Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Германецът Рацингер е новият папа

27 коментара
Германецът Рацингер е новият папа

Германският кардинал Йозеф Рацингер беше избран за нов папа от кардиналите на Римокатолическата църква. Новината бе обявена във вторник привечер от чилийския кардинал Естевес пред ликуващата тълпа на площад “Свети Петър” в Рим.

Рацингер, който си избра името Бенедикт Шестнайсети, се появи на балкона на катедралата, за да поздрави хората и да отправи първата си папска благословия.

"Скъпи братя и сестри, след великия папа Йоан Павел Втори, кардиналите избраха мен - обикновен, смирен труженик на лозето божие. Оставям се на вашите молитви!, каза той на десетките хиляди вярващи.

Радостни възгласи, знамена и аплодисменти

Изборът му бе известен с традиционния бял дим, който се издигна от комина на Сикстинската капела и камбанен звън от катедралата “Св. Петър”.

Събралото се множество от вярващи и туристи, които бяха отправили погледи към комина над Ватикана, развяваше знамена и аплодираше при появата на белия дим в 17.50 часа местно време. Голямо объркване обаче настъпи, когато камбанният звън, който трябваше да придружава белия дим, закъсня. Когато камбаните забиха, множеството на площада откликна с радостни възгласи.

Конклавът от 115 кардинали успя да избере наследника на Йоан Павел Втори при третото поред гласуване. Първото беше в понеделник вечерта, а второто – във вторник сутринта.

Резултатът от сутрешния вот стана известен в 11.50 местно време, когато от комина на Сикстинската капела се издигна черен дим.

Бюлетините, с които гласуват кардиналите, по традиция се изгарят в камина. Към тях се прибавя специално вещество, което оцветява дима в черно или бяло.

Папа Йоан Павел Втори, който почина на 2 април на 84 години, издаде ново правило – освен белия пушек и камбанен звън да оповестява избора на нов папа, за да не се повтаря объркването от неговия собствен избор през 1978 година, когато димът изглеждал сив на цвят.

За да бъде избран, Рацингер е събрал мнозинство от две трети от кардиналите.

След смъртта на Йоан Павел Втори се появиха различни спекулации кой може да е неговият наследник, но кардиналите запазиха плътно мълчание.

Някои от участниците в конклава казаха, че търсят водач с надеждна визия, който да генерира динамизъм и оптимизъм сред католиците, отбелязва анализаторът Джон Ейлън пред Си Ен Ен.

Рацингер е известен с консервативните си възгледи

Германският кардинал е известен с консервативните си възгледи в полза на традиционните ценности срещу модерните тенденции. 

На специална меса в понеделник кардиналите се помолиха за божествено напътствие при избора на новия им водач.

“Дай ни папа, който е приемлив за теб”, призова кардинал Йозеф Рацингер, който отслужи месата и който бе смятан за водеща кандидатура.

По време на проповедта Рацингер предупреди, че е възможно да се появи морален релативизъм, т.е. истината да бъде отместена от променящите се ценности. 78-годишният Рацингер през последните 20 години отговаря за прилагане на църковното учение.

Йоан Павел Втори бе почитан за заслугите и приноса си към папския престол. Той говореше свободно над 10 езика и постави личен рекорд по пътувания из цял свят и срещи с вярващи, на които се събираха огромни тълпи  хора.

Йоан Павел Втори също така беше и традиционалист по въпросите на хомосексуализма, беше против ръкополагането на жени за свещеници, имаше негативно отношение към абортите и противозачатъчните средства. С това той си спечели силни поддръжници сред католическата общност, но също така и отблъсна мнозина, които го обвиниха, че отдалечава църквата от съвременния свят. Новизбраният папа споделя възгледите на знаменития си предшественик.

През 1978 г. Йоан Павел Втори бе избран за папа след осем вота. Прогнозите на наблюдатели, че този път гласуването може да отнеме дни, макар историята да познава конклави, продължили месеци, не се сбъднаха.

Пълни подробности за хода на гласуването ще могат да бъдат публикувани след 100 години.

В деня на започването на конклава германският в. Зюддойче цайтунг писа, че Рацингер никога не е отричал, че е членувал в нацистката младежка организация Хитлер югенд, но твърди, че бил принуден да встъпи в нея като ученик. Членството в Хитлер югенд  било задължително за всички ученици в семинарията “Св. Михаил”, в която Рацингер постъпил през 1941 г. "Щом напуснах семинарията, прекъснах връзките с организацията", посочва той пред вестника.

Като конкурент за папския престол бе сочен архиепископът на Милано Диониджи Тетаманци, смятан за достатъчно консервативен по отношение на църковната доктрина, но също и прогресивен в социалната сфера. Прогнозите бяха, че връщането към папа италианец, след първото изключение от 450 години насам с папа поляк, има силна подкрепа.

Списъкът на кандидатите включваше още много кардинали от Латинска Америка, Западна Европа и дори от Африка.

Нито един американски кардинал не беше сочен с шансове да стане папа, тъй като глава на църквата от страна-суперсила няма да се приема добре от католиците в много държави

Както повелява традицията, конклавът се проведе при изключителни мерки за секретност. Части от Ватикана бяха запечатани, а всички служители, които бяха в контакт с кардиналите, са дали обет за мълчание.

Забранено беше ползването на мобилни и стационарни телефони, както и внасянето на вестници. Преди началото на конклава Сикстинската капела бе проверена за подслушвателни устройства.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

27 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. САВ
    #31

    Недей така, приятелю АВС. Произхода на папата си е човешки, а не божествен - спокойно го пиши с малка буква. Ние сме монотеисти все пак :))).

  2. ABC
    #30

    Защитаването на Папата (упорито държа на главната буква, подчертавайки божественият му произход), който едва що е стъпил на престола няма връзка с никакъв революционен плам. Просто ме възмущават обобщенията от типа като „жена и майка”,„само едно нещо е по-тъжно от ...”,„антисемитизмът не е българска черта” и др.т. Не знам дали основната задача на Хитлер Югенд е била антисемитизъм или просто проникване на Партията в по-широки кръгове от населението, а именно младежта, но поне съм сигурен, че не е

  3. elsa
    #29

    Прочетах такива неграмотни глупости за новия папа, че чак се отчаях от човешките създания!Слава Богу, че всички не са такива!Да е честит на Католическата църква такъв сериозен, интелигентен и последователен Папа!Когато някой няма други аргументи започва да рови в миналото на хората и да вади от там какво ли не за да го омърсилА той е и много скромен и любезен човек-често го срещахме по улицата и ако го спеш и запиташ нещо винаги любезно и подробно отговаря.Стига сте хвърляли кал по хората а гледайте в собствиното си канче-ние на какъв хал сме.И църква и държава!Да е жив и здрав и Бог да му дава сили!

  4. Dingir
    #27

    Germanskite pari na ES obarnaha glasovete ot Amerika Latina kam Bayuwareza. Da jivee IV. Reich v lizeto na ES. Kakvo li ste podgotvyat kato otgovor anglo-yudeo-saxonzite? Dali ne se gotvi III.-ta posledna "svetovno-osvoboditelna"?

  5. аз
    #26

    Много дърта папа,бе!

  6. православен
    #24

    Нема лошо, NS. За нас пък папата е еретик.Лично аз много повече уважавам такава позиция, при която отстояваш правотата на вярата си, отколкото лигавото и лицемерно "всички християнски деноминации (или дори религии) имат една цел, дайте да се обединяваме, да се борим за мир".Един твърдолинеен папа ще е полезен и за Православието, защото ще даде възможност да се откроят ясно разликите между Православието и папизма.

  7. NS
    #23

    Да, като германец разбирам, защо май още е рано за България да влезе в ЕС...Интересно, колко ли от тези, които така възторжено приветстват Рацингер, са католици? А другите дават ли си сметка, че те, бидейки православни, за него са чисто и просто еретици?

  8. Избор на
    #22

    Питали ли сте се каква е религията тези, които пишат против новия папа? Те се опитват да го демонизират, защото не им е ицгоден. Самият папа е заявявал, че не е правилно да има толерантност към други религии, а християнството само да се усмива. Всичките либерални и други глупави възгледи за църквата и християнството водят до неговата гибел, което е и целта на критикарите.

  9. корекция
    #21

    "Ортодокс" на гръцки значи православен. А нашата Църква е православна не защото така ни наричат римокатолиците, а защото нашата вяра е правилната :))).

  10. Отворко
    #20

    Слава богу, че избраха консерватор (т.е. пазител на традиционните ценности). Аз изпитвам панически страх от "либералите-преобразователи", особено в такава институция като Църквата. Между другото, нашата Източно-православна Църква е още по-консервативна (не напразно католиците ни наричат Ortodox).

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.