Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Герджиков не се отказва от отпуска заради съдебната реформа

0 коментара

Ако депутатите не се откажат от лятната си ваканция и не работят през август, няма шанс през септември да започне обсъждането в пленарна зала на предложенията за промени в конституцията. Това стана ясно от обясненията на председателя на парламента Огнян Герджиков, който твърдо заяви и нежеланието си да се лиши от отпуската през август.

Преди ден еврокомисарят Гюнтер Ферхойген предупреди, че ако през септември България не направи първите реални стъпки в съдебната реформа, Брюксел няма да може да оцени положително напредъка ѝ в годишния си доклад и преговорите няма да приключат с този състав на комисията през 2004 година. Това прави минимални и шансовете на страната ни да постигне пълноправно членство през 2007 година. Ферхойген определи като реални стъпки приемането на конституционните промени, свързани със съдебната система.

ЕС ни дава 10 млн.евро за изграждане на единна информационна система между съд, прокуратура,следствие и полиция, съобщи министърът на правосъдието Антон Станков, при откриването на първата регионална информационна система за противодействие на престъпността във Варна. В присъствието и на главния секретар на МВР ген.Бойко Борисов, със системата бе запознат еврокомисарят Ферхойген. Той оцени нивото ѝ над средното европейско и заяви, че работата на българската съдебна система може да се подобри именно на базата на такива регионални и местни проекти.

Днес зам.председателят на парламента Камелия Касабова от НДСВ, която оглавява временната парламентарна комисия за промени в конституцията, изрази оптимизъм, че до седмица комисията ще приеме консенсусните текстове, свързани с мандатността, несменяемостта и имунитета на магистратите. Касабова прогнозира още, че до края на месец юли представените на парламентарните сили в комисията ще убедят групите си да подкрепят текстовете и изисквания кворум от 60 депутати ще депозира поправките в парламента. Така, по сметките ѝ, докато тече лятната ваканция на депутатите през август, ще тече и изисквания по конституция едномесечен срок, преди предложението да влезе в пленарна зала.

Смятам, че парламентът може да успее да гласува поправките в основния закон до 20 септември, когато е крайният срок те да влязат в годишния доклад на Европейската комисия, каза Касабова и допълни, че това е нужна политическа воля.

Съпартиецът ѝ и шеф на парламента Огнян Герджиков обаче заяви, че по време на ваканция срокове не текат. Не виждам необходимост депутатите да работят през август, не смятам, че с отказване от почивка ще можем да направим промени в конституцията, каза Герджиков. Същата теза - че по време на ваканция срокове не текат, защити и народният представител от Коалиция за България Гиньо Ганев.

Нужен е обществен дебат за промени в Конституцията, заяви председателят на Софийския окръжен съд Нели Куцкова. По думите ѝ, технологичните срокове за промени в конституцията могат да изтекат и следващия месец, но въпросът "е струва ли си да спазим срока и после пак да мислим за основен ремонт".

Герджиков отново повтори вчерашната си теза, че поправките в конституцията не могат да се приемат набързо и е нужна сериозна дискусия. С неудобство трябва да повторя, че изказването на Гюнтер Ферхойген не е подходящо за еврокомисар с авторитет в европейското пространство, повтори критиките си Герджиков. Председателят на парламента потвърди, че според него промените не могат да станат факт преди ноември т.г.

Подобен срок - октомври, ноември, посочиха и Константин Пенчев и Борислав Цеков от НДСВ. Цеков призова президентът Първанов да гледа своята си работа, вместо да съставя дневния ред на парламента. Репликата бе по повод на вчерашните думи на президента, че ако се наложи, ще използва правото си да свика извънредно депутатите на работа и през ваканцията им.

Днес във Варна еврокомисарят потвърди позицията си, че през септември България трябва да промени своята конституция във връзка със съдебната реформа, ако иска да приключи преговорите с ЕС догодина.

Ние не се месим и никога няма да се намесим в работата на вашия парламент, това е Ваш избор, посочи пред медиите еврокомисарят. ЕС не налага политика, но съюзът се основава на общо законодателство и от бъдещите членки се очаква да го прилагат, а българската съдебна система в момента не гарантира това, обясни Ферхойген. Той отново изрази увереност, че българският парламент ще предприеме необходимите мерки.

На общ брифинг с Ферхойген, министърът на евроинтеграцията Меглена Кунева обяви, че ако се пропусне момента за бърза реформа на конституцията и за бърза съдебна реформа, България ще направи крачка назад по отношение на присъединяването си към ЕС. Външният министър пък заяви: Знаехме още преди две години, че трябва да има промени в конституцията. Соломон Паси допълни, че се надява на нов консенсус по въпроса за конституционните промени.

Изказването на еврокомисаря Ферхойген е оценка, че управляващото мнозинство и правителството не са се съобразили с една от най-важните задачи във връзка с присъединяването на България към Европейския съюз, коментира Елиана Масева от СДС. Отдавна се даваха такива сигнали, отдавна и ние се опитвахме да ускорим процеса, но това не случи, допълни тя и изрази съжаление за пропуснатото време.

И според Масева не е реалистично до 1 септември да има промени в конституцията, тъй като не могат да се спазят задължителните технологични срокове. Тя обаче прогнозира, че до края на същия месец поправките могат да станат факт, ако те бъдат подкрепени предварително от всички сили в парламента.

Масева декларира, че ОДС са склонни да подкрепят и по-меките варианти за конституционни промени, предлагани във временната парламентарна комисия, стига да бъде направена първата стъпка към изграждането на ефективна съдебна система. Макар да съзнаваме, че това няма да са най-ефикасните поправки, ще ги подкрепим, добави тя.

Масева, както и представители на БСП и на ДПС, не отхвърлиха възможността депутатите да работят и през август, ако се наложи.

Смятам, че първото четене на промените може и трябва да бъде проведено в началото на предстоящата нова политическа сесия. Вярвам, че в Европейската комисия ще проявят разбиране при едно реализирано вече първо четене и при потвърдена политическа воля, коментира днес и президентът Първанов. Комисарят Ферхойген не е поставял ултиматум, той просто обясни за какво става дума и в този случай ние трябва коректно да го разберем и да потърсим решение, добави държавният глава.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.