Управляващите сменят стратегията около инициирания от БСП ядрен референдум с инициатива за провеждане на контрареферендум по същата тема, но с "формулиран правилно въпрос", от който АЕЦ "Белене" отпада и се заменя с "нова ядрена централа", макар "за всички българи е ясно, че става въпрос за “Белене“.
Поредният обрат в курса на ГЕРБ бе оповестен от премиера Бойко Борисов, който изненадващо обяви в сряда, че се отказва от идеята ГЕРБ да подкрепи допитването за АЕЦ “Белене“ с въпроса на БСП. След като Борисов каза какъв е правилният въпрос, депутатите от партията му съобщиха, че започват да събират подписка.
Съгласно закона, референдум може да бъде иницииран и с подписите на 48 народни представители, а според информация на Mediapool всички 117 избраници на ГЕРБ ще подпишат искането и то ще бъде гласувано с мнозинство в парламента с помощта на независими депутати.
Към момента тактиката не е особено избистрена и е възможно да се проведе и един референдум с два въпроса – този на БСП и този на ГЕРБ. Другият вариант е въпросът на БСП, за който ГЕРБ твърдят, че е неконституционен, да отиде в Конституционния съд и да остане само този на ГЕРБ. Или пък около цялата бъркотия и чакането за произнасяне на КС организацията на допитването да се осуети или отложи за неопределено време.
В инициираната от БСП подписка въпросът е: "Да се развива ли атомната енергетика в България чрез изграждане на ядрена централа на площадка "Белене”?"
Въпросът на ГЕРБ е: "Да развиваме ли ядрена енергетика в България чрез изграждане на нова ядрена електроцентрала?"
БСП се обявиха против въпроса на ГЕРБ
По този начин референдумът се обезсмисля, коментира депутатът Мая Манолова. Това, което предлагат ГЕРБ не се различава особено от това, което предлага президентът. Това е неприемливо за българските граждани, за тези 500 000 които подкрепиха подписката, каза Мая Манолова. Колегата ѝ Ангел Найденов допълни, че единствената редакция, която БСП приемат, е към въпроса да се добави "чрез държавно участие".
ГЕРБ искат да подменят волята на 770 000 граждани, които ясно са заявили подкрепата си, подписвайки се именно под зададения от нас въпрос за референдум, заяви и председателят на БСП Сергей Станишев, цитиран от партийния пресцентър.
"Опитват се да заблудят хората за пореден път. Това е срамно и лицемерно", заявява Станишев. Той напомня, че само преди три дни Бойко Борисов е казал, че ГЕРБ ще подкрепят референдума с текста, даден от БСП. Председателят на социалистите изтъква, че Белене е единственият проект, който е в напреднала фаза и може да стартира изграждане. Станишев предупреждава, че има опасност след девет - десет години да се окажем без "Козлодуй", без "Белене" и без ядрена енергетика изобщо.
Смяна на сценария
Досегашният сценарий, обявен от Борисов миналия петък след консултациите при президента, предвиждаше ГЕРБ да подкрепят провеждането на референдум за АЕЦ "Белене" с предложения от БСП въпрос, "с ясното съзнание, че той е неконституционен и манипулативен". Тази своя абсурдна позиция премиерът аргументира с това, че “ако не подкрепим референдума, утре ще кажат, че не искаме да чуем гласа на народа“.
Президентът Росен Плевнелиев категорично настоява за преформулиране на въпроса и отпадане на АЕЦ "Белене", тъй като референдумът не може да е за конкретен проект. Преди ден държавният глава съобщи, че не изключва да сезира Конституционния съд, за което бе призован и от Синята коалиция.
В сряда Борисов съобщи, че настоява за редактиране на въпроса, от който АЕЦ "Белене" да отпадне и да се замени с "нова ядрена централа", макар, по думите му, "за всички българи е ясно, че става въпрос за “Белене“. Другото му редакционно изискване е думата “атомна“ да се замени с “ядрена“.
“Цветанов ще отиде на парламентарната група да им каже относно АЕЦ “Белене“ за референдума. Ние заставаме твърдо за провеждане на референдум и настояваме БСП да си махнат само думичката,която прави текста противоконституционен. Да го формулират като изграждане на нова ядрена централа. За всички българи е ясно, че става въпрос за “Белене“. Така че не е нужно да се говори и атомна не може да бъде, трябва да е ядрена, защото е така по смисъла на закона. Така че сме готови в тази посока да действаме. Затова Цветанов ще отиде в парламента да им обясни на групата нашето решение“, оповести Борисов по станалия традиционен за него начин - пред телевизионни камери преди заседанието на Министерския съвет.
ГЕРБ със своя инициатива за ядрен референдум с правилен въпрос
В парламента обаче не се наложи да чакат инструкциите на Цветанов, тъй като шефката на правната комисия Искра Фидосова съобщи почти по същото време, че парламентарната група на ГЕРБ предлага нова формулировка на въпроса за референдума.
От ГЕРБ определиха внесеното предложение от БСП за провеждане на референдум като противоконституционно и манипулативно, защото съдържа в себе си поне още два или три въпроса: "Дали да се развива атомната енергетика у нас"; "Дали това да се отнася до АЕЦ "Белене"; и "Дали изграждането на атомната електроцентрала да е с държавно участие", поясни Фидосова. Според нея има опасност резултатите от референдума да бъдат обявени за противоконституционни.
Затова от ГЕРБ предлагат допустим въпрос по конституция, като от днес започва инициатива за провеждане на референдум по същата тема за развитие на ядрената енергетика, но с формулиран правилно въпрос, който ще бъде разгледан от правната комисия в четвъртък.
Фидосова заяви, че правилният термин е ядрена енергетика, защото в българското законодателство навсякъде се говори за ядрена, а не за атомна.
"Не знам колегите юристи от БСП откъде са го взели, не знам какви атоми им плуват в главата. Може би са ползвали и са заимствали като термин от една фирма, която е скандално известна през последните години, с която се занимават в момента две комисии, а именно "Атомстройекспорт" по отношение на нейното участие в проекта "Белене"", коментира Фидосова.
Тя увери, че ГЕРБ са за провеждане на референдум, но с конкретна формулировка на въпроса.
"Ако вникнете във въпроса така формулиран от нас - с нова ядрена електроцентрала, ще разберете, че за друга не се говори, освен за "Белене"", поясни Фидосова.
На въпрос дали тяхната формулировка допуска изграждането на допълнителен блок на АЕЦ "Козлодуй", Искра Фидосова отговори отрицателно, защото нов ядрен блок означава нови мощности, а не нова ядрена електроцентрала. Може и да не е АЕЦ "Белене", след 5 години може да се говори за друга ядрена електроцентрала, каза Фидосова.
Тя допълни, че няма как хората да гласуват информирано по въпроса на БСП, тъй като в нашия закон няма възможност да присъстват технически и икономически параметри във въпросите за референдума. Има и доста неизвестни около проекта "Белене", каза още Фидосова.
В понеделник президентът Росен Плевнелиев заяви, че не изключва възможността да сезира КС във връзка с референдума за АЕЦ "Белене", след като консултациите му с политическите партии не са довели до консенсус как да бъде формулиран въпросът за народното допитване. Той категорично настоява за преформулиране на въпроса и отпадане на АЕЦ "Белене", тъй като референдумът не може да е за конкретен проект.
Първи за сезиране на Конституционния съд се обявиха от Синята коалиция, тъй като според тях поисканият от левицата референдум за или против строежа на ядрена централа в Белене противоречи на законите за енергетиката и за безопасно използване на ядрената енергия, според които решенията за строеж на АЕЦ са единствено от компетенциите на Министерския съвет и парламентът не може да участва в тях, още по-малко да организира допитване до народа.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
249 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
БЪЛГАРИН Референдумът следва да се проведе по волята на над 700 хиляди български граждани, които са го поискали по темата, под която са се подписали. Гербаджиите постъпват много глупаво като променят названието на темата, така застават не срещу БСП, а срещу споменатите граждани. Няма и седмица откакто премиерът Бойко Борисов гръмогласно обяви, че ГЕРБ ще подкрепи референдума с такъв текст на въпроса, какъвто бъде предложен от БСП. За кой ли път този човек дава доказателство, че думите му нямат никаква стойност.
Боко и Цецо се срещат в гората - Цецо какво правиш? Цецо отговаря – Ям портокал. - А защо мирише на лаайно? - Защото го ям за трети път
Ама нали за Белене става въпрос, ма Фидоско? Щото площадката е лицензирана, щото има направена подготовка и ще излезе по-евтино. Нали и вие иската да не се харчат много пари. Пък сега какво? Ще строим централа до Каспичан. Ама и вие сте едни умници ...
Цецка скри референдума за членството на Турция в ЕС
Велизар ЕНЧЕВ
След 23 години демокрация България е на път да стане Швейцария на Балканите и народът за първи път да каже своята дума на референдум. Първият референдум в новата ни история ще е за АЕЦ "Белене" и най-вероятно ще се проведе в следващите три месеца. БСП успя да събере над 500 000 валидни подписа и сега Народното събрание е задължено да пита народа поставен пред трудна дилема. Без да има цялата експертна информация за плюсовете и минусите …
на проекта, без изобщо да е в състояние да я разчете и разбере и без да знае реалните финансови параметри на строежа, българинът ще трябва да избира между ДА и НЕ със затворени очи, както се залага на рулетка в казиното.
Зад кулисите на атомния референдум обаче прозира мръсен сценарий. Половин година след като замрази проекта за АЕЦ "Белене", правителството е уличено в двойна игра. Оказа се, че София още не е уведомила официално Москва за намерението си да се откаже от централата. Под отказ разбираме не само писмено уведомяване на руския атомен концерн, но и българска дипломатическа нота, връчена в руското външно министерство. И се питаме: дали ГЕРБ не играе в един отбор с ядреното лоби в БСП? Дали мачът не е уговорен между двата отбора, тайно решили да има централа в Белене, но явно воюващи пред публиката и външните си господари в Москва и Вашингтон? Не е ли битката за по-голям дял от ядрената баница, която ще се подели между герберските и бесепарските фирми, подизпълнители на строежа на АЕЦ "Белене"?
Покрай атомните страсти и улисани в бъдещите комисиони, депутатите пропускат важен процедурен въпрос, издаващ гузни съвести. Втора година Цецка Цачева отказва да внесе за гласуване в пленарната зала проекторешение за свикване на референдум за членството на Турция в Европейския съюз.
Притисната до стената от успешната национална подписка на ТВ СКАТ и ВМРО, парламентарната шефка се оправда с комисиите, които били виновни за забавянето на въпроса за свикване на референдум "за" или "против" членството на Турция в ЕС. Вече две години две комисии не дават становищата си по подписката, събрала 322 532 подписа, въпреки че законът е категоричен: в тримесечен срок от внасянето на подписката председателят на Народното събрание трябва да насрочи дебат в пленарната зала.
На поредното запитване на Инициативния комитет за съдбата на подписите и защо не се спазва Законът за референдумите, от кабинета на парламентарната шефка отговориха така: С разпореждане на г-жа Цецка Цачева въпросът е разпределен на Комисията по правни въпроси, Комисията по европейските въпроси и Комисията по външна политика и отбрана. В настоящия момент доклад е представен само от Комисията по правни въпроси, поради което парламентарен дебат за референдума не може да се насрочи...
Прехвърляйки отговорността на парламентарните комисии, Цачева иска да сложи кръст на референдума. И понеже съзнава юридическата клопка, в която сама е попаднала, четвърти месец бившата партийна секретарка отказва да се срещне с инициаторите на подписката.
Затова Инициативният комитет заведе две дела срещу нея: в Административния съд -за бездействие, и в Софийския градски съд - за нанасяне на неимуществени вреди на подписалите се за свикване на референдум.
Всъщност, ако Народното събрание спазва Конституцията и Закона за референдумите, то е длъжно да свика не един, а три референдума - референдум за АЕЦ "Белене", референдум за членството на Турция в Европейския съюз, референдум за произвола на монополите, потвърден от подписката на гражданското движение ДНЕС.
Провеждането на три референдума на една и съща дата ще спести милиони левове на хазната и ще повиши активността на гражданите, много от които са изгубили вярата, че те са истинските господари на държавата. Това обаче трябва да се реши бързо, защото според Закона за прякото участие на гражданите в държавната власт и местното управление, крайният срок за провеждане на референдума за АЕЦ "Белене" е краят на януари 2013 година.
Колкото и наивно да звучи, не разбирам мотивите на противниците на референдума за Турция. Тъй като, ако ГЕРБ наистина е дясна партия, защо не се съобразява с резервите към ислямиста Ердоган на управляващата десница в Германия? Нима забравиха, че канцлерът Меркел е западният настойник на Борисов и го брани като лъвица не само в Европейската народна партия, но и в Европарламента, където дори блокира разследване за миналото му
Дори управляваната от социалисти франция показва червен картон на Турция и продължава линията на бившия десен президент Саркози. Да не говорим за Австрия, традиционно следваща германската политика към Турция заради застрашителното присъствие на трето поколение турски гастарбайтери в алпийската република.
Официално Ватикана подкрепя влизането на Турция в ЕС, но в папските покои духат други ветрове. Позовавайки се на изтекли американски шифрограми в "Уикилийкс", британският "Гардиън" твърди: "Папата иска мюсюлманска Турция да остане извън Европейския съюз, а дипломати на Ватикана дискретно настояват формулировката "християнските корени на Европа" да влезе в евроконституцията".
Папа Бенедикт XVI носи отговорност за засилващата се враждебност на Ватикана към влизането на Турция в ЕС, твърдят секретни доклади на американското посолство при Светия престол отпреди три години. В тях се припомня, че през 2004 г. бъдещият папа, тогава носещ името кардинал Ратцингер, казал, че при никакви обстоятелства не бива да позволим мюсюлманска държава да се присъедини към ЕС.
Като цяло европейската десница споделя резервите на папа Бенедикт XVI към турската инвазия в ЕС. А и геополитическият прагматизъм изключва еврочленство на мюсюлманска страна, чието население е на път да изпревари застаряващите германци и французи и един ден да диктува политиката на Стара Европа.
Страховете на европейците подхрани и турският министър на икономиката Зафер Чаглаян, противопоставил се на папата с дръзко послание, издаващо неизживяно имперско самочувствие: Ще продължим да натискаме европейците. Има хора, които искат ЕС да се превърне в християнски клуб и да оставят Турция извън него. Но ние няма да позволим това да се случи.
Коментирайки възможността за референдум, арабистът проф. Владимир Чуков издаде анадолската тайна на елита с това признание: "Нито един български министър-председател няма да каже: "Ние сме против членството на Турция в ЕС", но всички си го мислят".
Тук въпросът е логичен: Защо, след като сме независима държава, при това пълноправен член на ЕС, управниците ни се страхуват да подложат на референдум турското еврочленство?
Струва си да разсъждаваме върху отговорите на този въпрос. Но един от тях ми се струва най-достоверен: САЩ държат на турското присъствие в ЕС, за да ерозират верски евро-федерацията и така да я направят зависим от Вашингтон партньор, който не застрашава глобалната американска доми-нация. И партиите на криминалния български преход, все едно дали са леви или десни, послушно изпълняват задокеанската директива.
Защото си дават сметка за това: ако кажат НЕ на Реджеп Ердоган, утре в "Уикилийкс" ще изтекат мръсните им афери и тайните им банкови сметки по света.
235- Няма по прост българин от теб!