Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Герджиков готви план за влизане в "най-интимния кръг" на ЕС

Бъдещето е "Съединени европейски щати“, смята служебният премиер

10 коментара
Огнян Герджиков, сн. БГНЕС
България трябва да даде ясен знак, че иска да влезе в предверието на еврозоната - ИЕРЕМ 2 и да има план за влизане в този най-интимен кръг на ЕС, призова служебният премиер Огнян Герджиков.
 
"Затова е необходима политическа воля, допълни той. 
 
По-рано служебният премиер обясни, че не смята за реалистично до края на мандата му България да подаде молба за така наречената "чакалня" на еврозоната, но се е заел с подготовката на процедурата.
 
В четвъртък Герджиков за пореден път обяви, че има намерение, ако след изборите не бъде излъчено редовно правителство, да номинира български еврокомисар.
 
България трябва да се реформира заедно с ЕС
 
Той коментира, че България трябва да участва активно в дебата около предложените от председателя на Европейската комисия Жан Клод Юнкер пет концепции за развитие на Европа след Брекзит.
 
"ЕС е многопластов, затова и отговорът на въпроса каква Европа искаме не може да бъде даден изведнъж и наведнъж. България трябва да участва в анализа на предложените сценарии със своя критичен прочит какво печелим и какво губим от всеки модел", добави Герджиков по време на публична дискусия.
 
Според него българското председателство ще бъде времето, в което всички дискусии, идеи и проекти по Бялата книга ще търсят общо европейско решение.
 
"Искам Бялата книга да се разглежда не само като път за реформа на ЕС, но и като път за реформа на България", коментира премиерът и призова парламентарните сили да сключат пакт да не променят екипите за подготовка на българското председателство.
 
България вече се противопостави на предложението за "Европа на много скорости" и се обяви за запазване на кохезионната политика. Герджиков от своя страна защити визията си за федерация.
 
Премиерът посочи, че си представя бъдещето на Европа като "Съединени европейски щати" и допълни, че целта трябва да е обединена Европа, но обединена в многообразието.
 
Евроскептиците са обречени на гибел
 
"Когато говорим за ядро и периферия, това е разговор не за география, не борба за печалба, това е разговор за собствените ни амбиции, за готовността да ускорим развитието си, за отговорността ни към българските граждани, които неизменно заявяват подкрепа за европейското ни членство", посочи Герджиков. 
 
По думите му всеки политик, който дръзва да говори срещу европейското обединение, е обречен на политическа гибел.
 
"Финансово стабилни творци"
 
Огнян Герджиков отбеляза, че, погледнато географски, сме в периферията на ЕС, но заемаме възлово място.
 
"Ние сме средно голяма европейска страна, със стабилни финанси и напредваща икономика, с прекрасни възможности за инвестиции, природата е великолепна, хората са будни и творчески настроени", посочи той.
 
Служебният премиер направи исторически паралел и каза, че спиралата на човешкото развитие бележи парадоксална повтаряемост. През 2017 г. Европа е заплашена от миграционна вълна, а 1300 години по-рано, през 717 г. хан Тервел побеждава арабските нашественици, като по този начин спасява Византия, Европа и собствената си млада държава. Хан Тервел по онова време изгражда първите гранични войски на европейския континент, които да го бранят от нежелани пришълци.
 
Преди 1300 години България не е била член на Шенген, но е опазила Европа, сега също не сме, но сме готови да бъдем, за да охраняваме нашия общ дом Европа, коментира премиерът.
 
ЕС винаги е съществувал на много скорости, посочи още Герджиков и даде пример шенгенското споразумение и еврозоната. Той отбеляза, че Европейският съюз е запазена марка на мира и интеграцията.
 
България притеснена за кохезионната политика
 
Ресорният вицепремиер за организацията на ротационното българско председателство на ЕС Деница Златева от своя страна, коментира, че то е "национална кауза и не бива да го превръщаме в разменна монета между различни политически субекти".
 
Златева посочи, че се надява и ще настоява един от първите документи, които ще приеме следващият парламент, да бъде декларация във връзка с българското председателство на ЕС, с която да се гарантира приемственост. Тя отбеляза, че служебното правителство е запазило екипите, които са работили по неговата подготовка, създадени по време на предишния кабинет.
 
Първоначални анализи на сценариите за развитие на ЕС вече са направени от постоянното ни представителство, каза служебният вицепремиер.
 
Като държава членка, която е заложила и сред приоритетите на председателството си продължаване на социалната и икономическа конвергенция и запазване на кохезионната политика, е притеснително, че в някои от сценариите този наш приоритет никъде не се вижда, коментира тя.
подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #10

    Страните в Европа не могат да бъдат третирани като щати, защото са различни нации, със своя икономика, история и култура и не могат да живеят с едно правителство. Решенията на ЕС не трябва да бъдат задължителни, свързани със санкции, а насочващи, свързани с добруването ни на континента. ПРОЦЕСЪТ НА ВЗИМАНЕ НА РЕШЕНИЯ ТРЯБВА ДА СЕ ДЕМОКРАТИЗИРА. Нищо друго не трябва да се променя.

  2. Филка Русофилка
    #9

    Тронът на Цезаря Тервел в Константинопол, от който е дръжал речите си, е стоял на централния площад пред базиликата със златния покрив „Свети Апостоли”. Там е била поставена и голяма мраморна статуя на св. цар Тервел, седнал на трон. Векове по-късно тя е е изчезнала, както и статуята на цар Симеон Велики в Константинопол, Българина орач на гранични бразди, възседнал огромен бик, на улицата на процесиите и други български и небългарски статуи от древността. Българите все пак не са били крепостни роби, та да се правим, че сме от 18 в. И по „западните научни стандарти“ ще ни се смеят на акъла.

  3. Филка Русофилка
    #8

    През 1544 френският хуманист и изследовател Пиер Жил (1490-1555) посетил Константинопол и написал съчинение за древните му забележителности. 8 века след Тервел и Юстиниан у жителите на Константинопол нямало спомен за омразният им император Юстиниан II Носоотрязания, но още говорели за „Тервел, владетелят на българите, държал речи пред народа” на Константинопол, „раздаващ с дясната си ръка злато, а с лявата – сребро”, което било изключителна привилегия само за императори - церемония largitio. (Pierre Gilles, “The Antiquities of Constantinople”, Transl. Ball J., New York, 1988, p. 107, 188)

  4. Филка Русофилка
    #7

    За Тервел пише един от най-важните представители на италианската историография и автор на световна история в 92 тома – Марк Антонио Сабелико (1436–1506): „Първият български крал кръстител е Требелиус“. Италиански хуманист и поет Франческо Брачолини (1566 – 1646), секретар на кардинал Барберини (по-късно папа Урбан VIII) пише през 1637 г. героичната поема „Покръстена България“, 508 стр. В 20 песни той възпява покръстването на българите от цар Тербел. Според кардинал Цезар Бароний (1538-1607), Тервел е канонизиран от Римската църква на 13 март като св. крал Тривелий. Такъв е и на нашите икони.

  5. Филка Русофилка
    #6

    Рая Заимова пише за първия лектор в Школата за живи източни езици в Париж през 20-те год. проф. Йордан Иванов (1872-1947). Той присъствал на тържества по случай годишнина от създаването на йезуитския колеж „Луи Велики”. В труда на Дюпон-Ферие за историята и театъра на колежа намерил три програми от театрални пиеси със сюжет за покръстването на българите от Тервел, наречен Требелиус. Впоследствие тя издирила още 19 с главно действащо лице Тервел, представяни през 17 и 18 в. в учебния театър на йезуитите в Западна Европа, а после проф. Надежда Андреева открила още 5 немски пиеси от 18 в.

  6. Филка Русофилка
    #5

    За подвига на св. цар Тервел са писани пиеси за кралските театри на Зап. Европа, изучавани са в школите за принцове и духовници с поучителна цел. Намерени са към 50 екз. на различни езици. Български драматург не е написал пиеса за него. Вероятно от страх да не наруши „западните научни стандарти“. Едуард Гибън (1737-1794) изтъква заслугите на Тервел: „Ако по негово време арабите бяха успели да съединят силите си на изток с тези на запад, днес в Кембридж и Оксфорд студентите щяха да сричат Корана, а от Бигбенда в центъра на Лондон, вместо звъна на големия часовник щеше да звучи глас на ходжи”.

  7. Филка Русофилка
    #4
  8. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #3
  9. Bлaдo
    #2

    ... пак ли в стихотворна форма? Ако ДА! - искам да знам с какво ще римува думите: щати и процедура...

  10. Valpet
    #1

    Добри са намеренията на Герджиков. Но тази история с хан Тервел, който "опазил границите на Европа преди 1300 години" щеше да е смешна, ако не беше жалка. Европейците са образовани хора, които добре знаят, че днешните народи нямат по-раншна история от 18-ти век. Преди това народностите са били само имена, носени от отделни аристократични фамилии и техните крепостни селяни. Никой съвременен немец не живее със самочувствието, че негови прадеди са живяли и по времето на античния Рим, въпреки, че се

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.