Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ГЕРБ отказват да променят Изборния кодекс

19 коментара

Въпреки многото критики от международните наблюдатели на последните избори, отправени от ПАСЕ и ОССЕ към изборния ни закон, нормативният акт няма да бъде променян. Това стана ясно от думите на председателя на правната комисия в парламента и главен идеолог на Изборния кодекс – Искра Фидосова (ГЕРБ) в четвъртък.

Въпреки забранителните списъци, прозрачните бюлетини  и продължаващите съмнения за честността на вота, пред  Mediapool тя заяви: "Промяна в Изборния кодекс няма да бъде правена. Законът е добър във вида, в който е приет, но пък който иска, нека внася предложения за промени”.

Председателят на правната комисия в НС допълни, че е станало ясно, че грешките при организацията на изборите са допуснати по места, а не заради пропуски в законодателството.

“Затова, че някой не може да си организира изборите, няма нужда да се прави промяна в закона", каза Искра Фидосова в НС, изтъквайки пресния пример с касираните в сряда избори в Кюстендил.

В сряда Върховният административен съд (ВАС) касира изборите за Общински съвет в Кюстендил. Провеждането на нови избори ще се наложи заради нарушения, допуснати от секционни избирателни комисии. Най-грубо е било нарушението в секционната избирателна комисия в село Коняво. Неин председател беше Петър Тошев от БСП. Той не е вписвал данните от личните карти на хората и техните ЕГН. След изборите Тошев обясняваше, че не е правил това, защото хората в селото се познавали.

“В едната секция не са взели ЕГН на гласуващите. Ами това е записано в закона, това че не го спазват, няма отношение към самото законодателство”, обясни Фидосова.

Очаква се до седмици БСП да поиска съставянето на анкетна комисия в парламента, която да се занимае с написването на предложения за промяна на нормативния акт. Също толкова очаквано обаче е отхвърлянето ѝ от страна на управляващата партия ГЕРБ, особено след заявлението на Фидосова, че ремонти на закона няма да се правят.

Все още не е написано и становището на ЦИК за проведения вот в края на октомври миналата година. Документът се бави въпреки ангажимента, който пое председателят на Централната избирателна комисия Красимира Медарова, че становище ще се напише месец след вота, като се вземат предвид критиките на ОССЕ и ПАСЕ.

Критиките

Международните наблюдатели на изборите у нас вече се произнесоха за проведените избори и оцениха уреждащият ги нормативен акт.
И ОССЕ, и ПАСЕ оповестиха дипломатично, че основните демократични критерии за провеждане на вот в България са спазени. Веднага след това обаче двете организации изразиха редица резерви във връзка с цялостната дейност, организация и избор на ЦИК.

В становището си ОССЕ припомни препоръката си от 2009 г. за изчистването на избирателните списъци от т. нар. ”мъртви души”. Настоява се още българските власти да позволят на малцинствените групи да използват своя майчин език в кампаниите, както и да им се предоставя официална информация на съответния език.
 
Организацията поиска още премахването на забраната българите с двойно гражданство да се кандидатират на изборите, както и да отпадне ограничението за затворниците да гласуват. Според организацията от право на вот може да бъдат лишени единствено изтърпяващите наказания за особено тежки престъпления. Иска се и премахване на ограничения пред постоянно пребиваващите граждани на държава извън ЕС да пускат бюлетина за местна власт.

ОССЕ препоръчва създаване на законова възможност гласоподавателите да обжалват изборните резултати. Международната организация смята за уместно и предложението на главния прокурор за използване на СРС при разследване на изборните престъпления. В момента такава възможност няма.

Международната организация настоява още да не се допускат забранителни списъци, да има държавна подкрепа за независимите кандидати, да се осигури безплатно телевизионно време в обществените медии, както и списък на реалните собственици на медиите в страната.

От Парламентарната Асамблея на Съвета на Европа (ПАСЕ) препоръчаха промяна на изборното законодателство в посока прозрачна ЦИК, ясни медийни правила и нови избирателни спосъци.
 
Според наблюдателите от ПАСЕ трябва да бъде направено ясно разграничение от страна на медиите по отношение на редакционните и платените политически реклами.

Централната избирателна комисия трябва да извършва работа си с по-голяма прозрачност и нейният състав трябва да бъде такъв, че да се гарантира по-широко общественото доверие в процеса.

Трябва да се обърне внимание на предложенията за евентуалното създаване на постоянна независима и неполитическа избирателна комисия, допълват от ПАСЕ.

Българските власти може да обмислят възможността за създаване на специален регистър на избирателите вместо сегашния регистър, формиран от списъци на населението, съставени от местните власти.

Процесът на регистрация на кандидатите, макар и доста строг, трябва да се направи по-гъвкав по отношение на времето за регистрация на кандидатите, тъй като сегашната система е с особено неефективна по отношение на независимите кандидати.

Условията и редът за гласуване извън страната трябва да бъдат значително подобрени, за да се гарантира реално избирателно право.

По-снизходителен подход за провеждане на кампании на езици, различни от българския, ще бъде добре дошло, смятат още от ПАСЕ.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

19 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #19

    НЯМА НУЖДА ОТ ПРОМЯНА НАЛИ ВЕЧЕ Е ИЗПРОБВАН И СЕ ДОКАЗВА ЧЕ КАКТО И ДА ГЛАСУВА народа НИЕ ПАК ЩЕ ГИ БИЕМ НА ВСИЧКИ ИЗБОРИ ДАЛИ СА ЗА КМЕТОВЕ ПАРЛАМЕНТ ИЛИ ПРЕЗИДЕНТ САМО ТРЯБВА ДА ПРАТЯ ЦЕЦО СОФИ И АЗИС НА СЛЕДВАЩИТЕ ИЗБОРИ В СМЕСЕНИТЕ РАЙОНИ ТАМ ТРЯБВА ЦЕЦО ДА СЕ ПОСТАРАЕ ПОВЕЧЕ ИНАЧЕ ЩЕ ТРЯБВА ДА СИ ПОМИСЛЯ. БОРИСОВ БОИКО

  2. Анонимен
    #18

    Сега действащият изборен кодекс не признава срециалните разузнавателни следства при установяването на изборната търговия. Това устройва управляващите, които спечелиха последните избори с бой и пазаруване. С една престъпна обвързаност между управляващата партия, полицията, сенчестите групировки и органите на съда и прокуратурата. Кодексът трябва задължително да се промени и да се създадат демократични правила, още от сега, за следващия парламентарен вот.

  3. Анонимен
    #17

    Аз ви казах , че тия само с камъни могат да бъдат изгонени от властта !

  4. Анонимен
    #16

    г-жа правистката от незаконния Рабфак в гр.Mонтана показва типичния си михайловградски инат и дебелоочие.
    по същия начин реагира , когато конституционният съд я поряза като касира 18-те месеца уседналост и каза, че повече от 6 не отговаря на правовата държава.
    тогава г-жата се иззъби, че магистратите били касирали общите текстове за уседналост, но пропуснали да касират текста за изборите миналия октомври (които бяха в преходните разпоредби на кодекса) и значи нямало да нужда да променят кодекса и

  5. Анонимен
    #15

    "Условията и редът за гласуване на страната трябва да бъдат значително подобрени, за да се гарантира реално избирателно право." има грешка . изречението от препоръките на ПАСЕ е да се подобрят условията за гласуване ИЗВЪН страната.

  6. Анонимен
    #14

    Ние работим под девиза "Наше лошо нЕма"...Който не му харесва , нЕма вкус. Който му харесва, нЕма акъл...

  7. Анонимен
    #13

    da ne sa ludi da go promeniat,na sledvastite izbori sa aut! Te i tezi gi falshifiziraha i edvam ostanaha, pri chesten vot milizionerite i mutrite sa izmeteni!

  8. Анонимен
    #12

    добре е да можеш да си отбираш закони от целия свят според това което ти трябва и да казваш на в Англия еди си какво, в Америка го има значи и тука. Сега обаче като не им отърва се правят на глухи...

  9. Анонимен
    #11

    Бе тая гуцка къде се беше покрила по Коледа; та чак и до след Нова година.....Отърва ножа и тази година, май....

  10. Анонимен
    #10

    Как да искат! Те ако го променят, са вън от властта. Тях само този безумен закон ги задържа на власт.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.