Министерството на правосъдието е декларирало, че ще променя конституцията, за заради новия закон за отнемане на незаконно придобитото имущество. В сряда на сайта на Венецианската комисия към Парламентарната асамблея на Съвета на Европа бе публикувано финалното мнение на институцията по българския законопроект.
В него се казва, че законопроектът в третия му вариант отговаря на българската конституция и Европейската конвенция за защита правата на човека. В същото време се напомнят поетите гаранции от българските власти Народното събрание да избира зам.-председателя на комисията и двамата негови членове с квалифицирано мнозинство от 2/3 от депутатите.
Това може да стане само, ако комисията "Кушлев" бъде превърната в конституционно закрепен орган и необходимото парламентарно мнозинство бъде определено в основния закон. Подобно развитие на дебата ще постави под съмнение неговото приемане заради острите критики към голяма част от текстовете.
ГЕРБ трябва да събере квалифицирано мнозинство един път за промяна на основния закон и втори път, за да може да се излъчат двама от членовете на комисията.
"Тази промяна е силно приветствана като подобно изискване ще гарантира независимостта ѝ (на комисията "Кушлев"). Има основание да се смята, че различните политически партии ще видят в тази промяна възможност да си сътрудничат и да се ангажират взаимно в борбата с корупцията и организираната престъпност", коментират от Венецианската комисия.
Предвидено е председателят на комисията за отнемане на имущество от престъпна дейност се посочва от премиера.
Освен това органът на ПАСЕ препоръчва промяна на заглавието на проектозакона като се предлага той да е за отнемане на имуществото придобито от "престъпна и незаконна дейност". Досега предложението беше само за "незаконна дейност".
Както Mediapool вече писа, комисията "Кушлев" ще се сдобие със сериозни правомощия ако новият закон бъде приет. Предвижда се институцията да прави обиски и конфискация на имущество срещу заподозрени за незаконно обогатяване, а не само срещу лица с влезли в сила присъди, както е в момента.
Предвижда се в полза на държавата да бъде отнемано имущество, което конкретна мишена на "Кушлев" е прехвърлил на свои близки или дори продал на трети лица. В рамките на производство гражданите ще трябва да доказват, че не са знаели за престъпния произход на имуществото.
При сега действащото законодателство прокуратурата има достатъчно правомощия да извършва обиски и конфискации, а след това това да предоставя информация на комисията "Кушлев". Именно затова в последното си становище по закона, Венецианската комисия иска по-силно ангажиране на прокуратурата в процеса на работата на комисията.
В проекта за нов се казва още, че тежестта за доказване дали определено имущество е придобито по законен начин пада върху проверявания. Комисията ще има право да извършва проверки на доходите на лицето за 20 години назад, въпреки че българското законодателство изисква финансовите документи да се пазят за период от 5 години.
Комисията "Кушлев" ще прави собствена експертна оценка за пазарната стойност на определен имот и ще може да стартира проверка при съмнения за осъществена незаконна сделка, включително да иска запори. Това може да постави под съмнения всички законни сделки на български граждани, които не отговарят на цените на експертите на "Кушлев".
Комисията "Кушлев" ще може да преследва близките на починал човек, заподозрян в натрупването на незаконно богатство, амнистирани и хора с придобита невменяемост.
Още при посещението си в България в началото на септември от Венецианската комисия заявиха, че приемането на подобно законодателство ще бъде одобрено, само, защото страната има огромни проблеми с корупцията и престъпността. Според независими експерти органът на ПАСЕ дава картбланш на спорния законопроект, за да се изпробва ефектът от подобни крайни мерки върху криминогенната среда в страна от Южна Европа.
За честна и независима журналистика
Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
29 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
така като гледам по време на соца е било по-лесно да се прави бизнес от сега ...
Другарят Берия се кикоти от онзи свят и не може да се нарадва на достойните си ученици от ГЕРБ начело с Боко и Цецо. Мошшала! Такъв олигофренски комунизъм нямаше и при Тато. Този закон обявява поне 5 милиона българи за престъпници по презумпция!
" боят наставаааа , тупат сърца ни , ето ги близо наще душмани ...."
Ne si prav! - obyavyava za prestapnici samo tezi, koito ne si malchat i ne slushat pravitelstvoto! - tova e ideyata.
Този закон засяга само един стадион хора - около 50 000-60 000. Най бързият и лесен вариант, да се реши проблема, е да се съберат на стадиона тези хора и от там да излязат с краката напред. Тъй като времената са други, се избира бавният и "нежен" вариант. Така че Лаврентий, не плачи за 5-те милиона българи. Плачи за себе си и такива като тебе. Къде е българският Пиночет, за да ви разкаже играта, мошенници скапани. Ненаяли се...
ремонт и обзавеждане за още толковаНо такава й е съдбата
А бандетата в политиката кво ша ги праим?
ta sto za komisia e tazi-siciliano-venecianska mafia,koiato taka nastoicivo zabarkva kacha..samo ne znam koi ste duha..ako gerb uidisat na tazi mafiotska igra samo ste izgubiat..g-n borisov vnimavaite ot kapanite na italiancite..
Май нещо пак ставаме морски свинчета за опити. Пък аз си мислех, че всеки е невинен до доказване на противното, както още римлянинът го е формулирал.Да ни е честит концлагерът!
защо гласувахте за него шарани прости?