Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ГЕРБ с втори пробив в опита да състави правителство

Ще продължат разговорите с АБВ за изглаждане на различията и формулата на бъдещия кабинет

36 коментара
ГЕРБ и АБВ започнаха разговори по съставянето на бъдещия кабинет, сн. БГНЕС

Втори потенциален партньор за съставяне на правителство на ГЕРБ си осигури партията на Бойко Борисов след продължили около три часа и половина разговори с представител на Коалиция АБВ, които са и последните от продължилия седемдневен тур от първи политическите консултации на спечелилата изборите ГЕРБ с останалите влезли в парламента партии. Първият пробив бе с "Патриотичния фронт" миналия четвъртък, но депутатите на тези две политически сили не са достатъчни за гарантиране на парламентарно мнозинство.

Как ще продължат преговорите на ГЕРБ ще бъде решено в понеделник на национално съвещание на партията, каза Цецка Цачева. Относно възможността в тях да бъда включен и Реформаторският блок, от ГЕРБ казаха, че още не са получили от тях поисканите писмени юридически гаранции за стабилен политически субект, за това как се вземат решенията в блока и каква е тяхната тежест. Това бе едно от неразбирателствата между ГЕРБ и Реформаторите миналата сряда. Цачева не изключи и БСП да бъде поканена на нови разговори, въпреки че вече социалистите бяха отхвърлени като партньор

Енергетиката и по-специално АЕЦ "Белене", плоският данък, пенсионната реформа и ролята на държавата остават сферите, в които ГЕРБ и АБВ запазват различията си, но те ще бъдат обсъдени на втората среща на експертно ниво.

От АБВ предлагат сформирането на голяма коалиция с участието на основните партии ГЕРБ и БСП и по-малките политически сили, но от ГЕРБ обясниха, че това предстои да се дискутира. Двете партии обаче са установили с кои партии не биха си партнирали по принципни съображения. Това са ДПС, "Атака" и "България без цензура", каза Румяна Бъчварова от ГЕРБ.

В разговорите неочаквано се включи лидерът на АБВ Георги Първанов, който замести първоначално определения да води преговорния екип на коалицията Ивайло Калфин. Първанов обясни това решение с желанието си да навлезе по-дълбоко в темите на преговорите.

Нов тон и стил на политическото говорене

Цецка Цачева от ГЕРБ изрази "задоволство от новия тон и стил на политическото говорене", колежката ѝ Румяна Бъчварова пък благодари за "конструктивната дискусия и добрия тон на разговорите, задълбочени по определени теми".

От изявленията на триото парламентьорки на ГЕРБ стана ясно, че са очертани както зоните с общо разбиране, така и разделителните линии и онези сектори с нюанси, по които ще се дискутира допълнително.

Според Първанов остава големият въпрос за формулата за съставяне на правителството. "Продължаваме да смятаме, че с оглед нелеката зима и изхода от кризата – най-добрият вариант е голямата коалиция – не просто широка с представители на основните партии, а голяма, която коректно да събира левия и десния вектор в българската политика". По думите му . Дали това е възможно ще покажат разговорите на други партии", каза той.

От ГЕРБ посочиха като безспорна нуждата от стабилното управление, гарантирано от стабилно мнозинство в парламента, разработването на стратегия срещу демографската криза, която да е водеща при формиране на останалите политики, както и строежът на газопровода "Южен поток", но при спазване на европейските правила. Съгласие с нюанси има във вижданията за задължителното гласуване и мажоритарните депутати, както и за увеличаването на парите за здравеопазване. Различията са за развитието на енергетиката, вдигането на пенсионната възраст и запазването на плоския данък.

И двете партии обаче дадоха знак, че може да се постигне компромис за различията, които бяха определени от Румяна Бъчварова като "естествени, породени от идентичността на двете партии. Тя обяви, че АБВ иска засилване на ролята на държавата, а ГЕРБ иска да я намали, засилвайки контролните функции.

"Различни са позициите за размразяването на АЕЦ "Белене." Най-дълбоките разделителни линии остават. На фона на основните различия все пак има възможност за продължаване на консултациите на експертно ниво, за да видим дали може да сближим позициите си", заяви Бъчварова.

Съвпадение по 14 от 18 точки
 
Менда Стоянова обяви, че с АБВ по 14 от 18 точки има принципно съгласие и еднакво мнение. Тя обясни, че ГЕРБ е за ниско плоско данъчно облагане, докато АБВ държи на прогресивно и подоходно облагане и данъци за получаването на големи наследства и върху финансови транзакции в банките.

И тя, и Първанов акцентираха върху различното виждане за развитието на ядрената енергетика. ГЕРБ е твърдо за запазване на мораториума върху строежа на АЕЦ "Белене4, докато АБВ вижда в това пречка проектът да намери частен инвеститор. Предишният президент на страната изрази притеснение от това, че ГЕРБ залага само на удължаването на живота на V и VІ блок на АЕЦ "Козлодуй" и не разглежда строежа на VІІ реактор

ГЕРБ обаче е приел предложението на АБВ за енергийна борса, развитието и на нефтените и въглищните находища, както и увеличаване на хидропотенциала чрез нови ВЕЦ.

Първанов призна, че най-много време от разговорите е отнела темата енергетика и спорът за АЕЦ "Белене". Той изрази задоволство от позицията на ГЕРБ, че трябва да се реализира "Южен поток", споразумението за чието изграждане бе подписано заедно с това за АЕЦ "Белене" по времето, когато бе президент. Двете партии са постигнали съгласие, че трябва да се отменят процедурите за избор на строител на трасето на газопровода в България, каза Първанов.

Според него нов енергиен регулатор (какъвто ГЕРБ иска да се избира от парламента) трябва да преразгледа решението за вдигане на цената на тока от 1 октомври 2014 г. Да се създаде анкетна комисия, която да разгледа решенията довели енергетиката до това състояние и на тази база да има нова енергийна стратегия, призова лидерът на АБВ.

Менда Стоянова обясни, че една от темите, по които има съгласие с нюанси, е поетапното увеличаване на бюджета за здравеопазване, но трябва да се работи по въпроса откъде да се осигури финансиране. ГЕРБ обаче е против искането на АБВ за диференцирани ставки за лекарствата. Двете партии имат различни виждания и за пенсионната реформа с вдигането на възрастта за пенсиониране, за ранното пенсиониране на категорийните работници и на служителите на МВР.

"Ние сме за задължителното гласуване, но считаме, че мажоритарният елемент трябва да продължи да се развива чрез преференциите, а АБВ искат задължително половината депутати да се избират мажоритарно", обясни Стоянова.

"Ние не се отказваме от стратегическите си аспекти за реформа на политическия модел", заяви Първанов, но обясни, че не бил сега моментът да се поставя това в центъра на преговорите за сформиране на правителството. Партията му обаче държала на това да има национална листа от мажоритарни депутати и това да се запише достатъчна рано преди следващите избори в Изборния кодекс.

"По актуализацията на бюджета смятаме, че такава очевидно ще се наложи, но при липса на конкретен анализ за състояние на приходите и разходите, ние стоим на позицията, че актуализацията трябва да е в рамките на 3% дефицит както са евроизискванията4, каза още Първанов.

Двете политически сили обсъдили и положението със затворената заради липса на ликвидност "Корпоративна търговска банка" (КТБ) и постигнали съгласие, че трябва бързо да се възстановят вложенията на хората и да се предприемат мерки за оздравяване на КТБ.

Първанов каза още, че АБВ иска създаване на независима система за борба с корупция по високите етажи, тъй като не е доволна от работата на БОРКОР, а и такъв тип институции, не трябва да са към някоя друга институция.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

36 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Gero
    #36

    Първанов потрива ръце и очаква Бойко да каже Да на АБВ!!

  2. Anita Mihaylova
    #35

    Първанов каза още, че АБВ иска създаване на независима система за борба с корупция по високите етажи, тъй като не е доволна от работата на БОРКОР, а и такъв тип институции, не трябва да са към някоя друга институция. Ха ха, това в коалиция с Борисов даже не може да се коментира! Първанка разочароваш ме!

  3. безпартийна
    #34

    Явно с ГЕРБ ПФ АБВ отиваме на избори. Междувременно РБ пък да изгонят Кунева, твърде много интригантства.

  4. GreatWhite
    #33

    Попадна ми страхотен колаж, направо е за без думи:[url=https://www.facebook.com/svoboden.chovek1/photos/a.314853731972839.1073741838.314530308671848/347462162045329/?type=1

  5. Майк
    #32

    Тримата мераклии преговарящи начело с Гошко Хубавеца лесно прелъстиха поувехналите тетки. Ще стане работата. Как хубаво ще се наредят като коалицийка, мутра-милиционер-мутра-милиционер.

  6. dimiter
    #31

    Мнозинството в 43-тото НС: милиционер ченге бивш партиен секретар руски агент ченге бивш партиен секретар руски агент и 15-тина кандидати за предстоящият народен съд.

  7. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #30
  8. Vasil Georgiev
    #29

    търкулнало се гърнето, че си намерило похлупака

  9. Коментарът е изтрит в 02:08 на 20 октомври 2014 от автора.
    #28
  10. Коментарът е изтрит в 02:08 на 20 октомври 2014 от автора.
    #27

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.