В навечерието на най-чествания имен ден - Ивановден - Националният статистически институт (НСИ) разпространи справка за най-разпространените у нас имена. Сред мъжете те са Иван и Георги, а от женските имена - Мария, Иванка и Елена.
Името Георги носят 176 хиляди българи, колкото са и Ивановците. Или по близо 5% от мъжете у нас са наречени на единия от двамата почитани светци. Ивановците обаче с около 300 по-малко, отколкото Георгиевците.
На трето място по честота на срещането се нарежда името Димитър - 133 хиляди (3.6%). Следват Николай – 2.5%, Петър – 2.22%, Христо – 1.79%, Йордан, Стефан, Тодор и Васил.
От всички мъже близо 1.4 милиона или 38% имат 20-те най-разпространени лични имена.
Сред мюсюлманите в България най-често срещаните мъжки мюсюлмански имена са Мехмед, Ахмед и Мустафа.
От НСИ посочват още, че разнообразието на имена сред жените е по-голямо от това при мъжете. Близо 29 хиляди са личните имена, които се срещат при мъжете, а за жените те са около 38 хиляди.
От всички жени в страната 125 хиляди носят името Мария (3.2%). Към тях следва да се добави и името Марийка - около 35 хиляди или 0.9%.
На второ място по разпространение сред жените е името Иванка - малко над 72 хиляди (1.8%). Следват го Елена - 58 хиляди (1.5%) и Йорданка - 45 хиляди (1.1%).
Сред другите най-често срещани женски имена са Росица, Виолета, Десислава, Надежда, Маргарита, Румяна, Стоянка и Стефка.
При жените мюсюлманки най-често срещаните имена са Фатме, Айше, Емине.
Сред съвременните поколения настъпва изменения в структурата на използваните имена, отчитат от НСИ.
Промени в именната система след 2007 г.
отново най-разпространеното име за момчетата е Георги - близо 4300 от тях са с това име. На второ място по разпространение вече е Александър.
Традиционните български имена обаче все по-малко се харесват от родителите. Например, спрямо структурата по имена на цялото население Иван е на четвърто място, Димитър и Николай съответно на пето и шесто място, а Христо и Йордан - след 20-о място.
Появяват се все по-често имена като Мартин (на трето място), Даниел (седмо място), Кристиян (осмо място), Виктор (десето място), които в общото население не са в първите двадесет най-разпространени имена.
И при новородените момчета първите двадесет имена се носят от 33.3% от тази група.
При момичетата 22.9% носят първите двадесет най-разпространени имена. Отново тук разнообразието на имената е по-голямо. За именуване на момчетата от 2007 г. досега са използвани 7 338 имена, а за момичетата, които по брой са по-малко, са използвани 8 125 имена.
През последните години най-много са момичетата с името Виктория, следвани от Мариите. По-често срещани са имената Габриела, Александра, Никол, Симона, Йоана, Гергана, Теодора, Рая и Елена.
Други често срещани имена са Моника, Михаела, Ванеса, София, Калина.
В последните години все по-често се използват съставни имена, но те по-често се срещат при момичетата. При тях първенството държи Ана-Мария (около 350 деца се казват така, но изписването на името е с известни разлики), Мария-Магдалена (около 100), Мария-Антоанета и др.
За честна и независима журналистика
Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
14 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Не пиши сексистки - питай Елена какво е да спиш с някой от изброените (с един вече навеки).
Да му сера на отвратителното, гнусно и гадно име Георги!!! Какво, като е от най-разпространените? А от женските имена едни от най-отвратителните, най-гадни, лайняни и най-курвенски са Маргарита и София!!!
С учудване разбрах, че нося доста рядко име, затова пък руската му редакция - Николай, е на престижно място. Май нещо в методиката Николовците са ги пропуснали :)
А аз обичам да се казвам Мюмюн
А утре ще бъдат други - Крис, Анджело, Робърт, Стив.
...отминаха и заминаха, но тъпите имена остават.През петдесетте и малко сл това бяха модерни Пламен и Огнян. Имена без традиции преди това, няма ги и сега. Мина им модата. После излязоха едни Красимировци, Десислави... Май и на тях им мина модата.Сега има егаси шашавите имена. Никой не мисли в перспектива. Че след 30 г ще звучат тъпо.Нормално е да отпаднат някои по-неблагозвучни. Но да се заменят с чужди е рисковано. В нашите несвикнали уши може да звучат приятно, но кой знае как звучат на друг език?На мене например нелошото име Виктор ми звучи като кучешко. На англоговорящите не знам как им звучи, но на мене като Шаро.
Дори когато става дума за животни(те не преживяват дълго де), си има традиции. Обичайното име за прасе е Гошо, за крава Милка, за коза Величка, за куче Шаро, за котка Маца.За мишките и мухите не знам как ги кръщават:)
Комара в спалнята съм го кръстил Гоце.
Цецка.
Cecka Cacheva, Мария, Иванка и Елена