Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Газпром" разширява "Северен поток" в Холандия

5 коментара

"Газпром" започва да създава нов консорциум за разширяване на газопровода "Северен поток". Според информация на в. "Комерсант" при посещението на руския президент Владимир Путин в Холандия идната седмица "Газпром" и холандската компания "Gasunie" ще подпишат меморандум за участие на холандското дружество в строителството на третата линия на газопровода.

"Gasunie" е акционер в първите две линии на тръбопровода "Северен поток", но "Газпром" иска да разшири проекта, започвайки "на чисто". Засега не е известно какво ще получи в замяна руският газов монополист от Gasunie, опцията за участие в един от газопроводите във Великобритания, договорена по предишното пратньорство, така и не бе използвана.

При посещението на Владимир Путин в Холандия, което е планирано за 8 април, "Газпром" и "Gasunie" ще подпишат редица документи, заяви вчера руският посланник в страната Роман Колодкин без да даде повече подробности. Източник на "Комерсант", близък до "Газпром", съобщил, че холандската компания ще подпише с руския монополист меморандум за намерение за участие в консорциума, който ще се заеме с разширяването на газопровода "Северен поток", свързващ Русия и Германия по дъното на Балтийско море.

"Gasunie" вече държи 9% от консорциума "Северен поток", който построи първите две линии на газопровода. "Газпром" има 51%, немските "Wintershall" и E.ON - по 15,5%, Френската "GDF Suez" и холандската "Gasunie" - по 9%. Първата линия бе пусната в експлоатация през ноември 2011 година, а втората - през октомври 2012 година, като общият им капацитет е 55 милиарда кубични метра годишно. Строителството на съоръжението струваше 7.4 милиарда долара.

"Gasunie" се включи в консорциума през юли 2008 година. Срещу дела в консорциума "Северен поток" холандската компания предостави на "Газпром" опция за придобиване на 9% от газопровода Balgzand Bacton Line (BBL) с мощност 20 милиарда кубични метра, който пренася газ от Холандия до Великобритания. Опцията така и не бе използвана. "Газпром" не посочва причината, въпреки че концернът не веднъж е изразявал желание активно да се развива на британския пазар.

В средата на януари ръководителят на "Газпром" Алексей Милер заяви, че със строителството на третата и четвъртата линия на съоръжението ще се заеме нов консорциум, като по различните участъци по маршрута акционерите може би ще бъдат различни. В края на миналата година "Газпром" започна с BP преговори за продължаване на четвъртата линия на газопровода до Великобритания, но все още нищо не се знае за резултатите им.

Първоначално "Газпом" планираше да определи конфигурацията за разширяване на газопровода до края на януари, след това решението бе отложено за края на първото тримесечие, но все още нищо не е решено. Според информиран източник срокът за вземане на решение за участие в проекта на действащите членове на консорциума е прехвърлен за края на второто тримесечие. Според източника освен BP засега няма нови заинтересувани.

Заради недостига на втечнен природен газ и студеното време в Европа през март (най-вече във Великобритания) спотовите цени на газа рязко са се повишили и поради тази причина се е създала благоприятна атмосфера за преговори за разширяване на "Северен поток", посочва Валерий Нестеров от Sberbank Investment Research.

Газпром иска да увеличи доставките на "синьо гориво" за Великобритания от сегашните 8 милиарад кубични метра (най-вече по спотови договори) до 40 милиарда кубични метра (50% от британския пазар), допълва Виталий Крюков от "ИФД-Капитал".

"Gasunie" (която е държавна собственост) владее газопроводна мрежа с дължина 15 500 километра и мощност до 100 милиарда кубични метра годишно. Компанията има и два терминала за втечнен природен газ и подземни газохранилища. Контролираната от "Gasunie" газопреносна система е съединена със "Северен поток" и на германска територия преминава в газопровода NEL (с проектна мощност 20 милиарда кубични метра годишно).

Миналата година "Газпром" е доставил в Холандия едва 2.3 милиарда кубични метра газ при общо потребление на страната около 40 милиарда кубични метра. Страната все още успява да покрие основните си газови потребности чрез собствен добив (през 2011 година - 64 милиарда кубични метра), но тя е и голям доставчик за други европейски страни. Добивът обаче намалява всяка година.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #5

    Газпром разширява "Северен поток",проектира газови станции в Сърбия и така се застрахова за отмяната на "Южен поток"."Набуко"набира скорост.Дори се говори,че руснаците ще искат участие в него.

  2. Анонимен
    #4

    До 3: Обясни с цифри прости , а не с лозунгиколко сме зависими. Навремето само с продукцията на ДЗУ Стара Загора си изплащахме цялото количество нефт и газ. Цели поколения руснааци,украинци, белоруси и т. бяха свикнали с българските цигари Ювел, Стюардеса и Ту134.Да не говорим , че 5% от потребяваните консерви в СССР бяха български. И доден днешен на ъглошлайфа се казва "болгарка" , а нашите кари се търсят там и досега. Като се има предвид , че в момента Русия плаща с долари а не с рубли. Имали в

  3. Анонимен
    #3

    ne i za nas, nie sme mnog zavisimi, prekaleno zavisimi ot Rusija

  4. Анонимен
    #2

    Ей,тия холандци нещо много си позволяват, нас българите не пускат да сме членове на Шенген, сърдят се на руските проекти в България, а те на руската тръбата искат да седнат. Не забряват, че там Петър е учил как да отвори Русия към Европата! Добра историческа памет имат тия холандци, за разлика от новите 26 или 27-и "европейци" с балкански манталитет...

  5. Анонимен
    #1

    Money makes the world go round. Money does'nt smell!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.