Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ГЕРБ праща бивши районни кметове в бордовете на ЦГМ и "Чистота Искър"

Назначенията в проблемните дружества ще са "временни"

3 коментара
Бордовете на общинските дружества се избират от Столичния общински съвет. Сн. БГНЕС

Двама от вече бившите районни кметове от ГЕРБ ще влязат в управлението на общинските дружества "Чистота Искър" и "Център за градска мобилност" (ЦГМ). Става въпрос за бившия кмет на "Изгрев" Цветомир Жеков и дългогодишният кмет на "Студентски" Димитър Дилчев.

Те бяха кандидати за районите и на последните избори, но загубиха вота.

Сега двама общински съветници от ГЕРБ - Николай Стойнев и Георги Георгиев, предлагат двамата да влязат временно, до избирането на постоянни членове с конкурс, в управата на две от смятаните за проблемни общински дружества.

В доклада липсва обосновка защо за попълване на бордовете се предлагат именно Жеков и Дилчев. Казва се само, че съветите на директорите са с непълен състав от по двама души и това е под законовия минимум за взимане на решения.

След евентуалното назначаване на Жеков и Дилчев в съветите на директорите и на ЦГМ, и на "Чистота Искър" е възможно да бъдат избрани нови управители на дружествата и това да са именно бившите районни кметове.

"Хората, които преди месец загубиха доверието на софиянци и си тръгнаха от кметствата, днес се предлагат за шефове на две от най-скандалните общински дружества. Нещо повече, те не се справиха с презастрояването и проблемите в районите си, но се очаква да се справят с дружества, през които минават огромни средства, и са символ на корупция и източване!? Партията-майка успешно трудоустроява своите хора", коментираха от организацията "Спаси София", която има и представител в общинския съвет - независимият общинар Борис Бонев.

От "Изгрев" в "Чистота Искър"

Жеков би трябвало да попълни състава на "Чистота Искър", след като един от досегашните членове на борда на директорите - Росен Малинов, стана депутат от БСП. Той влезе в парламента на мястото на починалия актьор и народен представител Стефан Данаилов.

Доскоро Жеков беше кмет на района, в който бяха построени сградите на компанията "Артекс", които станаха причина за сериозни размесвания в управляващата партия ГЕРБ. В района освен привлекателния кв. "Изток", в който усилено се строи, е и друг апетитен за инвеститорите квартал - "Дианабад". Разрешенията за строежи в тези райони бяха причина за недоволството на живеещите около новите сгради граждани. Избухна и скандал със замяна на общински имот в "Дианабад", отреден за детска градина, с частен в кв. "Изток", притежаван от Петьо П. Блъсков, издател на в. "Труд" и син на главния му редактор Петьо Блъсков.

В борда на "Чистота Искър" Жеков ще работи с настоящия изпълнителен директор Стефан Пейков и бившият контрольор на дружеството Даниел Господинов. Те бяха назначени преди около една година също временно до провеждане на конкурс. Такъв все още не е обявен.

Както Mediapool писа, проверка на общината показа, че "Чистота Искър" е източвана с договори за наем на техника, превъзлагане на работа, възложена директно от общината, плащания за фиктивно извършени услуги, наемане на мъртви души, бракуване на на практика нова техника. Проверката на общината обхваща само предишното ръководство на дружеството и неговият бивш директор Юлиян Михайлов.

Констатираните нередности са се случвали и когато контрольор на фирмата е бил сегашният член на борда Даниел Господинов. Неговата предишна позиция е изисквала да "осъществява контрол за опазване на имуществото на "Чистота Искър".

Това общинско дружество има договори за почистване на три столични района - "Люлин", Красно село" и "Красна поляна", както и за експлоатация, поддръжка и рекултивация на депата край Суходол и Долни Богров. Преди няколко години местната власт реши, че ще развива фирмата си, за да ѝ прехвърли все повече отговорности по почистването на града. Така беше разрешено на "Чистота Искър" да инвестира в нова техника.

Сега обаче общинската фирма е напът вместо да се разраства да свие още повече дейността си заради липса на капацитет. Очаква се от следващата година тя да почиства само един столичен район - "Красна поляна". Другите два района, за които отговаря в момента, ще бъдат поети от частни компании. Кандидатите са фирмата "Зауба" с краен собственик Румен Гайтански-Вълка и ЗМБГ, която и в момента официално чисти в София. Друго дружество на Гайтански - "Грийн партнърс", на практика получава почти цялата сума, която общината дава на "Чистота Искър" за поддръжката на трите поверени ѝ района. Това става чрез договор за наемане на техника.

Математик в транспортно дружество

Бившият кмет на друг район, обект на сериозно презастрояване -"Студентски", ще попълни борда на едно от най-големите общински дружества "Център за градска мобилност" (ЦГМ). И неговото назначение официално е временно, до избора на постоянен борд с конкурс.

Математик по образование, Дилчев ще заеме мястото в съвета на директорите на ЦГМ на Християн Петров, който беше избран за общински съветник. Петров беше освободен от борда преди седмица. Тогава председателят на стопанската комисия в общинския съвет Николай Стойнев обясни, че в най-кратки срокове ще бъде обявен конкурс за нов борд на дружеството, тъй като мандатите на настоящите му членове са изтекли. Той добави, че временно ЦГМ се ръководи от друг член на съвета на директорите - Румяна Милова. Освен нея в борда от 2016 г. е и Никола Рогачев.

ЦГМ се занимава с платеното паркиране в столицата, както и с организацията на градския транспорт. Дружеството събира и разпределя постъпленията от продажбата на карти и билети и от паркирането в синя и зелена зона.

В последните години ръководството на ЦГМ е обвинявано в това, че основно прибира парите от платеното паркиране, но не изгражда нови паркинги. Освен това дружеството все още не е успяло да въведе чаканата от години система за електронно таксуване. С нея трябва да се промени и тарифната политика на общината и да се плаща за изминато разстояние или време на пътуване. Очаква се системата да е готова в края на 2020 г. Реално обаче промяна в тарифната политика ще има година по-късно.

Начинът на управление и функциониране на ЦГМ е критикуван често от опозицията в общинския съвет. В предизборните си платформи и кандидатът за кмет на "Демократична България" - Борислав Игнатов, и този на "Спаси София" - Борис Бонев, както и независимата Мая Манолова предлагаха преструктуриране на дружеството с цел по-голяма прозрачност.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Лизи Гугуткова
    #3

    Шест експертни организации поискаха оставката на Данаил Кирилов

  2. boriana
    #2

    За нашите момчета и да няма място ще го създадем.

  3. Лизи Гугуткова
    #1

    ДА, Партизаните на герб сА прозрАчни - бЕз съДържание...А министрите Димов и Аврамова ги СКРИйТЕ в Тамбукту...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.