Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ГЕРБ връща бонусите на чиновниците от бордове, които им отне със скандал през 2012 г.

Нови данъчни отстъпки за хазартните фирми и заведенията

0 коментара
ГЕРБ връща бонусите на чиновниците от бордове, които им отне със скандал през 2012 г.

В края на третия си управленски мандат ГЕРБ смята да върне на чиновниците благина, която им отне със скандал през 2012 г. Държавните служители и наетите в администрацията по Кодекса на труда отново ще имат право да получават допълнително възнаграждение за участието си в управлението на държавни и общински фирми и други видове бордове, става ясно от предложения между първо и второ четене на група депутати от ГЕРБ, начело с Менда Стоянова, в пакета данъчни закони за 2021 г.

През 2012 г., след като установи, че редица чиновници взимат заплата, по-висока от неговата, премиерът Бойко Борисов разпореди на подчинените си спешно да върнат бонусите си от участие в бордове от 2009 г. насам. Тогава Борисов обяви например, че като зам.-министър Кирил Ананиев – сегашният министър на финансите, е взел 540 000 лв. бонуси. Впоследствие Ананиев се защити, че изцяло е дарил сумата още преди избухването на скандала. В крайна сметка Борисов събра 603 хиляди лева от върнати бонуси, които раздаде като дарения, а впоследствие забрани със законови промени на висшите и редовите служители в администрацията да получават допълнителни пари за подобна дейност.

Изненадващо, в края на третия мандат депутати от ГЕРБ са внесли поправка в данъчните закони, с която се променя Законът за държавния служител. Според текстовете държавни служители и служители в администрацията на трудов договор могат да участват като представители на държавата в управлението на фирми с държавно или общинско участие в капитала, като и със специално създадени със закон държавни предприятия, като за целта ще получават възнаграждение.

Подобни поправки преди около година бяха прокарани и в новия Закон за публичните предприятия, който беше създаден заради влизането на България в чакалнята на еврозоната. Тогава Еврокомисията постави изискване България да сложи ред в управлението на държавните и общинските дружества. Новият закон обхваща компаниите с по-високо участие на държавата или общините в капитала – над 50%, и изрично разрешава държавните представители в тях да получават възнаграждение.

Така, в името на равнопоставеността, сега се предлага пари да взимат и представителите във фирми с по-ниско държавно и общинско участие.

В същото време остава забраната в Закона за администрацията, според която министър-председателят, министрите, зам.-министрите, шефовете на агенции, областните управители и някои други висши представители на изпълнителната власт нямат право да получават възнаграждение за участието си в управата на държавните и общинските фирми. Не е ясно как практически ще се прилага противоречието в двата закона за хората на висши длъжности.

Облекчения за хазарта

С други промени в данъчните закони депутатите от ГЕРБ смятат да облекчат и хазартния бизнес заради пандемията от Covid-19. Организаторите на игрални зали и казина няма да дължат данък пропорционално за дните, в който обектите са били затворени заради обявяване на извънредно положение, предвиждат предложенията.

Освен това се удължава с 24 месеца срокът за изпълнение на новите изисквания за отпечатване на билети за лотарийни игри (каквито в момента на практика организира единствено държавният "Български спортен тотализатор"). Според промените от началото на годината билетите вече трябва да съдържат "съобщение за опасността от възникване на хазартна зависимост" и информация за възможностите за терапия на такава зависимост.

С две години се отлага и създаването и задействането на бъдещия регистър на хазартно зависимите, които сами пожелаят да не бъдат допускани в игрални зали или да им бъде забранено да купуват лотарийни билети.

Депутатите се аргументират, че подобна забрана не била справедлива спрямо други икономически дейности, водещи до зависимост – като продажбата на алкохол и цигари и участието в геймърски игри. Народните представители са загрижени, че забраната ще намали оборота на хазартния оператор и съответно – приходите в бюджета от данъци.

Храната за вкъщи с 9% ДДС от ресторант, с 20% - от супермаркет

На фона на загрижеността си за равнопоставеност на хазартния бранш депутатите от ГЕРБ внасят неравнопоставеност в друг сектор – продажбите на храна за вкъщи. За да отговори на поредно лобистко искане на ресторантьорския бранш, депутатите предлагат намаляване на ставката на ДДС до 9% и за храната за вкъщи, приготвена от ресторант или заведение, както настоява "Българската асоциация на заведенията".

В същото време те изрично изключват от намалената ставка приготвената храна на топлите витрини на супермаркетите, въпреки че "Сдружението за модерна търговия" (на веригите за хранителни стоки) поиска подобна промяна с аргумента за равнопоставеност.

Под поправките се е подписала и шефката на бюджетната комисия Менда Стоянова, която досега имаше твърда позиция срещу диференцираните ставки по ДДС.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.