Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ГЕРБ смята, че опозицията ще подкрепи конституционните промени

1 коментар
Данаил Кирилов, сн. БГНЕС

Има индикации, че конституционните промени ще срещнат подкрепа и сред опозиционните сили, съобщи в понеделник председателят на правната комисия в парламента Данаил Кирилов (ГЕРБ) пред БНТ. Той обясни, че до сряда в Народното събрание ще бъде внесен проектът за промени в основния закон. Тази инициатива трябва да бъде скрепена с подписите на поне 60 народни представители. Кирилов прогнозира, че под проекта ще има подписи на поне 120 депутати.

"Смятам, че в сряда ще имаме поне 120 подписа под тази инициатива. Има индикации, че и част от политическите сили извън коалиционния формат, също дават донякъде положителни сигнали за тая подкрепа", каза Кирилов.

Според него е възможно постигането на частичен консенсус с ДПС и БСП за проекта, а в момента се водят политически разговори по темата.

Засега текстовете за промяна в основния закон са предложени само от ГЕРБ. Те включват преструктуриране на Висшия съдебен съвет и разделянето му на съдийска и прокуроро-следователска колегия. Предвижда се намаляване мандата на органа от пет на четири години.

В края на миналата седмица Реформаторският блок отвори разговора за включване на изрични текстове, които да дават възможност за отстраняване (импийчмънт) на главния прокурор. От ГЕРБ се обявиха против, защото това било против "духа на диалог и консенсус". Против идеята на колегите си в блока се изказа в събота и вицепремиерът Меглена Кунева.

Въпросът с изричните текстове за импийчмънт на главния прокурор е спорен и от юридическа гледна точка. В момента конституцията дава право за отстраняване на всеки прокурор или съдия заради тежко нарушение на съдебната власт или накърняване на престижа на системата. Главният прокурор има редови прокурорски статут като всеки свой подчинен и би трябвало да попада под ударите на този текст.

В същото време шефът на прокуратурата се назначава по по-различна процедура от останалите прокурор, защото за него трябва изричен указ на президента. Спорът е дали тази процедура не задава по-различен статут на главния прокурор от този на останалите прокурори. В крайна сметка всичко опира до създаването на практика по тези конституционни текстове, каквато в момента липсва. Това е обяснимо, защото главните прокурори по принцип винаги са имали огромно влияние във ВСС, без значение за кое издание на съвета става дума.

"В рамките на този дебат (за импийчмънта) не би следвало да се извежда пред скоби тази проблематика, защото би повишило спорността в обсъжданията и в дебата, а целта е да постигнем максимално широка подкрепа", коментира Данаил Кирилов.

Според него ГЕРБ и Реформаторският блок нямат противоречия за разделянето на ВСС на две колегии, а тази тема намира все по-широка подкрепа и сред другите парламентарно представени партии. Шефът на правната комисия допълни, че конституционната реформа няма как да е радикална, а ще бъде по-скоро организационна. По думите му за повече е необходимо Велико Народно събрание.

"За радикални промени в структурата на съдебната система е необходимо Велико Народно събрание. Затова цялата концепция и идеите, които сме поставили на дебат, са такива, които да не променят взаимоотношението между властите", каза Кирилов.

Той допълни, че конституционните промени няма да гонят срокове, защото първо трябва да се намери съгласие. Кирилов обясни, че вероятността промените да бъдат одобрени по време на лятната сесия на Народното събрание е малка.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Мони_deactivated_1480055728
    #1

    Само не ми е ясно, какви са тия врътки в квотите. С тях политическата каста винаги ще има мнозинство в колегиите!? А Общите събрания на съдиите и на прокурорите ще изберат малцинството?!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.