски газови доставки до Европа и Турция. В петък руският енергиен министър Александър Новак потвърди, че цената за Китай ще е почти 350 долара за 1000 куб. м, което е под текущите средни тарифи за ЕС от 370-380 долара.

 

Шефът на газовия монополист подчерта в Петербург, че с подписването на договора е започнала конкуренцията между Европа и страните от Азиатско-тихоокеанския район за руския газ, транспортиран по тръбопроводи. Той обяви също така, че Европа е загубила в конкурентната битка с втечнения природен газ.

 

"Ние – Русия, "Газпром", открихме за себе си азиатския газов пазар. Може да се предположи, че подписването на този договор ще окаже влияние на цените на газа за европейския пазар. От вчера започна конкуренцията за руските газови ресурси", заяви Милер пред икономическия форум. Той не каза в каква посока ще се движат цените на руската суровина за Европа, чиито държави в последните години постигнаха значителни отстъпки в цената от газовия концерн, а в последните месеци са под постоянна заплаха за срив на газовите доставки заради политическия конфликт между Москва и Киев, пише Ройтерс.

 

Според анализатори обаче това е "дрънкане на оръжия" и опит за сплашване на Европа с появата на нов потребител на руския газ"

 

Зам.-шефът на "Газпром" Александър Медведев обяви, че компанията му ще получи от Китай аванс от 25 млрд. долара в рамките на газовото споразумение. По думите му това "принципно е договорено, детайлите се обсъждат". На въпрос дали базовата цена за Китай е над 350 долара за 1000 куб. м, той отвърна с: "О-о-о, и още как!" и допълни, че " в момента всяка домакиня иска да знае цената на газа, но това е неуместно".

 

Руското издание "Комерсант" посочва, че получаването на милиардния аванс от Китай ще намали кредитното бреме на "Газпром", която в противен случай ще трябва да поеме инвестиция от 55 млрд. долара за усвояване на Чаяндинското и Ковиктинското находище и строежа на газопровода "Силата на Сибир".

 

В рамките на форума в Петербург Алексей Милер обяви, че Европа е загубила в конкурентната битка за втечнения газ, предаде РИА Новости. По думите му в момента натоварването на терминалите за регазификация на природен газ в Европа е само 22 процента, докато през 2009 г. мощностите им са работели 90 на сто.

 

Шефът на "Газпром" отбеляза още, че в Европа намалява и добивът на собствен газ, включително в големите страни-износителки като Норвегия и Великобритания. Падат доставките и от Северна Африка и Близкия Изток, посочи Милер.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

30 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #30
  2. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #29
  3. Йордан Митев
    #28

    1)След като Русия/Путин (р. 1952) потъпка Будапещенския меморандум, по който е гарант, макар че украинците се отказаха от ядреното си оръжие, е съвсем очевидно, че и да сключват договор, китайците не могат да имат вяра на такъв съдружник.
    2) Ако Хитлер (1889-1945) не е бил съвсем прав, когато постулира "Ein Volk ohne Raum braucht Raum ohne Volk" (народ без пространство се нуждае от пространство без народ), тъй като Полша, Украйна, Белорусия и Европейска Русия, на които бе хвърлил око, не бяха чак

  4. andrei_deactivated_1414012191
    #27
  5. Коментарът е изтрит в 18:46 на 24 май 2014 от автора.
    #26
  6. Иван Николов
    #25

    Ако Европа иска да разнообрази доставчиците си на газ, на това му се вика диверсификация и се приема за нормално и логично. Ако Русия иска да разнообрази клиентите си , на които доставя газ, на това му се вика "дрънкане на оръжие" и опит за сплашване, според анализаторите. Колко е лоша тази Русия.

  7. pavel pavlov
    #24
  8. andrei_deactivated_1414012191
    #23
  9. pavel pavlov
    #22
  10. eks
    #21

    Аз мисля за предателски и неефективни договори и пролетарски далаверки трябва да се лежи в затвора обезателно!!!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

Участвам