Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ГЕРБ и ДПС запазиха схемата с продажбата на български паспорти

5 коментара
ГЕРБ и ДПС запазиха схемата с продажбата на български паспорти

ГЕРБ и ДПС окончателно запазиха продажбата на българско гражданство, която стана известна в цяла Европа като схемата със "златните паспорти". Парламентът прие на второ четене, че чужденците ще могат да получат български паспорт, след като внесат не по-малко от един милиона лева в капитала на българска фирма.

Фирмата трябва да работи по приоритетен инвестиционен проект, сертифициран по реда на Закона за насърчаване на инвестициите. Друго условие е чужденците да са получили разрешение за постоянно пребиваване в страната преди не по-малко от една година.

Ако успеят да придобият български паспорти, членовете на семейството на инвеститора също ще имат правото да кандидатстват за такива.

В ЕС продажбата на паспорти срещу инвестиции е възможна само в Малта и Кипър, които вече са обект на наказателна процедура от Европейската комисия. Други европейски държави дават право на пребиваване срещу инвестиции – т.нар. "златни визи"

Предложенията за промени в Закона за българското гражданство бяха направени от депутата от ДПС Йордан Цонев, а при гласуването бяха подкрепени от ГЕРБ. По-малкият коалиционен партньор във властта "Обединени патриоти" не подкрепи предложенията.

"Предложението обхваща само инвестиционното гражданство, само тези, които по стария ред са били абсолютно изрядни и са поддържали инвестицията в разстояние от 5 години без да я изтеглят. Te имат права да кандидатстват за гражданство, получили са постоянно пребиваване и предложението цели да предотврати възможността да съдят държавата за това, че са им отнети права, след като те са били добросъвестни по отношение на задълженията, които имат, нищо друго не цели. Кръгът е от около 60-70 инвеститора, които, ако тръгнат да ни съдят, размерът на ден обезщетение ще е минимум 1 милион", заяви Йордан Цонев от ДПС, цитиран от "Дневник".

В България обаче няма 60-70 добросъвестни инвеститори, които са получили паспорти срещу реални инвестиции. Тези хора са единици, ако изобщо ги има, защото информацията за тях не е публична.

Милен Михов от ВМРО коментира, че тази процедура си е най-обикновена продажба на българско гражданство. Неговата партия обикновено се свърза с процедурите по издаване на паспорти на чужденци при доказване на български произход.

"Приемете моя отрицателен вот като една малка закачка, дълго време се говореше за продажба на паспорти, за продажба на гражданство, днес говорим за инвестиционно придобиване на гражданство и гласувах против, защото това е едно инстанционно придобиване на гражданство и по своята същност е продажба на гражданство", обясни Михов от парламентарната трибуна.

Промените в Закона за българското гражданство отлежаваха близо две години по най-различни институции преди да бъдат приети от Народното събрание. Първоначално Министерството на правосъдието обяви, че България ще се откаже от продажбата на гражданство срещу инвестиции заради натиска на Европейската комисия и Европейския парламент. След това властите в София размислиха и решиха да оставят схема, въпреки заплахата от наказателна процедура.

Затягането на контрола се изразява основно в премахването на възможностите за продажба на паспорт срещу покупка на държавни ценни книжа, което е инвестиция без стойност за икономиката.

Никакви инвестиции от никакви инвеститори

В серия от публикации Mediapool показа, че продажбата на български паспорти срещу инвестиции е плитка схема за печелене на комисионни и заобикаляне на европейските правила. Българските т.нар. "златни паспорти" не се докарали на практика никакви инвестиции в страната.

Около 100 чужденци са получили българско гражданство, след като са декларирали "инвестиции" от поне два милиона лева в страната. Проблемът е, че 78 от тях не са направили никакви инвестиции. Те са си купили държавни ценни книжа, т.е. държавен дълг. Други шестима души просто са вкарали пари по сметка в българска банка и пак са получили български паспорт.

Окончателните данни показват, че 86% от всички, които са получили български паспорт заради направените инвестиции, не са осъществили никакви инвестиции.

Разследването на Mediapool показва, че реалните инвеститори в страната не се интересуват от тази схема.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Stefan
    #5

    Доказват за пореден път, че са продажници. Да не би да има изненадани?

  2. Калико Джо
    #4

    Повечето от тия "инвеститори" са търсени или от Интерпол, или от съдебните си власти, та си купуват такса спокойствие от нашите "патриотични" служби за някой друг лев.

  3. 1107a
    #3

    Няма герп и ДпС!ДпС нарежда, герп изпълнява!Не може да се пише за агите и раите като за равни!

  4. Иван Асенов Стоянов
    #2

    Лобистки закон в полза на руската мафия.

  5. Мазен Кумунис
    #1

    Националният спорт в България е - да се пришива по всякакъв начин ДПС на ГЕРБ. Нещо повече, дори и ДПС се навира понякога в краката на ГЕРБ. ;)

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.