Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Газпром" засекрети работата по "Турски поток"

1 коментар
"Газпром" засекрети работата по "Турски поток"

Руската компания "Газпром" засекрети дейността си по реализацията на проектаза строеж на газопровода "Турски поток", става ясно от решение на съвета на директорите на монополиста, взето единодушно на 19 януари 2016 г.

Те са приели "Газпром" да подпише споразумение за такава конфиденциалност с дружеството "Южен поток Транспорт", което трябваше да строи морския участък на тръбата "Южен поток" до България, но след прекратяването на този проект, дейността му бе насочена към проекта "Турски поток", който на практика щеше да ползва половината от трасето на "Южен поток".

В "Южен поток Транспорт" до началото на 2014 г. акционери бяха "Газпром" с 50 на сто, а останалите се притежаваха от италианската ЕНИ, германската "Винтерсхал" и френската "Електрисите де Франс", но руската компания изкупи тяхното участие и на практика дружеството сега е изцяло нейно.

В съобщението на "Газпром" се отбелязва, че предмет на подписания документ е осигуряването на защита на представляващата търговска тайна информация, която е разменена между компаниите за реализацията на строежа на морския газопровод от Русия до Турция през акваторията на Черно море. Споразумението ще действа до 2021 година.

Строежът на газопровода "Южен поток" бе спрян от Русия през декември 2014 г. заради проблемите на проекта с европейското законодателство, и бе решено вместо него да се строи "Турски поток", като регистрираната в Амстердам компания "Южен поток Транспорт" трябваше да поеме дейностите по наследника на проекта до България.

Проблемите с реализацията на "Турски поток" започнаха още през лятото на 2015 г. заради разногласия между Москва и Анкара по предоставената отстъпка в цената на руския газ за Турция, която трябваше да се задейства заради "Турски поток". Още тогава руският енергиен министър Александър Новак допусна отлагане на реализацията на проекта, който междувременно сви значително мощността си от планираните 63 млрд. куб. м от четири тръби до само една или две.

След като през ноември 2015 г. Турция свали руски изтребител, нарушил нейното въздушно пространство при акция в Сирия, отношенията между двете страни се влошиха. Москва наложи икономически санкции срещу Турция и замрази работата и по "Турски поток".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Kiril Kovatchev
    #1

    Рушняците имат навика винаги когато една работа не е читава да я засекретят. Това е рефлекса на камилската птица дето като види зор си заравя главата в пясъка.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.