Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Газпром" заплашена от санкции и промяна на договорите заради монопол в Европа

Гигантът реагира остро на започналото разследване на ЕК и напомни, че зад него стои Кремъл

77 коментара
"Газпром" заплашена от санкции и промяна на договорите заради монопол в Европа

Санкции и промяна на договорите за доставка на природен газ в България, Полша, Чехия, Унгария, Словакия, Литва, Латвия и Естония заплашват руската газова компания "Газпром", след като срещу нея започна разследване от Европейската комисия за спъване на конкуренцията на газовите пазари в Централна и Източна Европа.

В изявлението на ЕК от сряда се посочва, че процедурата срещу "Газпром" се открива по подозрение, че компанията "пречи на разнообразяването на газовите доставки" в европейските страни и "налага на своите клиенти необосновани цени на газа, като ги обвързва с цените на петрола".

 

Това предизвика острата реакция на руската компания, която в официално свое изявление посочи, че не попада в юрисдикцията на ЕС, а е регистрирана по руското законодателство, натоварена с публични функции и е стратегическа организация, контролирана от руската държава. От "Газпром" твърдят, че не са били информирани от Брюксел, че срещу тях започва разследване.

Няма индикации за нова газова криза

 

Нямаме информация руската страна да планира да затрудни доставките на газ идната зима, много по-подготвени сме от кризата през 2009 година с въвеждането на изискването държавите в ЕС да разполагат със запаси от газ за 30 дни, коментира по повод започналото разследване срещу "Газпром" за злоупотреба с монопол Марлене Холцнер, говорител на еврокомисаря по енергетиката Гюнтер Йотингер.

 

По думи ѝ, каквито и проблеми да настъпят, за месец потреблението не следва да бъде затруднено. Тя изрази очакване през следващата седмица Европейският парламент да одобри предложението ЕК да получи правото да се произнася по бъдещи енергийни договори в ЕС, още преди тяхното подписване. В случай че парламентът подкрепи предложението, то следва да бъде утвърдено и от Съвета на ЕС, добави Холцнер.

Новината свали акциите на газовия мопонолист в търговията им на Московската борса. Първоначално поевтиняването бе 0.84 процента, но в средата на деня стигна 1.44 процента и дял от компанията се търгуваше за 155.81 рубли, предаде Интерфакс.

 

На пресконференция в Брюксел Антоан Коломбани, говорител на еврокомисаря по защитата на конкуренцията Хоакин Алмуня, посочи, че разследването на евентуалната злоупотреба на "Газпром" с господстващо положение на европейския газов пазар засяга договори с България, Полша, Чехия, Унгария, Словакия, Литва, Латвия и Естония.

 

"В случай, че установим двустранни споразумения в нарушение на европейското право, можем да поискаме промяна на сключените договори", коментира Марлене Холцнер, говорител на еврокомисаря по енергетиката Гюнтер Йотингер. .

 

Рано е да се предвиди изходът от проверката, започването на разследване не означава непременно наличие на виновно поведение, ще уважим правото на защита и презумпцията за невинност, но ако е необходимо ще бъдат наложени санкции, заяви Коломбани. Той посочи, че "Газпром" сътрудничи и не прави опити да саботира разследването.

 

"Газпром" доставя в Европа около една четвърт от необходимите за потреблението количества природен газ.

 

Разследването не изненадва особено, след като миналия септември представители на европейския антимонополен орган извърши редица обиски в офиси на руската компания европейски страни, както и в нейни партньори. Еврочиновниците иззеха документация и от "Булгаргаз", "Булгартрансгаз", "Българския енергиен холдинг" и "Овергаз".

 

"Разчитаме, че в рамките на разследването ще бъдат спазвани нашите права и законни интереси, произтичащи както от европейското, така и от международното право", се посочва още в изявлението на "Газпром". Компанията подчертава, че отделя голямо внимание на законодателствата на всички страни, с които работи. "Дейността на групата "Газпром" на европейския пазар, включително принципите на ценообразуването на природния газ, съответстват на стандартите, които използват и другите производители и износители на газ", пише още в изявлението.

 

Европейската комисия посочи три възможни антиконкурентни практики, за които разследва руския газов концерн.. "Първо, "Газпром" може да разделя газовите пазари, препятствайки свободните потоци на газ през териториите на страните членки. Второ, газовият монополист може да се опитва да пречи на диверсификацията на доставките в Европа. Накрая, реският концерн може да определя несправедливи цени на горивото, обвързвайки го с цената на нефта", се посочва в изявлението на ЕК.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

77 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #77

    Учете руски: „Езикът на врага трябва да се знае!” В.Левски

  2. Анонимен
    #76

    Всички руснаци и всичко руско, тук включвам и техните червени слуги от БКП/БСП/ДС, както и еничарите им от Лукойл и Газпром - вън от България! Струва ми се, че и бат Бойко работи за Москва! Откъде на къде нов /морално остарял/ руски реактор в Козлодуй? Откъде на къде руска газова централа в Белене? Защо седем пъти по-ниски цени за транзитиране на газ от украинските? Откъде на къде руски хеликоптери летящи над техните /и защо техни?/ газови трасета с руски войници в тях? Откъде накъде руски охранители по нашето Черноморие? По времето на социализма не е имало руски войски у нас - защо сега ще има? Да си гласуват руснаците за него!

  3. Анонимен
    #75

    Монополистът "Газпром" пречи на диверсификацията на доставките в Европа - Никакъв Южен Потоп!

  4. Анонимен
    #74

    Още преди пет години истинските руски специалисти започнаха да бият тревога, че Газпром няма газ, за да напълни съществуващите газопроводи, а се планират скъпи и прескъпи нови газопроводи под моретата. Преди няколко дни един коментатор обясни защо е този парадокс: голяма част от многомилиардните разходи по прокарване на новите газопроводи потъват в джобовете на обкръжението на Путин. Защо ще рови "богатата на природни залежи" Русия в Черно Море и Северния Полюс - защото запасите и са свършили! А

  5. Анонимен
    #73

    Ruskata imperija provalja vsichki opiti na balkanskite durzavi i osobenno na Bulgaria da budat "nezavisimi" ot "Gazprom",kojato e durzavna ,imperska kompanija za dobiv i iznos na gaz .Tazi kompanija v deistvitelnost ima 36 miliarda dolara zadulzenija kum pertiori,no e "tolerirana",ot Kremul,zashtoto e mnogo udoben "instrument" ,za vuzdeistvie vurhu chuzdi ikonomiki.RUSSIA E OPASNA ZA NEZAVISIMOSTTA NA BULGARIA. Neobhodima e silna ,NACIONALNA VOLIA,za da otstojavame nezavisimostta si.

  6. Анонимен
    #72

    Схемата е много проста. Кого храни "Газпром" и чии сметки пълни? Управляващата Русия КГБ-ейска пасмина. Затова е цялото квичене. Да не би да намалеят парите за изхранването и.

  7. Анонимен
    #71

    Финаншиал Тимес он ГазПром: преBедете с Google Translate if needed:

    Gazprom faces long pipeline of woes
    By Neil Buckley
    How the mighty can tumble. Before the global financial crisis, Gazprom was among the world’s top three companies by value, with a market capitalisation that had peaked at $368bn. The natural gas group embodied the swagger of an economically resurgent Russia, and President Vladimir Putin’s vision of the country as an “energy superpower”.

    Since then – as Troika Dialog, a Moscow

  8. Анонимен
    #70

    Любимому товарищу Путину к юбилею Товарищ Путин! Вы большой учены, В альчном капитализме разпознавший толк, А я простой советский заключенный И мне товарищ - только серый волк. Вчера мы хоронили двух капиталистов, Мы их не накрывали кумачом, - Один, по мнению суда, был уклонистом, Второй, как оказалось, не причем. Живите ж тыщу лет, товарищ Путин, И как бы трудно не было здесь мне, Когда меня убьют, то больше станет нефти на душу населения в стране!

  9. Анонимен
    #69

    ПрикАзи и Философствуване - Сущность ссср Вкратце Първото заповядай на Русия, а от Второто разтегли една хуубава докторска дисертация... За разлика от вас, тов. Путин действа. Лети като сокол към Тихий океан с надежда да повежда след свършилото лято бяло ято лебеди. В отговор на руското предизвикателството германският канцлер Меркел светкавично реагира асиметрично (с бездействие). Анонимен 23:13 | 06.09.2012 1. И след като газта е суровина Русия е длъжна да я доставя евтино на европеиските си партньори, и да си копува скъпи готови продукти пак от тях. 2. Постоянно се водят воини за ресурси, без тях няма продукти.

  10. Анонимен
    #68

    Russia e "tiurma" ..koeto ot ruski prevedeno znachi ...ZATVOR ! Ruskasta durzava e machkala kakto svoja narod ..taka i porobenite ot neja narodi .Eto zashto navremeto prezidentut na USA...Ronald REigun s pravo nareche Russia "imperija na zloto" ! "Gazprom" osven gazodobivna i prenosna firma e instrument za "reket" ..iznudvane! "Polozenieto " s Bulgaria e imenno taskova!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.