Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ГЕРБ готова да обсъди дали да отпадне забраната за агитация на чужд език

Партията на Борисов била готова за дебат за агитацията на майчин език

10 коментара
Цветан Цветанов, сн. БГНЕС

Управляващите отхвърлиха законопроекта на ДПС за промени в Изборния кодекс (ИК), който предвиждаше да се запази непосилно високият праг за пренареждане на партийни листи, да отпадне ограничението за разкриване на максимум 35 избирателни секции извън ЕС, както и да се разреши предизборната агитация на чужд език.

На първо четене беше прието предложението на ГЕРБ за връщане на старите прагове за пренареждане на партийни листи - 5% за евроизбори и 7 на сто за парламентарни.

Движението неочаквано подкрепи текстовете на ГЕРБ с мотива, че трябва и двата законопоректа да бъдат приети, за да може преди окончателното гласуване на "ремонта на ремонта" на ИК да се стигне до дебат кой "е най-справедливият праг". От партията на Борисов обаче се въздържаха при гласуването на законопроекта на ДПС и така той беше отхвърлен.

Това беше очаквано, защото, както Христина Митев от НФСБ припомни, според правилника на парламента поне три месеца няма как да бъдат разглеждани отново поправки, които вече са отхвърлени. Такъв е случаят с всички предложения на ДПС, освен тези за преференциите. Те бяха отхвърлени при гласуването на промените в Изборния кодекс през февруари, които депутатите в момента "ремонтират".

Въпреки това по време на дебатите от ДПС впрегнаха всички сили, за да защитят предложенията си. Изтъкнаха, че ограничението за секциите извън ЕС нарушава конституционните права на българите в тези страни. "ДПС няма тежка електорална полза, ако се разреши на българите извън ЕС да гласуват. Въпросът е принципен", каза Йордан Цонев, припомняйки, че ограничението беше прието от предишния състав на парламента по настояване на ВМРО и НФСБ именно, за да се ограничат гласовете от Турция.

От ДПС подчертаха, че забраната за агитация на чужд език трябва да отпадне и не виждат проблем това да стане, особено ако има превод. Освен това заподозряха сделка между ГЕРБ и БСП, които бойкотират работата на парламента именно заради промените в ИК от февруари. Тогава партията на Борисов, НФСБ и ДПС обезсмислиха преференциите. Това предизвика обвинения за сделка между ГЕРБ и ДПС. Малко след това от най-голямата партия взеха завой по темата - решиха да върнат старите правила и така се стигна до сегашния "ремонт на ремонта" на ИК.

"Това е една сделка - сделка между ГЕРБ и БСП. БСП не пречат на ГЕРБ, а ГЕРБ лишиха хората от правото да гласуват", каза от парламентарната трибуна Халил Летифов от ДПС.

ГЕРБ съгласни за дебат по поправките на ДПС, но не сега

Въпреки че не подкрепиха исканията на ДПС, от ГЕРБ били готови на дебат по текстовете им. Сега обаче не бил точният момент, защото евроизборите са след по-малко от три месеца.

"Убеден съм, че по това, което казаха от ДПС – и за майчиния език, и за уседналостта, трябва да има дебат. И ние сме готови да водим този дебат, да ползваме експертизата на БАН, на експерти, на общественици, но смятам, че политиците днес и сега - преди избори, едва ли ще могат да вземат най-правилното решение. Аз съм склонен и вярвам, че дебатът и разговорите могат да ни направят много по-мъдри при взимането на важни решения“, каза председателят на парламентарната група на ГЕРБ Цветан Цветанов.

НФСБ предлага по-висок праг на преференциите за местни избори

От НФСБ, също като ДПС, не са се отказали от идеята да увеличат прага за пренареждане на листите. Между двете четения те ще поискат промени при преференциите на местните избори.

По време на дебатите в петък Христиан Митев от НФСБ подчерта, че ОП са на различно мнение по въпроса. "ВМРО подкрепя връщането на първоначалния вариант, от НФСБ на този етап ще се въздържим от подкрепа на законопроекта", каза той.

Това устройва и ДПС, за които най-голям проблем е именно пренареждането на листите на местни избори.

ДПС никога не са крили, че са против възможността кандидат от по-задна позиция да стане общински съветник, депутат или евродепутат. Тезата им е, че на местни избори някой може да стане общински съветник "само с гласовете на семейството си".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Петър М. Петров
    #10
    Отговор на коментар #2

    Ами все отпадъци, какво да правиш.

  2. Петър М. Петров
    #9

    Охооо, идея си нямате още на колко неща ще кандисат бъки и цвъки, само да не изтърват мазния кокал!!!

  3. [email protected]
    #8
    Отговор на коментар #7

    И в крайна сметка,кое точно се прие като закон,я ни обясни?!Уж ГЕРБ с ДПС,и уж приемат законите които иска ДПС,а в крайна сметка се оказва че,нищо от исканията на ДПС не е прието!

  4. Nikola Nikolov
    #7

    То не са опрощавания , то не са разрешения за агитация на чужд език , то не са плонжове ... Тези жалки циркаджии са готови и гащите си да свалят пред агент Сава - само и само да не изтърват кокала на властта ...

  5. [email protected]
    #6

    ГЕРБ си гледат своя интерес,колкото и да ги обвиняват че били с този или онзи. До онзи ден ги обвиняваха че са с ДПС,днес ги обвиняват че са с БСП.

  6. ivancho ivanov
    #5

    Някои страни като Швейцая мат 4 официални езика, други като САЩ нямат такъв декларарин някъде, ние имаме българския което означва,че официалните документите в страната са на български, но говоренето може да бъде на език по избор - неотдавна президента Радев говори на англииски със Столтеберг, шефа на НАТО! Има страни, които пък се карат какъв е езика на който говорят, напр. български или македонски! Нрави най-различни, ген. ДеГол беше забранил на официални места френските държавни слижители да говорят англииски, само на френски, задължително, заповдта отпадна бързо!

  7. fantom
    #4

    Не виждам какво има да се обсъжда за "майчиния език". Разрешаването да се агитира и изобщо да се говори на него на публични места е дискриминация към всички, които не знаят турски. Изборите са за определяне на управниците на всички вероизповедания народности. Ако в Кърджали се събере митинг и на него се говори само на турски, значи МЕН НЕ МЕ ДОПУСКАТ до митинга. Аз обаче също искам да знам за какво агитират там. Това ЧИСТА ДИСКРИМИНАЦИЯ спрямо българското население и български граждани от всички други народности.

  8. kompetenten
    #3

    По принцип не трябва да има никакъв праг, директно се броят преференциите и който има най-много отива на първо място, следващия на второ и т.н. Това, разбира се, противоречи на желанието на партийните мафиоти да подреждат листите както на тях им е удобно. А за чуждия език не само трябва да е забранено да се агитира, ами и трябва да се отнеме правото на глас на неграмотните.

  9. Преслав
    #2

    Сините отпадъци често имат доста по-близки позиции с ДПС, отколкото ГЕРБ. Тоя път се разминават.

  10. Мазен Кумунис
    #1

    А според зелените терористи, сините отпадъци, червените отпадъци Боко Тиквов управлявал с обрязаните отпадъци!? Какво стана, отпадъци? Венсеремос! ;)

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.