Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Газпром" очаква до края на юни да подпише "Турски поток" с новия турски кабинет

Анкара поставя условие за 15% отстъпка в цената на газовите доставки

16 коментара
"Газпром" очаква до края на юни да подпише "Турски поток" с новия турски кабинет

Междуправителствното споразумение с Турция за проекта "Турски поток" може да бъде подписано до края на юни, заяви във вторник зам.-председателят на "Газпром" Александър Медведев.

Според замисъла на Москва, газопроводът, чийто капацитет е 63 млрд. куб.м. годишно, ще бъде построен в края на 2017 г. с крайна точка във все още несъществуващия разпределителен център на турско-гръцката граница.

В същото време ключовата за проекта страна - Турция - все още не е казала окончателно "да", са заявили пред Ройтерс два източника от Анкара, според които газопроводът ще бъде построен, само ако "Газпром" увеличи отстъпката за турската държавна газова компания "Боташ".

Анкара иска от "Газпром" отстъпка от около 15% и само тогава Турция ще приеме строителството на новия газопровод, са заявили източниците.

Медведев заяви пред журналисти във вторник, че "Газпром" планира съгласуване на ценовите условия с "Боташ" в края на юни.

"Започваме полагането, тези тръби ще бъдат запълнени с газ, в това няма никакво съмнение. Имаме време с "Боташ" до края на юни. Всички условия са съгласувани с "Боташ" и частните купувачи. Остана само да се сложат подписите", каза Медведев.

Той добави, че принципът "take or pay" ще действа за всички клиенти, включително и новите.

В същото време руският в. "Комерсант" посочва, че неуспешното представяне на изборите на Партията на справедливостта на развитието (ПСР) на турския президент Ердоган създава проблеми пред "Турски поток". ПСР изгуби мнозинството си в Меджилиса и оттук нататък има няколко варианта – от формиране на коалиционно правителство до разпускане на парламента и провеждане на предсрочни избори. Докато тази дилема не се изясни, бъдещето на "Турски поток" остава висящо.

Турция очаква подробен отговор от Русия за координатите на сухопътния участък на "Турски поток" и това е единственият въпрос, заради който не може да се пристъпи към строителството, смята турският енергиен министър Танер Йълдъз, цитиран от "Комерсант".

Зам.-шефът на "Газпром" Медведев отбеляза, че подписването на споразумението ще стане с новия ръководител на енергийното министерство в Турция.

Газопроводът, за който се разбраха руският президент Владимир Путин и турският му колега Реджеп Тайип Ердоган през декември, трябва да замени "Южен поток" и да обезпечи доставката на руски газ към Европа, заобикаляйки Украйна. "Газпром" вече съобщи, че в началото на юни ще започне строежа на първият подводен участък на газопровода по дъното на Черно море. Компанията планира да завърши тази тръба до 2017 г., а до 2020 г. да са готови всички четири разклонения.

Към момента обаче с Турция не е подписан нито един обвързващ документ : няма междуправителствено споразумение, Анкара все още не е дала разрешение на "Газпром" за прокарване на тръби в турски териториални води, а "Газпром" не е предоставил ценова отстъпка на турската държавна газова компания "Боташ" (отстъпката е част от пакетните договорености по газопровода).

Източници на "Комерсант" казват, че подписването на документите е било отложено заради изборите в Турция на 7 юни, но е постигната принципна договореност и след изборите (вероятно на Петербургския форум) ще бъде подписано междуправителственото споразумение.

В момента обаче в Турция няма с кого да се разговаря, естествено, ще е нужно допълнително време, съобщи пред изданието руски източник, запознат с хода на подготовката на споразумението. Източникът твърди, че след съставяне на правителство и при наличие на политическа воля, споразумението може да бъде подписано до месец

Според друг източник проблемът е по-широк. Ако ситуацията в Турция се усложни, то всяко решение на турските регулатори по разрешенията за "Турски поток" може да станат предмет на вътрешнополитическа търговия, което въобще може да забави проекта.

В понеделник, веднага след изборите, Владимир Путин е провел по своя инициатива телефонен разговор с Ердоган, в който е обсъдена "проблематика, свързана с реализацията на крупни инфраструктурни проекти в сферата на енергетиката".

Зам.-председателят на "Газпром" Медведев увери във вторник: "Неотдавна се срещнахме с представители на турското министерство на енергетиката и представителите на парламентарното мнозинство, които отговарят включително и за разрешителните, не поставиха никакви съмнения".

По думите му няма и не може да има никакъв риск за първия участък на "Турски поток", тъй като той е предвиден за доставки на газ в Турция.

"Газпром" вече предупреди Европейския съюз, че след 2019 г. няма да транзитира газ през Украйна, но експерти смятат, че руската компания едва ли ще може изцяло да се откаже от този маршрут.

Медведев сега потвърди: "След приключване на транзитния договор с Украйна, той няма да бъде продължаван и нов няма да се подписва при никакви обстоятелства".

В тази връзка, допълни той, най-простият начин за обезпечаване на Турция е "Турски поток".

За разлика от "Южен поток", който предвиждаше мащабно строителство на инфраструктура в Европа, проектът "Турски поток" се ограничава до изграждане на търбопровод по дъното на Черно море и газоразпределителен хъб на границата между Турция и Гърция. Европейските клиенти на "Газпром" трябва да си построят сами останалата инфраструктура.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

16 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Nikola Nikolov
    #16

    До сега, в бизнесотношенията, турците директно не са хапвали дръвцето от рушняците.Е, ако се хванат на въдицата и не се усетят за азиатската лукавост, ще го хапнат здраво!

  2. ivancho ivanov
    #15

    “..."Газпром” очаква...” Така си минава живота на човека, в очакване! Спомням си “Солнце всходит и заходит..” заглавието на затворническият стенвестник описан в една от книгите на Ильф и Петров.

  3. Коментарът е изтрит, защото не е по темата на статията.
    #14
  4. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #13
  5. Kiril Kovatchev
    #12

    Тези руски брътвежи за турски поток са малко като да очакваш от умрял писмо. Руснаците продължават да си живеят в измислен свят вярвайки си че като нареждат на другите какво да правят, те могат само да изпълняват руските желания. Истината е че никой не иска да се връща в миналото където все още си живуркат руснаците. А по въпроса с извиването на ръцете на Турция, просто са сбъркали адреса. Никакъв, ама никаъв шанс нямат руснаците да излязат необидени от цялата тази далавера.

  6. Манол
    #11
  7. pavel pavlov
    #10
  8. Neandertalec
    #9

    Руснаците много искат да им го забучат тоя паток на Турция, и то при положение, че "Син паток" се ползва на едва 15%, ама с руските имперски геополитически дивотии на Путлер I Късий ще я докарат до просешка тояга!

  9. pavel pavlov
    #8
  10. Мони_deactivated_1480055728
    #7

    Да , към $9 милиарда дълг,главно към американски и европейски банки. Малко ли са? И повече ще станат, защото им трябват 50 милиарда за газопроводите до Китай!А \"опорната точка\" за транзитните такси щеше да проработи, когато станем пенсионери. \"Комисионни\" взимат Гоце и КО?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.