Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ГЕРБ прокарва правото на ски строежи в горите

14 коментара
ГЕРБ прокарва правото на ски строежи в горите

Спорните промени в Закона за горите бяха одобрени на първо четене във водещата парламентарна комисия по земеделие с гласовете на ГЕРБ. Единадесет депутати гласуваха “за” текстовете, срещу които се обявиха природозащитници и фирми за дърводобив, шестима души от опозицията бяха против, а трима се въздържаха. Миналата седмица законът мина на одобрение през комисиите по екология и по регионално развитие без нито един глас “против”.

Промените дават възможност на инвеститори да учредяват право на строеж за изграждане на ски писти и лифтове в планината – на терени, част от горския фонд. Застроената територия остава държавна собственост, за учреденото право на строеж инвеститорът ще заплаща такса на държавата. Всяко съоръжение ще се изгражда след положителна оценка за въздействието върху околната среда и оценка за съвместимост с Натура. Текстовете бяха написани под натиск от концесионера на ски съоръженията на Витоша - “Витоша ски”, който отказва да работи до приемането на промените.

Малко след като промените минаха в парламента в столицата започна шествие в подкрепа на българските гори и на Природен парк Витоша, организирано от неправителствената коалиция "За да остане природа в България", скиори, сноубордисти и туристи. Стотици младежи се събраха в 18.30 на Попа и тръгнаха към Народното събрание, където се проведе митинг. "Горите не могат да говорят - нека викнем вместо тях" е посланието на протестиращите.

Освен заради притесненията за безконтролно застрояване на Витоша и други природни паркове, подобно на това в Банско, природозащитниците се обявиха против закона, защото заподозряха скрита държавна помощ за ски инвеститорите. Новите текстове им спестяват таксата за отписване на територията от горския фонд. Това ще ощети държавата с над 60 млн. лева.

От думите на зам.-шефа на агенцията по горите Красимир Каменов стана ясно, че инвеститорът ще заплаща такса за учредяване на право на строеж, която е равна на таксата за промяна на предназначението, но в действителност отпада таксата за отписване от горския фонд.

Юнал Тасим от ДПС заяви, че същността на въпроса не е дали България да има повече писти, а по какъв начин се случва това. “Гората е обществен ресурс, вие предлагате да се откажем от приходи в държавния бюджет, правите го за няколко човека под предлог, че ще развивате зимни спорове”, каза Тасим.

“Някой се опитва да внушава в обществото, че с това, че няма да изключваме части от горския фонд ще съсипем гората. Точно обратното е”, каза депутатът от ГЕРБ и зам.-председател на земеделската комисия Емил Димитров. Той обясни, че ако се направи подробен устройствен план за ски писта – за да има приходи в бюджета, това означава, че тази територия вече е частна собственост. “Какво пречи след няколко години общината да смени предназначението и да каже – ще строим тук хотели един до друг. Сега тази територия остава горски фонд. След като е гора, тя много лесно се залесява. Давам пример с шанцата “Черния кос” – сега там е гора, не се разбира къде е била шанцата. Относно парите – държавата получава пари за отстъпеното право на строеж – то е срочно и след изтичане на срока пак се дължи такса”, каза Димитров.

Димитров призна, че донякъде са основателни притесненията, че инвеститорите, които решат да строят ски съоръжения, може да се изкушат да печелят от продажба на дървесината, която ще изсекат, за да има писта или лифт. Той обеща преди второ четене да внесе текст, според който дървесината на въпросния терен остава собственост на държавата.

Венцислав Лаков от “Атака” заяви, че парламентарната му група няма да подкрепи текстовете, защото са лобистки, накърнява се държавният интерес и се създава възможност за презастрояване. Относно обясненията, че застроените територии остават в горския фонд, Лаков каза, че “железобетонните стълбове не са гора”.

Пенко Атанасов от “Коалиция за България” заяви, че законът не може да бъде подкрепен по никакъв начин, тъй като решението на проблема с Витоша, предложено от ГЕРБ, няма адекватно обяснение. Трябва ни стратегия къде, колко и какви писти да имаме, която да се подложи на широк обществен дебат, каза той.

Според Михаил Михайлов от “Синята коалиция” проблемът е, че популистки се върви след събитията. Концесионерът (“Витоша ски”) направи някакво съобщение и веднага дойде промяна в закона, каза Михайлов. Той се съгласи, че ски туризма ни е слаб – имаме гигантска хотелска база и малко писти, каза Михайлов и допълни: “Но това не е механизмът, по който да го решим това”.

Емил Димитров заяви, че проблемите с туризма и операторите трябва да се разделят на две. Има оператори, които не поддържат добре трасетата, не подменят съоръженията и цените им не са съобразени с покупателната способност, каза Димитров. Това обаче е въпрос от компетенцията на Комисията за защита на конкуренцията, обясни той.

Димчо Михалевски от левицата посъветва управляващите да прочетат Закона за устройство на територията. “Тя е или гора или поземлен имот, или магистрала, или съоръжение. Явно някой не е мислил. Какво спестявате и на кого?”, попита Михалевски. Той повтори мнението на колегата си Атанасов, че на държавата ѝ трябва комплексна устройствена схема, която да посочи къде и колко писти ще има и как ще се развива туризма.

Промените в Закона за горите трябва да минат и на второ четене в земеделската комисия, след което ще влязат за обсъждане в пленарна зала.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

14 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #14

    Съпругата на Б. Борисов Цветелина Бориславова с кметовете на Банско, Разлог, Дупница, Рила, Сапарева баня... и бизнесмените Ц. Минев, Н. Галчев, Н. Калоянов... създават асоциация за развитие на планините. Съсобственикът на СИБанк - съпругата на Бойко Борисов Цветелина Бориславова, обединява кметовете на общинските центрове Сапарева баня, Банско, Дупница и Рила заедно с инвеститори в Българска асоциация за устойчиво развитие на планините. Днес в столицата на учредителното събрание ще участват

  2. Анонимен
    #13

    ва вааа. ченгетата с все по-голям апетит и по-гладни...

  3. Анонимен
    #12

    Отворете си очите бе хора!Само чрез такива промени ще имаме прогрес и ще заживеем още по добре.Ползата от промените ще се отрази благотворно на всички нас, не само на нашият водач и приближените до него банкери и банкерки........: част от призива към членовете на ГЕРБ участащи в парламентарната комисия преди първо четене на промените в закона.

  4. Анонимен
    #11

    Не съд, а ТРИБУНАЛ за разюздалите се ченгета и лапачи от ГЕРБ. И то докато още не е станало късно.

  5. Анонимен
    #10

    Защо повечето смятате, че горе ще започне поголовна сеч и ще се построят хотели и не знам какво си още. Истината е че ще се заменят старите лифтове с нови. Да ще се увеличи дължината на лифтовете с 3 км, а на пистите с 5. И това ли ще доведе до екологична катастрофа на Витоша?! Я погледнете реално на ситуацията.

  6. Анонимен
    #9

    CIRK.Sashtiia cirk shte razigraiat i sas shistovia gaz.

  7. Анонимен
    #8

    Кой ги пише тези текствое? Пълно е с грешки!

  8. Анонимен
    #7

    А примерът с Черния кос е просто уникален. Явно бай Зам.-председател на земеделската комисия доста бързичко е карал джипа, та шанцата му се е сторила "залесена". Наскоро се изкатерих по хълмчето през избуялия саморасляк - 20 годинки минаха дет се вика. Нейсе, нищо не пречи и една лентичка да клъцнем по случая.

  9. Анонимен
    #6

    Интересно е, че фокусът е върху сделки/споразумения (не че не става дума именно за това), доколко ще бъде ощетена държавата, кой ще касира парите от продадената дървесина и прочие. Един вид всичко е ОК, стига държавата да извлече максимума от една концесия. Всъщност става дума за една малка Витоша, вече изядена от всички страни от села, вилни зони и хотелски бази. Остава да донадупчим резервата с Н-брой лифтове. И за кого са предназначени те? Явно много сме се замогнали софиянци и държим да си плащаме

  10. Анонимен
    #5

    Постепенно ще се разбира защо така спешно са прокарани забраните на шистовия газ, хората трябва да приспят екото, за да прокарат поправките да секат гори за писти. И организаторите на екопротестите си спазват договорките. Сега ще видите колко ще излезнат на протестите срещу заменки и сеченето на горите. Ето това е ББ - премиера на олигарсите. И те го накараха да забрани шистовия газ, не протестиращите - защото не им дадоха да печелят от процеса - веднъж чрез далаверите с земята върху която трябваше да се извършва проучването и втори път върху посредничеството при продажбите на природен газ. Затова приложиха икономически шовинизъм. Янките вън.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.