Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

“Газпромбанк” стои и зад двете оферти за АЕЦ “Белене”

37 коментара
“Газпромбанк” стои и зад двете оферти за АЕЦ “Белене”

Две оферти за проектиране, изграждане и въвеждане в експлоатация на АЕЦ “Белене”, зад които в различна степен стои “Газпромбанк”, бяха отворени в сряда. Тогава изчете крайният срок за внасяне на предложенията на поканените кандидат изпълнители - руската “Атомстройекспорт” и чешкия конкорциум “Шкода Алианс”.

“Атомстройекспорт” е депозирала 177 сандъка  с три тона документация във вторник в 14,35 ч., “Шкода Алианс” са внесли 29 сандъка, тежащи половин тон, в 9,15 ч. в сряда. Това съобщи председателят на комисията по оценката на офертите Юлиян Желязков, началник на правния отдел на Националната електрическа компания, която обяви конкурса за обществената поръчка и засега се води инвеститор в проекта.

Банката на “Газпром”  -“Газпромбанк”, на практика присъства и в двата консорциума чрез акционерно участие във фирми, притежаващи дялове от участниците в пряката надпревара за изпълнител на проекта за АЕЦ “Белене”.

В “Атомстройекспорт” “Газпромбанк” държи контролния пакет от 53,85 на сто акции, останалите акционери са предприятието за производство на ядрено гориво ТВЕЛ и Росатом. И трите фирми са контролирани от Кремъл.

Банката на “Газпром” играе и с “конкурента” – чешкия консорциум. Там “Газпромбанк” участва чрез “Шкода Джей Ес”. Неин мажоритарен собственик е руското предприятие Обединени машиностроителни заводи, където пък известен пакет акции държи “Газпромбанк”. Останалите участници в чешкото обединение са “Шкода Прага” и чешкия Институт за ядрени изследвания, подкрепени от американската компания “Уестингхауз” и германската “Хохтиф”.

Реално обаче в чешкия консорциум доста по-голямо влияние от “Газпромбанк” има компанията CEZ АС. Тя е собственик на целия капитал на “Шкода Прага” и притежава 51 процента от Института за ядрени изследвания, който е регистриран като търговско дружество. CEZ вече присъства на българския енергиен пазар като собственик на по 67 на сто от електроразпределителните дружества в столицата, София-област и Плевен.

На практика, който и участник в конкурса да спечели, “Газпромбанк” ще участва в строежа на АЕЦ “Белене”. Като се има предвид също така, че дъщерното дружество на “Газпром” има апетит да участва и във финансирането и управлението на бъдещата ядрена мощност, зависимостта на България, редом с газовите доставки, се засилва.

CEZ също иска да е инвеститор на проекта, а генералният мениджър на “Шкода Джей Ес” Мирослав Фиала заяви в сряда пред журналисти, след отварянето на офертите: “Готови сме да предложим финансиране до 100 процента на проекта”. По думите на Фиала чехите предлагат и алтернативна доставка на ядрено гориво за бъдещата атомна мощност.

И в двете оферти има по три варианта за изграждането на АЕЦ “Белене”. И двамата кандидати предлагат по два варианта, които съответно предвиждат използване на наличното оборудване и конструкции на площадката на АЕЦ “Белене”, а също и неизползването на вече доставената техника. И при двете възможности става въпрос за предаване на централата от два блока по 1000 МВ до ключ.  И руснаците, и чехите предлагат и по един алтернативен вариант за строежа.

Вариантът с наличното оборудване на “Атомстройексторт” предвижда еволюционна разработка на познатата технология ВВЕР-1000, за която е била планувана и АЕЦ “Белене”. Втората възможност е за строеж на ново поколение ВВЕР, усъвършенствано по отношение на безопасността и с възможност за разширяване на централата с още два блока, заявиха от руската компания. Алтернативният вариант е за строеж само на ядрена и турбинна част на бъдещата мощност.

Руснаците предвиждат техен основен подизпълнител да е френската компания “Фраматом”, сред останалите подизпълнители да са  руски и 19 български фирми, с които “Атомстройекспорт” работи.

Алтернативният вариант на чехите е само за строеж на основната турбинна част. По–рано през деня от “Шкода Алианс” обявиха, че офертата им е основана на концепцията на АЕЦ “Темелин” в Чехия. Това е последната атомна електроцентрала, изградена в Европа, в съответствие с всички изисквания за безопасност на Европейския съюз. Тя също се управлява от компанията CEZ, където мажоритарен собственик е държавата.

Между главните предимства на офертата на консорциума “Шкода Алианс” са преди всичко референциите за успешно функциониращата АЕЦ “Темелин”, възможността за използване на алтернативни доставки на ядрено гориво, а при интерес от българска страна - и финансиране на проекта, се посочва в съобщението на консорциума.

На практика обаче каквото и да реши комисията по оценяването на офертите, ясно е, че в АЕЦ “Белене” реакторите ще са от руския тип ВВЕР, защото АЕЦ “Темелин” също работи с такива. Но в крайна сметка параметрите с руската технология бяха зададени и от самата конкурсна документация за избор на проектиране, строителство и въвеждане в експлоатация на втората българска атомна централа. 

И двамата кандидати отказаха да коментират финансовите параметри на предложените варианти. От руска страна бе посочено само, че те са в параметрите от 2 до 4 млрд. евро и схемите за финансиране са различни.

Директорът на управлението в “Атомстройекспорт”  за изграждане на АЕЦ в чужбина Владимир Паригин заяви пред журналисти, че цената на тока, която залагат в своите финансови разработки, е конкурентноспособна и НЕК няма как да не се съобрази с това. Ако бъдем избрани за изпълнител, имаме готовност да започнем веднага след подписването на договора строежа на АЕЦ “Белене”, допълни Паригин. Двата блока могат да бъдат пуснати в експлоатация шест години след старта на строежа, допълни той. В отговор на въпрос за евентуален интерес за участие на “Атомстройпроект” в компанията, която ще е инвеститор и оператор на бъдещата ядрена мощност, Паригин заяви, че “Атомстройекспорт” е инженерингова компания и няма интерес към собственост”.

До шест месеца, според процедурата, комисията по оценката трябва да се запознае с офертите, да проведе преговори с всеки от кандидат -изпълнителите по оферираните варианти и да внесе пред Съвета на директорите на НЕК протокол с предложения за избор на изпълнител на проекти, съобщи Юлиян Желязков. В тридневен срок от внасянето на протокола за избран изпълнител, управата на НЕК трябва да го одобри или да го отхвърли, допълни той.

Според Желязков водещият критерий при избора на победител в конкурса ще е безопасността, след което икономическата съобразност на предложенията. По цените за изпълнение сигурно ще има допълнителни преговори, допълни той.

Паралелно с разглеждането и преговорите по офертите ще се движи и моделът за структуриране на компанията инвеститор и бъдещ оператор, за участие в който има интерес от големи световни ядрени оператори. Окончателното решение за структурирането на това дружество и бъдещото участие в него ще е на Министерски съвет, каза Желязков. Той допусна, че след избора на победител в конкурса е възможно двамата участници в него да започнат под някаква форма и съвместна дейност по реализацията на АЕЦ “Белене”.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

37 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Ихтиандър руский
    #38

    Ихтиандър, ти русский человек, пошел в Русии!

  2. НЕ ЛЪЖЕТЕ!
    #37

    “Шкода Алианс” не е контролиран от “Газпром”! Газпром има участие, но не е мажоритарно!По-добре “Шкода Алианс” отколкото“Атомстройекспорт”.

  3. НЕ ЛЪЖЕТЕ!
    #36

    “Шкода Алианс” не е контролиран от “Газпром”! Газпром има участие, но не е мажоритарно!По-добре “Шкода Алианс” отколкото“Атомстройекспорт”.

  4. nuclear, не лъжи!
    #35

    nuclear, не лъжи! Във Финландия няма руски реактори

  5. Петър
    #34

    Зависимостта ни в енергетиката от Русия е прекалено голяма за да я увеличаваме още повече. Дори само заради този факт е разумно да търсим други изпълнители на този проект. Особено на фона на рекета, който Газпром налага на клиентите си с газа. Добър пример е Чехия. Тя има алтернативен газопровод и затова нито й променят условията на доставка, нито й намаляват обемите. Този, който няма алтернатива е винаги потърпевш. Затова стратегията на БГ трябва да бъде: атомна централа /евентуално/ с канадска,

  6. Чернобил
    #33

    Пременил се Илия... пак в тия, дето е казано.Сега е кристално ясно защоНЯМА НУЖДА ОТ АЕЦ БЕЛЕНЕ.С такъв АИЦ България би се заробила допълнително от Русия и поставила под съмнение екочистотата в района за сметка на земеделска продукция, туризъм, здравето на хората."НЕ" на АЕЦ Белене!

  7. Снайпер
    #32

    Да!- за АЕЦ белене, но не с руски реактори!

  8. перестройчик
    #31

    наистина метрото първо трябва да се построи до "Младост". Скиорите могат да почакат малко!

  9. самюелсон
    #30

    навремето имаше следния виц, като пуснаха втора програма:по първа програма дават пленум на цк на бкп, като превключиш електрона на втора програма седи един диктор и казва: превключи на първа програма!

  10. Ихтиандър
    #29

    Решавам да отмина с гордо мълчание възклицанието на А - 2, което би трябвало да тежи поне сто тона. Ако такъв съкрушителен аргумент не му стига, готов съм да добавя още някое килце, но не съм сигурен, че чугунената му глава ще проумее за какво става дума.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.