Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ГЕРБ остави високия праг за валидност на референдумите

2 коментара
Снимка: БГНЕС

В последния момент и без никакви аргументи ГЕРБ се отказа от идеята си за намаляване прага за валидност на референдумите и беше запазено изискването допитването да е валидно, ако на него са гласували поне толкова избиратели, колкото на последните парламентарни избори. Така на практика управляващите бетонираха сегашното положение, което силно затруднява провеждането на валиден референдум и обезсмисля инициирането им.

Депутатите обаче решиха да намалят изискването за свикване на допитване до народа със 100 000 подписа и така това вече ще става само с 400 000 подписа.

Единствено ДПС се противопостави на облекчените изисквания, като лидерът на партията Лютви Местан обяви, че промените се правят заради предложения от президента Росен Плевнелиев референдум за изборните правила и налагането на "смесена пропорционално-мажоритарна избирателна система, която ще установи еднопартийно управление".

Депутатите решиха още референдум и местни избори да могат да се провеждат на една и съща дата, каквото е искането на държавния глава.

ГЕРБ остави прага за валидност на референдум

След като досега управляващата партия подкрепяше идеята за намаляване на прага от гласове, нужни за валидността на референдум, изненадващо във вторник се отказа от нея.

В тази посока имаше няколко варианта. Георги Кадиев от БСП бе предложил прагът да падне до 25% от имащите право на глас, от АБВ - на 40% от имащите право на глас Анна Александрова и Свилен Иванов от ГЕРБ искаха прагът да бъде 40% от имащите право на глас, но ако референдумът се провежда едновременно с други избори, да е 40% от гласувалите на същия вот.

В пленарна зала първите две предложение не минаха, а в последния момент Анна Александрова оттегли предложението си без каквито и да е мотиви, въпреки че бе подкрепено от парламентарната правна комисия.

Председателят на правната комисия Данаил Кирилов предложи прекратяване на дебата въпреки многото желаещи да се включат в него и предложението му бе прието.

Все пак след това в зала бе гласувана идентична редакция на правната комисия, но не събра подкрепа. Повечето депутати на ГЕРБ гласуваха "въздържал се". Против бяха и 23 депутати от БСП, всички от ДПС, и всички от "Атака". От АБВ се въздържаха, а почти всички представители на Патриотичния фронт и всички на Реформаторския блок подкрепиха свалянето на прага.

По-лесно свикване на референдум

Депутатите гласуваха обаче друга ключова промяна. Броят на подписите, с които да се инициира референдум, бе свален от 500 000 на 400 000 и бе решено Народното събрание да не може да отказва допитването или да изменя въпроса.

Имаше предложения да се намали още повече - на 200 000 или на 300 000 подписа, но според ГЕРБ това би довело до залитане в крайност. Димитър Лазаров (ГЕРБ) заяви, че по-малък праг би направил възможно и само тесните партийни ядра да предизвикват референдум и той да е задължителен.

Единствено от ДПС се изказаха срещу каквото и да е облекчение на изискванията, като дори настояваха за вдигането му.

Лютви Местан коментира, че днешното решение улеснява приемането на предложенията на президента на референдума наесен.

"Подгответе се. Резултатът от референдума на 25-и октомври, проведен заедно с местните избори, ще има обвързващ, задължителен характер за 43-то Народно събрание. И в рамките на един месец ние сме длъжни да въведем смесена пропорционално-мажоритарна избирателна система. Установяваме модел на еднопартийно управление за години напред. Честито!", заяви Местан.

По думите му с промените "целокупният народ” става законодателен субект, а не е добре хората да се произнасят по експертни теми. Местан призова останалите текстове на законопроекта да се обсъдят в по-спокойна обстановка след местните избори.

Депутатът Хамид Хамид посочи, че всички предложения за намаляване на прага за свикване на референдум са чисто популистки и създават сериозни предпоставки много малка част от българското общество да манипулира голямата.

"През изминалите месеци се наслушахме на тезата колко голяма представителност трябва да има в обществото. Вносителите на референдума предлагат задължително гласуване с мотивите, че обществено-политическият живот се нуждае от по-голяма представителност. Как постигаме по-голяма представителност като намалим подписите?”, посочи Хамид.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Мони_deactivated_1480055728
    #2

    Няма що, "Суверена" не го е.ават! Щото бил проЗ матрЯл ....Били сме Швейцария на балканите! Абе аланкоолу!Ще видим референдум по наше искане на кукуво лято!

  2. Коментарът е изтрит в 21:19 на 25 май 2018 от автора.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.