Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

“Газпром” вдига цените за цяла Европа

50 коментара
“Газпром” вдига цените за цяла Европа

Средната цена на руския газ за европейските страни ще бъде увеличена до 250 долара за хиляда кубически метра, съобщи руският икономически вестник “Коммерсант”, който цитира изявление от понеделник на прессекретаря на президента на “Газпром” Сергей Куприянов.

Ако се съди обаче по последните събития, съгласието на Европа за такава цена няма да бъде постигнато лесно. Против увеличението се обявиха както страни членки на ЕС, така и такива, които са още са далеч от присъединяване, се казва в публикацията. 

Сергей Куприянов отказа да назове цени за отделните страни купувачи, като се позова на търговската тайна. Но по данни на агенция Асошиейтед прес, според действащия договор с “Газпром” Латвия плаща 120-140 долара за хиляда кубометра руски газ, Литва – 151 долара, Естония – около 100.

Полша купува газа от “Газпром” по 200-250 долара, Румъния – 230 долара. Газовите експерти на Финландия, които не пожелаха да разгласяват условията на договора на страната, заявиха, че цената на газа от “Газпром” е не по-малко от 200 долара. 

На практика нито един от европейските контрагенти на “Газпром” и на дъщерните му структури не одобрява преразглеждането на действащите договори за доставка на газ.

Сред острите противници на повишаването на цената е България, която обезпечава всичките си потребности от газ с внос от Русия. В писмо до “Газекспорт” държавната компания “Булгаргаз” официално отхвърли искането за преразглеждане на десетгодишния договор за транзит през територията на страната, заплащан с газ. Според този договор, действащ до 2008 г., България купува по - голямата част от необходимия ѝ газ по 83 долара за хиляда кубически метра. Останалата суровина България е принудена да докупува от “Газпром” по 258 долара за хиляда кубометра, но договорът за транзита ѝ позволява да поддържа сравнително ниски цени на вътрешния пазар.

Ако, както предлага “Газекспорт”, руската страна са разплаща за транзита с пари, това равнище на цените няма да може да се запази. Или както заявява министърът на икономиката и енергетиката Румен Овчаров “исканията за промени в договора за транзит на газ са неприемливи”.  

От поскъпването на руския газ е недоволна и Турция, 65% от потребностите на която се обезпечават от “Газпром”. Пред Ройтерс представител на министерството на енергетиката на Турция е казал, че ако страната не се договори за снижаване на цената на доставяния от Русия газ, ще се обърне към международните арбитражни органи. Преговорите започнаха миналата година, но досега от тях няма резултати.

Турската компания Botas твърди, че руският газ, който през януари струваше 273 долара за хиляда кубометра, е прекалено висока.    

Молдова, която купува руски газ за 80 долара, също категорично не е съгласна на цената от 160 долара, искана от “Газпром”. Според президента на страната Владимир Воронин “за Молдова, където действа съвместното молдовско-руско предприятие “Молдовагаз” и са създадени особени преференции за съвместния бизнес в газовата сфера, цената от 160 долара не е търговска”. Според него Молдова “може да направи с “Газпром” разчети за пазарни цени, но те трябва да са обосновани, а не изсмукани от пръстите”.

Договор между “Молдовагаз” и “Газпром” за доставка на газ за републиката, независимо от проведените в Москва преговори, досега не е подписан. Основната причина за това, според председателя на управителния съвет на “Молдовагаз” Генадий Абрашкин са “разногласията по цената”.    

Някои страни от Европейския съюз, които внасят около 25% от газа си от Русия, започват търсене на алтернативни на руските доставки. Както заяви на 4 януари министърът на икономиката на Унгария Янош Кока, Унгария, която получава от Русия 70% от необходимия ѝ газ, съвместно с партньорите си от ЕС ще търси начини за намаляване на зависимостта от руски газ – или чрез проекта Nabucco (доставяне на близкоизточен и средноазиатски газ през Турция и Австрия), или чрез съвместен проект с Хърватия, Словения, Австрия и Словакия за строежа на тръбопровод за втечнен природен газ от Близкия Изток и Северна Африка.

Всъщност Германия, главният чужд купувач на руски газ, засега запазва мълчание. Контрагентите на “Газпром” от немска страна – “Wintershall” и “E.ON Ruhrgas” не обявяват условията си за бъдещи договори. Възможно е за това да им пречи участието в проекта за строежа на Северно-Европейския газопровод по дъното на Балтийско море, по който след време руският газ ще се транспортира направо в Германия, заобикаляйки транзитните страни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

50 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Akademik.
    #50

    Michail Vashkevich-Sofia. http://www.a6661.narod.ru www.fdb-b1.narod.ru;www.ymcsofia.narod.ru 27 декабря 2005 г. Центральная комиссия Республики Беларусь по выборам и проведению республиканских референдумов зарегистрировала инициативную группу по выдвижению кандидатом в Президенты Республики Беларусь Президента Республики Беларусь Александра Григорьевича Лукашенко. Регистрация данной инициативной группы противоречит Конституции Республики Беларусь, иному законодательству Республики Беларусь,

  2. маке
    #49

    Ами той газът си струва пари, и явно времето на намалените комунистически тарифи си отива безвъзвратно. То си е пазарна конюктура и макар че на много не им е приятно че е така, просто това е положението -- ке требе да се живее...

  3. bg
    #48

    Същите изроди маскирани като капиталисти. Русия винаги през цялата си история е била и продължава да бъде империя на злото.

  4. Kodjeikov
    #47

    E,sega poshvat da se pribirat kompensaziite za perestroikata,nichto anormalno,nechtata sledvat svoiata logika.

  5. Попов
    #46

    Времето за забавления ми свърши - отивам да работя СРЕЩУ АЕЦ Белене :-))

  6. U$A
    #45

    Какво му е силовото? Няма договор - няма газ за Украина. За коя държава има износ без договор? Преговори -> договор -> газ. Никой не е заплашвал преговарящите да подписват. А и преговорите не са се водили няколко дни, а от март.

  7. U$A
    #44

    "внасянето" на пари? Сега вече Чечня включи? Колко от западна Европа участват в Афганистан, както и от "нова" Европа в Ирак?Ограничаване на правата - я кажи какви ограничения има в Русия? (като се има предвид разрешеното подслушване и следене без заповед в няколко от ЕС).

  8. Попов
    #43

    това внасяне на пари е силов, а не пазарен жест на грандоманиА ако не схващаш разликата м/у Чечня и Афганистан си е твой проблем/не забравчй че Русия продаваше оръжие на Садам до последно - друг канал за фин. осигуряване на тоталитарни режими/

  9. U$A
    #42

    Коя от западноевропейските държави се развива чрез по-голям внос спрямо износа? Всичките, при които има разтеж го карат на по-голям износ - т.е. "наливане" на пари от вън."Истината се познава чрез сравнение".

  10. Попов
    #41

    темата която разглеждаш е нещо съвсем друго. Никоя от тези страни за разлика от Русия няма за президент ченге, не воюва в Чечня, не ограничава драстично гражданските права и не се опитва да командори най-просташки съседните си страни!Не е въпроса за парите, а за това за какво отиват те!!!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.