Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Георге Иванов: Блокадите вредят на всички и най-вече на целия регион

Посланията срещу Македония са за "вътрешно ползване"

61 коментара
Георге Иванов: Блокадите вредят на всички и най-вече на целия регион

"Македония винаги е вярвала, че диалогът е незаменим при добросъседските отношения. Очевидно старите извехтели балкански маниери, интереси и разделения все още оцеляват и налагат изходите от срещите на ЕС. Блокадите вредят на всички и най-вече на целия регион", заяви македонският президент Георге Иванов в годишното си обръщение пред депутатите в македонския парламент.

 

Иванов визира присъединяването на България към Гърция, която досега бе основното препятствие пред евроатлантическата интеграция на Скопие заради спора за името.

 

"Ние трябва да си помагаме, а не да си пречим. Република Македония винаги е вярвала и на практика е прилагала позицията, че диалогът е незаменим, особено за добросъседските отношения, които все пък се двупосочна улица", посочи Георге Иванов. По думите му не само в Република Македония, а и в целия регион, все още има отделни лица, които си фантазират за създаването на велики държави.

 

Според него и през изминалата година "дежурните политици" от съседните страни са отправяли абсурдни и обидни послания към Македония.

 

"Всички тези послания са за вътрешно ползване. Те никога не са могли и няма да могат да унищожат вековните добросъседски отношения на народите от региона", каза Иванов.

 

"Истината е, че македонското общество няма никакви проблеми с нито един свой съсед... Страните от региона не трябва да позволяват миналото да им отнема настоящето и бъдещето", посочи македонският президент.

 

След като правителството на Борисов в първите си три години продължи подкрепата към македонската евроинтеграция, в края на мандата му България се нареди сред страните, които не подкрепиха Македония за даването на дата за начало на преговори с ЕС. Скопие обяви, че приема българските условия за добросъседство, но София не промени позицията си срещу даването на дата.

 

Македония не приема обвиненията на София, че води "антибългарска кампания", краде българската история и има дискриминация към граждани с българско съзнание.

 

Външният министър Никола Попоски от своя страна коментира, че "в условията на криза за тях (Гърция и България - бел. ред.) може да е по-атрактивно да се солидаризират в блокирането и засилването на съпротивата против определени процеси, които всъщност би трябвало да генерират нужната стабилност на Балканите".

 

"Наша основна цел е членството в НАТО и ЕС и по-нататъшно създаване на климат на добросъседство. Не бива да допуснем това да става на базата на внушения, а само на факти“, заяви македонският външен министър Никола Попоски, цитиран от в. "Вчера".

 

Попоски определи думите на българският министър на културата Вежди Рашидов, че "ако Македония не стане добро дете, няма да я подкрепим", като недипломатични.

 

Все още българското външно министерство не е представило доклада за т.нар нова политика на България към съседите си. Той бе анонсиран с понятия като "червени линии" от външния министър Николай Младенов и от министерството твърдяха, че ще влезе в парламента още в началото на декември.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

61 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #61

    "не само в Република Македония, а и в целия регион, все още има отделни лица, които си фантазират за създаването на велики държави". "Отделните лица" винаги ще съществуват-не си заслужава да се занимаваме с тях.

  2. Анонимен
    #60

    До 43, Ние каква държава сме??!! Защо е трябвало да има Руско-Турска война. След това Берлински конгрес, който да очертае границите. След това маса време да си търсим от чужбина цар??! С това ли трябва да се гордеем??!! Има ли два камъка останали от многовековната държава?! Стига с тези глупости! Важното е, как живеем сега!!!! Как е устроена държавата ни, какъв е стандартът!!! Цял живот слушам глупости как строим нещо и все не успяваме да го построим, ама сме били държава от 2000 години!

  3. Анонимен
    #59

    На региона вредят общите разпивки на Иванов с"печащият ракия",сръбски президент Николич,малкия Слобо-Дачич и ултраса Додих!Те са извор на нестабилността на Балканите!

  4. Анонимен
    #58

    Този незаконен губернатор, по-скоро узурпатор на изконна част от територията на България, да не дава акъл, ами да дойде да се покае в София. Родоотстъпник жалък, срам да собствените си деди българи си ти, ГеоргЕ!

  5. Анонимен
    #57

    Западните демокрации, на първо място САЩ и ЕС, трябва да подкрепят демократизацията на бившите комунистически държави - не само на съветския блок, но и на бивша Титова Югославия. Уродливата комунистическа власт в Скопие вижда в България не само "етнически" противник, но и заплаха за своята гнусна олигархична власт. Ще кажете - и нас ни управляват мутро-комунисти, милиционери и криминални типове, да, но у нас демокрацията е вече необратима, това е положението, а в Македония няма и помен от демокрация.

  6. Анонимен
    #56

    Breaking News Диснилед "Скопие" изплаши милиони легиони милиционери по целия свят. Настъпиха брожения, вълнения и арабски пролети. Така Гърция и България бяха принудени да блокират кандидатурата на братска Македония за ЕС.

  7. Анонимен
    #55

    Георге,тъпо Георге.От негър си по-тъп.А бе,да сте видели македонец остро-умен?Не,нали?Все са тъпо-умни.

  8. Анонимен
    #54

    Георге я си оди у Сърбия, твойта мила родина.

  9. Анонимен
    #53

    тоз да признае фактите от историята и после да говори

  10. Анонимен
    #52

    "Старите изхветели балкански маниери" са характерни за самия Георге Иванов и ортаците му в управлението на БЮРМ. Стар и изхветял балкански маниер е да караш с рогата напред и да не търсиш помирение и допирни точки. Но още по-лошо - да сънуваш македонско обединение като прилапаш части от северна Гърция и югозападна България. Каквато е подмолната цел на Скопие, влизайки в ЕС. Отдавна, отдавна България и Гърция решиха своите междудържавни проблеми. Като се почне с репарациите, връщането на политическите

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.