Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ген. Атанасов арестуван по прокурорско нареждане за неплатена гаранция

0 коментара

Бившият директор на Националната служба "Сигурност" (НСС) ген. Атанас Атанасов бе арестуван в сряда за 72 часа с постановление на военната прокуратура заради неплатена парична гаранция от 9 500 лева по дело за длъжностно престъпление във връзка с доклад на НСС срещу корупцията.

Адвокатът на ген. Атанасов Даниела Доковска каза, че ще обжалва това задържане, защото е незаконосъобразно, но отказа повече коментари.

Преди да влезе в сградата на военна прокуратура на ул. "Майор Векилски" ген. Атанасов отново потвърди, че няма да плати паричната гаранция, тъй като тя е непосилна и незаконосъобразна. Той добави, че ако бъде задържан днес, ще бъде първият задържан за това, че е писал доклад срещу корупцията.

Военният заместник -окръжен прокурор Владимир Чавдаров потвърди пред журналисти, че Атанасов е арестуван заради неплащане на гаранцията.

Запитана дали ген. Атанасов ще се яви в четвъртък на делото за подслушването на главния прокурор Никола Филчев, адвокат Доковска отговори, че би трябвало Атанасов да бъде доведен от военната прокуратура.

"Оня" доклад

Срещу бившия шеф на НСС от времето на правителството Костов вече са повдигнати три обвинения. Последното е от началото на ноември, по жалба на бившия му шеф Богомил Бонев заради секретен доклад на НСС за корупция във властта през 1999 г.

ОДС: Арестът на ген. Атанасов е "политически акт"

Задържането на бившия шеф на НСС е политически акт, заяви в позиция зам.-председателят на ПГ на ОДС и член на ръководството на партия Демократи за силна България Елиана Масева. "Прецедентът с повдигане на това обвинение ще блокира дейността на службите срещу корупцията, която се основава преди всичко на оперативни данни. Нима ако утре генерал Бойко Борисов и неговите служители изготвят и внесат пред министър-председателя и президента оперативен доклад срещу корупцията ще се повдигне обвинение и срещу него?!", пита зам.-председателката на ПГ на ОДС.

още

По това дело на Атанасов бе наложена мярка за неотклонение "парична гаранция" в размер на 10 000 лв., която той каза, че не може да плати.

Тогава ген. Атанасов заяви още, в случая главният прокурор е бил лично засегнат от негово изказване след заседанието по делото "Филчевгейт"и използва оплакванията на трето лице. Тогава бившият шеф на НСС каза, че скандалът от лятото на 2000 г. е първият сериозен опит за дестабилизиране на правителството на Иван Костов.

Делото "Филчевгейт", по което е обвинен ген. Атанасов, е във връзка с откритите в дома на главния прокурор подслушвателни устройства. Първото обвинение срещу ген. Атанасов е заради спирането на украински самолет с оръжие за ембаргова държава на летището в Бургас през 2000 г., който по-късно бе пуснат по нареждане на прокуратурата.

Докладът на спецслужбите за корупцията във властта от 1999 г. доби публичност по време на кампанията за президентските избори през 2001 г., когато тогавашният държавен глава Петър Стоянов показа части от секретния документ по време на телевизионен дебат с бившия вътрешен министър Богомил Бонев. Последният фигурира в доклада за връзки с изгонения от България руски бизнесмен Майкъл Чорни, както и за това, че помогнал на съмнителни групировки да заемат ключови позиции в телекомуникациите, мултимедиите, търговията с акцизни стоки и компакдискове.

След излизането на доклада през 1999 г. тогавашният премиер Иван Костов смени вътрешния си министър, който пък заяви, че обвиненията са скалъпени и доклада на Атанасов е поръчков.

"Любимец" на прокуратурата

През последните две години ген. Атанасов, който открито критикува главния прокурор и вътрешния министър за злоуптреба с власт и некомпетентност, се превърна в обект на масирани атаки от МВР и от обвинител №1, поради което е твърде трудно да се определи доколко основателни са повдигнатите срещу него обвинения. Съмненията се засилват поради обстоятелството, че в кампанията срещу ген. Атанасов активно участват спонсорирани от изгонени бизнесмени медии и че е представителите на властта не подбират средствата си, атакувайки бившия шеф на НСС.

Така например през март т.г. и главният прокурор Никола Филчев, и вътрешният министър Георги Петканов изказаха публични твърдения, че Анелия Атанасова, съпругата на ген. Атанасов, притежавала по сметки в чужбина 7,5 млн. долара, макар да не било сигурно дали това може да се докаже. Анелия Атанасова обвини Филчев и Петканов в лъжа и злоупотреба с власт, припомни, че още преди четири години, когато за пръв път са тиражирани подобни твърдения, те са били опровергани и от министри, и от прокуратурата, и настоя да бъде дадена публичност на банковите ѝ сметки, за да се докаже истината. Оттогава досега обаче обвинител № 1 и вътрешният министър нито доказаха твърденията си, нито поднесоха извинение към г-жа Атасанова, нито дадоха някакво обяснение пред обществото за твърденията си, нито пък някой от политиците и медиите им го поиска.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.