Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Газпром" вече резервира газови мощности за "Турски поток" през България

Втората тръба ще минава и през Сърбия, Унгария и Словакия и ще заработи частично от 2020 г., твърди "Комерсант"

34 коментара
"Газпром" вече резервира газови мощности за "Турски поток" през България

"Газпром" е определил маршрута за доставки на газ по втората тръба на "Турски поток" до Европа и той ще преминава през България, Сърбия, Унгария и Словакия, съобщи руското издание "Комерсант" в четвъртък. Според него дори газовият концерн вече е започнал процедура по резервиране на тръбопроводни мощности през тези държави. Доставките за България и Сърбия се планира да започнат още през 2020 г., в Унгария – през 2021 г., което ще позволи на руския монополист да се откаже от транзита през Украйна от 2022 г.

От българското енергийно министерство заявиха, че засега не са информирани за такъв избор. Енергийният министър Теменужка Петкова коментира по-късно в парламента: "Готови сме за "Турски поток“, но трябва да изчакаме официалната информация от страна на "Газпром". Тя заяви още, че проектът трябва да се реализира при стриктно спазване на европейскоот законодателство и че "за България е изключително важно да запази своето стратегическо място на газовата карта на Европа".

Информацията охотно бе коментирана от депутатите от различните политически сили, които изразиха задоволството си от взетото решение.

Реално маршрутът ще повтаря този на спрения от Русия "Южен поток", срещу който Евросъюзът имаше възражения, защото не отговаряше на европейското енергийно законодателство. Сега от "Газпром" смятат напълно да се съобразят с него, но проектът надали ще се спаси от политически нападки, пише изданието. Според цитираната от него анализаторка Мария Белова такива могат да се очакват най-вече от САЩ, които в последно време се опитват да санкционират по всевъзможен начин руските енергийни проекти.

Сериозна реакция се очаква и от страна на Киев, тъй като значителна част от транзита на руски газ към Европа през територията на Украйна ще се пренасочи към "Турски поток".

"Комерсант" прави изводи за избора на "Газпром" от публикувани от газовите оператори на България, Сърбия, Унгария и Словакия процедури за пазарен тест за резервиране на количества газ за пренос през системите им. Според условията, на участниците се предлага да запазят обеми от бъдещите мощности и след приключването на своеобразните търгове операторите да изградят посочената инфраструктура, която ще се изплаща от договорените такси.

Българският оператор "Булгартрансгаз" (БТГ) действително е внесъл в енергийния регулатор подобна процедура, която трябва да покаже дали има интерес от страна на доставчици, което ще е ключово и за решението дали да се изгражда газовият хъб "Балкан" край Варна. Той засега разчита в голяма степен именно на количества от "Турски поток". След среща на българския премиер Бойко Борисов с руския президент Владимир Путин в края на май в Москва, на която Путин обеща "Турски поток" да завие към България, Борисов каза, че е поставил условие половината от капацитета на тръбата от 15.750 млрд. куб. м годишно да остава за хъба.

Според представените от "Булгартрансгаз" документи за пазарния тест се предлагат мощности на входа на българската газова мрежа от Турция и на изхода за Сърбия. Обявените за резервиране на входа количества от 1 януари 2020 г. за 20 години са 15.8 млрд. куб. м годишно, а на изхода – 4 млрд. куб. м. с възможност за увеличаване на капацитета към Сърбия от 1 януари 2021 г. до 11 млрд. куб. м.

За тези доставки БТГ ще използва и част от сегашната си инфраструктура в реверсивен режим. След съществуващата компресорна станция "Провадия" се планира построяването на нова – "Нова Провадия", след която да се построи нов газопровод до Сърбия с дължина 474 км, който ще има още една компресорна станция – "Расово", след което ще пресича границата край Зайчар. Инвестицията в тези съоръжения се оценява на 1.63 млрд. долара, пише "Комерсант"..

Маршрутът повтаря този на българския участък на "Южен поток". През март 2018 г. БТГ купи от българо-руското дружество "Южен поток България" срещу 13 млн. лв. негови активи като разрешителни за изграждането на газопровода и имоти, през които се планираше да минава прекратеният от Русия през 2014 г. "Южен поток".

Газовите оператори на Унгария, Словакия и Австрия в края на октомври проведоха търгове за резервиране на нови мощности от октомври 2022 г. за седем години, посочва "Комерсант". Запазени са 4.3 млрд. куб. м на входа на системата на Словакия от Унгария. От Словакия към Австрия пък са договорени 3.8 млрд. куб м. годишно. Процедурите все още не са приключени, те ще продължат през март 2019 г.

От "Газпром" са отказали коментари пред руското издание, но то припомня, че точно такава процедура за резервиране на мощности е била приложена при продължаването на бъдещия газопровод "Северен поток 2" през Германия, Чехия и Словакия.

Така руският монополист се готви активно действително да пусне втората тръба на "Турски поток" през 2020 г., както Владимир Путин обеща по време на официалната церемония по приключването на строежа на морския участък на "Турски поток" преди дни.

Според изданието обаче тръбата ще бъде натоварена през 2020 г. частично с количества за България, Гърция и Сърбия, а пълният ѝ капацитет ще се постигне през 2022 г. Как точно ще се организира транспортирането на синьото гориво до Гърция при положение, че тръбата ще стига до България засега не е ясно. Възможно е това да става именно през България, но също така експерти коментират вероятността "Газпром" да направи суапови сделки с азерски газ, който да стига до Гърция през Трансадриатическия газопровод.

"Газпром" постига стратегически цели с "Турски поток"

"Турски поток" ще помогне на "Газпром" да постигне две стратегически цели: да редуцира зависимостта от транзитните маршрути през Украйна и да увеличи пазарния си дял в Турция, която е сред трите най-големи пазари на руски газ, отбеляза агенция "Блумбърг" в материала си за завършването на морския участък от проекта на 19 ноември.

С пускането на първата тръба, руските газови доставки в Турция ще нараснат с 54% годишно – до 15.75 млрд.куб.метра, с което "Газпром" си гарантира най-съблазнителния пазар в региона. Миналата година руският гигант изнесе 29 млрд.куб.метра газ за Турция, половината от които през Украйна, а другата половина през газопровода "Син поток", изграден преди 15 години.

Турция е най-големият потребител на газ в Югоизточна Европа през миналата година, като нуждите ѝ вече са от 53.6 млрд. куб. метра или с над 15% повече от предходната година.

"Блумбърг" отбелязва също, че Съединените щати, които са нов доставчик на газ в Европа и се опитват да се наместят на този пазар, се противопоставят на руските проекти "Северен поток 2" и "Турски поток", защото заплашват енергийната сигурност на ЕС.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

34 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Bлaдo
    #34

    рУсия НЕ МОЖЕ! "да си определя маршрути" и "да си резервира мощности" в България! Ако имахме нЕкакво (поне малко) БЪЛГАРСКО правителство, то би могло да каже тази истина на нагличките русняци... рУсиъ може да попита, да помоли, да предложи, да поиска да преговаря..., но НЕ! и да говори за вече уредени парчета от българската баница... ... Ей от такива подгъ3ваници (услужливата тЕменужка само стриптиз и ...вятър не им направи за дето тръбата щяла да свие насам) става ясно колко надълбоко са напазарувани и зависими сегашните ни управници от международните крЭмълски аферисти... пфУ!

  2. Коментарът е изтрит в 12:03 на 23 ноември 2018 от автора.
    #33
  3. Лизи Гугуткова
    #32

    Ilian Vassilev
    7 минути ·
    Катастрофа на бъгарската държавност.
    Кой допусна арбитражната клауза в договора за транзит с Газекспорт да спорим в Московското отделение на Руската Търговско Промишлена Палата? Да питами Румен Овчаров, да питаме Борисов, Първанов, министрите на енергетиката, шефовете на Булгартрансгаз и Булгаргаз?
    Идвали са на власт, чели са договорите и не са направили нищо за да променят клаузата - която по рабопелие няма равна на себе си.
    Заради това не можем реално да се възползваме

  4. Лизи Гугуткова
    #31

    Васко Начев: Политиците ни бързат с фанфарите за "Турски поток", Русия не иска да разпределяме газ, а само територията ни. Русия иска всичко да се случва транзитно, а не да се продава газ на териториите, през които минават тръбите". Това заяви пред БТВ енергийният експерт„ Интерконекторът между Гърция и България няма обща точка с Турски поток!?

  5. Ощавен маркиз
    #30

    И, да ма извините, едно кратко продължение, понеже ма напушва на дълъг смех... С тва си "проучвателно комерсантско" сообшчение, кремлински-гЬз-лубянковски Путлеристан ЯВНО сочи и другото важно. Един вид, посмотрите, как ний можеме да накажеме Вселенската /"вартоломеща се"/ патриаршия и "толераст-глобализиращия" Ватикан. Па правасланаму, так сказать. Хо-хо. Да не говориме за газовия голодомор, с който окончателЬно сметаме да "закриеме" горда 50-милионна УкраИна, с "братската помочь" на султанЬ Ердо. Е,па, воистина ЗЛИ жужляшки замисЬли и вознамерения. Но - дедо Господ всичко /сатанинско/ вижда. И се намесва в будушчето на планетката ни. Без да са усетиме.

  6. Преслав
    #29
    Отговор на коментар #27

    А ти колко хора мислиш, че изобщо четат редовно Медияпул? Аз залагам на не повече от 1000-2000 души. Администратора с два клика на мишката би могъл да ни каже броя на уникалните посещения към сайта, но разбира се никога няма да го направи :) Една част от пишещите са активни членове на ДСБ изритани от властта, някой явно и познати с редакцията.

  7. Ощавен маркиз
    #28

    Белянските и гьзпромските хикономически салтоморталета ще бъдат градивно осушчествени едва след като "Задунайката" се върне доброзорно и вполЬне зад джилезната занавеса на кагебурен путлеристки Рашистан... ТоестЬ - на ЕВРОАТЛАНТСКА вЪрба в сряда. Хо-хо. Ше има да поЧеКате "родни ни" алчни рубльо-агентурни травеститчета. Май ше викне скоро Българският Граждански Лев: "Вадете денгите от трезорчетата и дюшечетата, мамашата ваша, корупционерска!"

  8. Емил Станоев
    #27
    Отговор на коментар #24

    да бе ! Страшно име имаш !! аз съм тук за да дразня тролове като теб такива безименни. Изказвам лично мнение за разлика от теб. И не си крия името ..

  9. ktn
    #26

    България за единица брутен вътрешен продукт изразходва три пъти повече енергия! Това означава, че с настоящото количество енергия можем да произвеждаме три пъти повече БВП.

  10. ktn
    #25
    Отговор на коментар #18

    Това не са цифри, а ЧИСЛА. Цифрите са: 0,1,2,3,4,5,6,7,8 и 9.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.