Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ГЕРБ облекчава строителството и в публични земеделски земи

Терените ще се дават след търг, за да няма обвинения в държавна помощ

3 коментара
ГЕРБ облекчава строителството и в публични земеделски земи

Строителството на спортни съоръжения в земеделски земи, които са публична държавна собственост, ще става без промяна на предназначението на терена. Така инвеститорът си спестява таксата за смяна на статута на терена, а ако на мястото изникне голф комплекс, например, той ще се води на хартия като нива.

 

Това става ясно от проекти на нови разпоредби в Закона за горите, внесени от ГЕРБ, с които се променя и Законът за опазване на земеделските земи. Подобни преференции досега се предвиждаха за строителство на ски комплекси в планината на терени от държавния горски фонд. Сега облекченията за инвеститорите се увеличават, явно защото управляващите са преценили, че даден бизнес проект може да навлиза в земи от различни категории.

 

ГЕРБ преправя текстовете за трети път след протести на природозащитници и дърводобивния бранш и след неофициални критики от Европейската комисия, казаха за Mediapool от неправителствения сектор. Красимир Каменов, зам.-директор на Агенция по горите потвърди по време на заседанието на земеделската комисия в сряда, че във ведомството е пристигнало запитване от Брюксел, касаещо Закона за горите.

 

Най-голямо обществено недоволство предизвика текстът, позволяващ изграждането на ски комплекси на горски терени, без те да се вадят от държавния горски фонд. Предложението дойде след натиск от собственика на лифтовете на Витоша - фирмата “Витоша ски”, която затвори съоръженията в планината през зимата с ултиматума, че ще ги пусне след промени в Закона за горите. Текстовете предвиждаха върху горски терени да се учредява право на строеж на спортни съоръжения за срок от 30 години едва ли не за всеки желаещ. Природозащитници алармираха, че това ще се третира от ЕК като незаконна държавна помощ, както и че интересите за строителство в планините са отдавна известни и промените се правят за определени фирми.

 

След протестите и скандалите, свързани с подготвяните промени при обсъжданията в пленарната зала ГЕРБ решиха частично да премахнат проблема като вкарат в закона изискването терените за строителство да се предоставят след търг. Началната цена за търга не може да бъде по-ниска от цената за учредяване на право на строеж.

 

Според Тома Белев, бивш директор на природен парк “Витоша”, търговете, които ще се обявяват с решение на Министерския съвет за публична държавна собственост, с решение на земеделския министър за частна държавна собственост и с кметско решение за общински терени, ще са предопределени.

 

Ако някой иска да строи писта пред хижа “Алеко”, например, той заявява своя интерес и държавата обявява търг. По този начин инвеститорът се задължава да построи точно това съоръжение, а не парк за забавление, паркинг или каквото и да е друго, обясни Белев. В промените все пак е записано, че търгът може да се инициира и от институцията собственик на имота. Спортните комплекси ще могат да се изграждат и чрез публично-частно партньорство, гласят последните корекции в закона.

 

Според предпоследните промени, внесени от ГЕРБ, право на строеж върху имоти от горския фонд, без да се сменя предназначението им, се допуска за ски писти, стълбове и станции за лифтове и влекове, за “открити съоръжения, обслужващи спортни, културни, както и религиозни нужди, включващи и необходимите леки второстепенни постройки на допълващото застрояване, свързани с тяхното функциониране”.

 

Правото на строеж ще се дава и за “необходимите преместваеми сезонни покрития”, гласят последните промени, представени от ГЕРБ няколко часа преди заседанието на земеделската комисия в сряда. Най-вероятно текстът се отнася до заведения и търговски обекти, които се разкриват през активния сезон, коментираха от неправителствения сектор.

 

Депутатът от ГЕРБ Емил Димитров, един от вносителите на промените, обясни влезлите в последния момент промени в закона с думите: "счетохме, че сте прави за този наш пропуск - да има конкурсно начало, да има разписана процедура за предоставянето на терени и за това го допълнихме". Пенко Аатанасов от "Коалиция за България"  се обърна към управляващите: "Въобще не се опитвайте да ни успивате, изтеглете закона и го внесете по нормалния ред".

 

Един от най-спорните текстове се оказа регламентът при подаване на заявления от един и същ инвеститор за изграждане върху публични имоти на различни ски съоръжения - лифтове, писти и т.н., да се провежда само един търг. Така дори малките кандидати за част от терените ще бъдат принудени да кандидатстват за всички. В крайна сметка предложението мина с гласовете на ГЕРБ. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #3

    Вълци пасат овцете, плъхове пазят зърното, гербаджии пишат закони.

  2. Анонимен
    #2

    Правят се на много хитри - уж крачка назад, но най-голямата простотия с бързото и евтино застрояване на горите си остана.

  3. Анонимен
    #1

    Който полая, полая - керванът герберастки отмина! Сбогом, Витоша, а скоро и на много други прекрасни места.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.