
Моя кауза е да няма волфрамова мина във Велинград, заяви заместник-председателят на ГЕРБ и председател на парламентарната група на управляващата партия Цветан Цветанов по време на среща на екоминистъра от Обединените патриоти Нено Димов с обявили се срещу проекта за добив на волфрамови руди от мина "Грънчарица“.
Самият Нено Димов бе уклончив и обяви, че ще работи за "баланс на интереси" по намерението на пловдивската фирма "Ресурс 1" ЕАД да вложи над 70 млн. лв. в добива на редкия цветен метал.
Общественото обсъждане на доклада за оценката за въздействието върху околната среда (ОВОС) на инвестиционното намерение за мина "Гранчарница", което датира от 2009 г., е насрочено за 27 септември във Велинград, но настроенията в града срещу мината не са от вчера. Хората и най-вече представителите на туристическия бранш са притеснени, че добивът на волфрамов концентрат ще замърси околната среда и ще навреди на туристическия бизнес, макар според подлежащата на публична дискусия екооценка да няма такава опасност.
Същият довод срещу мината използва и Цветан Цветанов в изявлението си по време на срещата. "Велинград е перлата на туризма и нека да остане такава", заяви той, макар и с половин уста да призова хората в града да чуят и гледната точка за отварянето на мината, която пък се подкрепя от накои граждани.
Зам.-шефът на ГЕРБ определи като политическо решението на правителството на Сергей Станишев, което одобрява подписването на концесионен договор за 35-годишен добив на волфрамит от мината, според който "Ресурс 1" трябва да вложи в първите седем години от старта на проекта най-малко 71.6 млн. лв., а след това да плаща на държавата концесионна такса между 0.98 и 4 на сто от стойността на продадения волфрам според постигнатата норма на рентабилност.
Осем години по-късно обаче проектът все още е крайно несигурен.
"Това е политическо и управленско решение, защото през 2009 година, дни преди да си тръгне, то е взето от тогавашното правителство. В община Велинград живеят над 42 хил. души, а мината ще осигури работни места на около 400 души. Кое е по-важно, да бъде защитен общественият интерес или да бъде продаден?", попита присъстващите Цветанов, цитиран от пресцентъра на ГЕРБ.
Според него в района няма изградена инфраструктура за развитието на рудодобив, а в село Кръстава, на чиято територия ще е разположена част от мината, никой не подкрепя проекта.
"Ние ще защитим каузата на Велинград, ние ще защитим вашия интерес, ние искаме Велинград да се развива. Аз няма да участвам в тази игра, искам да идвам при вас с високо вдигната глава. Вие сте тези, които назначават политиците. Преди година вие ми дадохте много на брой подписи и всичко необходимо сме го направили. Екипът на министър Нено Димов ще бъде подкрепен от ПГ на ГЕРБ, защото Велинград е част от България и е перлата на минералните избори на Балканите. Ето защо ние сме готови да я запазим дори и с цената на законодателни промени", заяви Цветан Цветанов.
Екоминистърът обаче плахо опита да демонстрира свое мнение, като посочи, че "МОСВ ще гарантира баланс, за да не пострадат гражданите и бизнеса в този район“, каза Нено Димов, цитиран от пресцентъра на ековедомството в понеделник.
Реално "Ресурс 1", учредена от дружествата “ГЕОПС – Болкан дрилинг сервисис” ЕООД - Пловдив, “Асена Агро” ЕООД - Асеновград, и "Минметинвест" АД, Пловдив, купува проекта от друга пловдивска фирма "КЦМ-2000", която е проучвала находището. по силата на регистрираното търговско откритие, "Ресурс 1" взема концесията по право.
През юли 2016 г. екоинспекцията в Пазарджик спира процедурата по изготвяне не ОВОС до учредяването на санитарно-охранителни зони в района на мината от Басейнова дирекция "Източнобеломорски район“ в Пловдив. Паралелно кметът на Велинград Костадин Коев пробва съдебни хватки за спиране на процедурата за екооценка, но всичко приключи в полза на инвеститора на 8 юни 2017 г. На 28 август 2017 г. пък басейновата дирекция обявява санитарно-охранителните зони и така новата ОВОС се придвижва към обществено обсъждане на 27 септември във Велинград. Крайното решение за проекта обаче ще е на Висшия експертен екологичен съвет към Министерството на околната среда и водите, в който членуват различни експерти и организации.
Няма да допуснем да се реализира концесията за добив на волфрам на територията на община Велинград. За всеки непредубеден човек е ясно, че тя е вредна за общината, декларира на свой ред по време на срещата кметът на Велинград Костадин Коев. Той поиска от Цветан Цветанов съдействие за промяна на концесионния договор и настоя пред министър Ненов МОСВ да сезира Министерството на енергетиката, което да промени концесионния договор въз основа на това, че водата в обсега на мината вече не е за санитарно-хигиенни нужди, а за питейно–битови цели. 75% от водата на тези водохващания е за Велинград, а останалите 25 на сто се изпращат към Ракитово, обоснова се кметът Коев.
Според публикуваната ОВОС инвеститорът е преработил намеренията си и вече не се предвижда изграждането на флотационна фабрика за преработване на рудата с пиритен и волфрамов концентрати, а те ще се карат за преработка край село Елшица от едноименната обогатителна фабрика на "Майнинг инвестмънт". Инвеститорът обещава при добива на руда да се прилагат най-добрите практики и по-специално тези на рудника "Митерсил" на австрийската фирма "Волфрам".
Според анализите на компанията в находището има над 9.3 млн. т руда с пирит, шеелит и валфрамит, чийто процент на съдържание в рудата е средно 0.38 на сто и очаквания добив на волфрамов концентрат е малко над 34 хил. тона.
Концесионерът е категоричен, че няма никаква опасност за природата, защото волфрамът не е радиоактивен материал.

Полезна ли ви беше тази статия?
Ще се радваме, ако подкрепите електронното издание Mediapool.bg, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
Подкрепете ниАбонирайте се за най-важните новини, анализи и коментари на събития от деня. Бюлетинът се изпраща до електронния Ви адрес всеки ден в 18:00 часа.
Абонамент