Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ГЕРБ още мисли да легализира ли контрола на ДАНС върху ВСС

0 коментара

ГЕРБ оттеглиха за дообмисляне текст от Закона за съдебната власт, за който би дал възможност за пряка намеса на специалните служби в работата на кадровия орган на магистратурата. Идеята на мнозинството е всеки от членовете на ВСС да преминава през процедура по издаване на допуск до класифицирана информация.

На извънредното си заседание в понеделник депутатите водиха ожесточени спорове по това предложение, лансирано още преди няколко месеца от вътрешния министър Цветан Цветанов.

Опозицията обвини ГЕРБ в опит да въведе ”милиционерски похвати”, да ”постави в пълна зависимост съдебната власт”, както и да възкреси времената на Държавна сигурност.

Проверката за ”надеждност” се прави от ДАНС, която е под прекия контрол на изпълнителната власт, а крайното решение се издава от Държавната комисия за сигурност на информация въз основа на събраната от службите информация. Решението на ДКСИ не може да се обжалва по съдебен ред и не се мотивира.

Проверяваните трябва да се съгласят службите да събират всякаква информация от личния им живот, както и да бъдат подложени на постоянно следене и подслушване. В крайна сметка обаче събраните данни остават тайна за обществото и никой не разбира защо се издава или не допуск.

В законопроекта е записано, че тези членове на ВСС, които не получат подобен документ, не получават право да участват в определени заседания на съдебния съвет. Отделно отказът е и съответна публична дискредитация.

Спорният текст отне над 3 часа изказвания, но до дебат така и не се стигна, защото никой от ГЕРБ не взе думата, за да защити собствените си предложения. Правосъдният министър Маргарита Попова пое изцяло защитата на внесеното предложение, като изтъкна, че има вяра в колегите си от ВСС, както и на институциите, които ще правят съответните проверки, за да не се стига до злоупотреби.

Попова коментира, че членовете на ВСС сега нямат право да четат СРС-та при взимане на кадрови решения и напомни, че това им се е наложило преди няколко месеца. Въпросният казус възникна при една от поредните си атаки към съдиите, когато вътрешният министър Цветан Цветанов заяви, че има информация за корупция. ВСС поиска конкретни данни, те бяха изпратени, но се оказа, че са от подслушвания и няма как да бъдат прочетени.

Впоследствие съдебният съвет се обедини около мнението, че не му е работа да чете данни, които са секретни, защото взема публични решения.

По време на обсъжданията в парламента депутатите от БСП и РЗС се изказваха и репликираха сами, добавяйки нови аргументи срещу предложенията на управляващото мнозинство.

Бившият вътрешен министър Михаил Миков (БСП) напомни на Маргарита Попова, че според закона СРС-та се използват единствено за ”разкриване и предотвратяване на престъпления”, а не за кадруване в съдебната система.

Бившият конституционен съдия Любен Корнезов (БСП) заяви, че текстовете на ГЕРБ и Министерския съвет са на ”ръба на конституцията”. ”С това предложение ще направите кадровата политика на съдебната власт зависима от силовото министерство”, каза той.

Лидерът на РЗС Яне Янев заяви, че ”във всеки един момент всеки един член на съдебния съвет ще бъде държан в зависимост от МВР” и определи идеята като ”милиционерско хрумване”. Депутатът от РЗС Емил Василев добави, че съдебната власт ще бъде вкарана в зависимост от ДС, напомняйки солидното присъствие на бивши служители и сътрудници в сегашните структури.

”Може да разсърдите Бойко Борисов”, добави Василев като имаше предвид акцията по очистване на дипломатическия корпус. Според него допускът за членовете на ВСС е и вмешателство в работата на парламента, който избира половината изборни членове на съвета, а след това службите могат да ги лишат от правата им.

”През последните 20 години се правят опити за дресиране на съдебната система, правени бяха включително и през предното управление. Това решение обаче (за допуска, бел.ред) ще покаже, че разделение на властите в тази държава няма. Това е гавра с магистратите и те ще си го върнат”, заяви бившият вътрешен министър Румен Петков.

Корнелия Нинова (БСП) цитира редица международни документи, които сочат като неприемливо подобно вмешателство на изпълнителната власт в делата на съдебната – Европейската харта на съдиите, декларация на Съвета на Европа и решение на ООН.

Маргарита Попова от своя страна заяви, че не е чула ”анализ на професионални аргументи”.

Накрая Янаки Стоилов от БСП предложи компромисен вариант – за членовете на ВСС да се разпише, че разполагат с допуск за класифицирана информация, а когато с мотивирано решение някой член на ВСС бъде лишен от такъв допуск, той да няма право да участва в заседанията на съвета, когато се обсъждат секретни данни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.