Управляващите от ГЕРБ и "Обединени патриоти" влязоха в задочен спор защо се стигна до увеличаването на партийната субсидия от 1 на 8 лева на глас и имало ли е опасност, ако то не бъде подкрепено, държавният бюджет за догодина също да не бъде гласуван.
В четвъртък вечерта първо се стигна до законодателен парадокс, а след това в нарушение на закона беше направено трето гласуване, при което субсидиите бяха увеличени. При първите две гласувания ГЕРБ бяха против 8 лева на глас, но след дълга среща с коалиционните им партньори от ОП при третото подкрепиха увеличението.
Сега от партията на премиера Бойко Борисов твърдят, че са подкрепили 8 лева на глас, защото иначе е имало опасност бюджетът за догодина да не бъде приет.
"При следващите гласувания 30 члена от Закона за бюджета не бяха подкрепени и останахме да ги гласуваме само ние от ГЕРБ. Това създаде риск за приемането на бюджета на държавата за 2020 г. Затова се състоя спешно съвещание с нашите коалиционни партньори. Те поставиха въпроса за субсидията и за това, че твърдо трябва да се определи такава. Казаха, че само в такъв случай ще продължат да гласуват с нас Закона за бюджета на държавата. Бяхме в комуникация с г-н Борисов през цялото време и съзнаваме, че отговорността, която носим ние като най-голяма политическа сила в парламента, е най-голяма, но трябва да разберете, че ние не можем сами да реализираме това управление", каза пред журналисти председателят на парламентарната група на ГЕРБ Даниела Дариткова.
От "Обединените патриоти" категорично отричат да са поставяли условие да бъде увеличена субсидията в замяна на подкрепата им за държавния бюджет. "Не сме рекетьори", каза лидерът на НФСБ Валери Симеонов в отговор на въпрос дали от ОП са заплашили, че бюджетът може да не мине.
Той определи станалото в четвъртък като победа за финансовия министър Владислав Горанов: "Държа да му благодаря за голямата работа, която свърши и да изразя своето уважение и респект от това, че той дойде прокара си бюджета, постигна своето и съдейства даже за диалога, на който бяхте свидетели".
ДПС продължават да повтарят, че от самото начало е имало договорка за увеличение на субсидиите, но тезата им вече е, че в нея са участвали и ОП. В четвъртък от движението твърдяха, че договорката е била между лидерът на БСП Корнелия Нинова и премиерът Бойко Борисов депутати от ГЕРБ да напуснат, залата, за да мине предложението за 8 лв. Това обаче не стана.
Сега Йордан Цонев от ДПС твърди, че е имало два предварителни сценария: "Първият сценарий беше ГЕРБ влизат по-малко в зала, ние го казахме на вас медиите. Те влязоха в зала, започнаха да излизат един по един. Поискахме поименна проверка. 17 човека бяха излезли по време на дискусията. Имахме човек, който ги броеше. Поискахме поименна проверка и вече трябваше да се гласува. Сценарият отпадна. Влезе в сила сценарий Б – няма да се гласува бюджетът по-нататък. В договорката е влязло и избирането на Валери Симеонов за заместник-председател".
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
1 коментар
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Въпросът за субсидиите пак се свежда до това кой/ кои партийни функционери и партии ще се хранят от националния бюджет. Ако има определени идеали вероятно ще има и постъпления-дарение в условия на откритост и информация. Прави ли се сметка и за това, че с първите гласувани и приети решения на всеки нов парламент се приема увеличение на заплатите на депутатите? Защо няма приети законови норми и принципи за условията за увеличение на заплатите на "народните избраници?Ниво на инфлация? Ниво на отговорност, …
брой жители /кметовете/, брой на административния персонал в сравнение на обема на задълженията и брой на обслужвани граждани? Не се ли бърка постоянно в джоба на гражданите? Трябва паметта да се опреснява.Необходими са сравнения с процентите за заплати и норми практикувани в подобни страни.