Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Германия и Австрия поискаха помощ и спешна среща на върха на ЕС за бежанците

Берлин заговори за санкции, след като страните членки не се разбраха за квотното разпределение

7 коментара
Германия и Австрия поискаха помощ и спешна среща на върха на ЕС за бежанците
  • Виена. В Австрия хиляди хора чакат за трансфер в Германия. Някои се представят като сирийци, за да увеличат шансовете си за получаване на убежище. Напрежението расте.

Германия и Австрия искат да бъде свикана специална среща на високо равнище на ЕС следващата седмица заради бежанската криза, след като вътрешните министри от общността не успяха да стигнат до съгласие за квотното разпределение на мигрантите в страните членки. На съвместна пресконференция във вторник германският канцлер Ангела Меркел и австрийският ѝ колега Вернер Файман заявиха, че Германия, Австрия и Швеция - страните, понесли тежестта на вълната от бежанци от Азия, Близкия изток и Африка - не могат да се справят със ситуацията сами.

Меркел призова за връщане към повече европейски дух и заяви, че заплахите не са правилният начин за постигане на споразумение. Часове по-рано обаче германският вътрешен министър Томас де Мезиер заяви, че ЕС трябва да обмисли възможността за финансов натиск върху държавите членки, които са против задължителните квоти за бежанци.

В отговор говорителят на ЕК Маргаритис Скинас каза, че ЕК не е запозната с идеята държавите от ЕС, които не приемат предложените от нея квоти, да бъдат лишени от част от общностните фондове.

"Не подкрепяме налагането на наказания, нямаме правно задължение да предприемаме подобни мерки, предпочитаме да насърчаваме, вместо да наказваме. Няма правни условия за съкращаване на фондовете на ЕС при такива обстоятелства. Би трябвало, според подобна идея, да преразгледаме многогодишния бюджет на ЕС, а нямаме такова намерение, добави говорителят.

Висш чешки представител обвини Берлин, че отправя кухи закани, а Словакия обяви, че подобни финансови санкции ще доведат до "край на ЕС".

Германският канцлер защити решението на страната си за налагане на контрол на границата през уикенда заради притока на бежанци, изтъквайки, че мярката е имала за цел да улесни регистрирането на кандидатите за убежище.

Бежанската вълна предизвика институционална криза в ЕС, тъй като едно от значимите завоевания на съюза – Шенганската система за свободно пътуване в по-голямата част от ЕС, тази седмица бе поставено на изпитание.

Рекордното количество имигранти накараха Германия извънредно да възстанови граничния контрол.

Германия и няколко други страни твърдят, че Европа има морално задължение да приеме търсещите убежище и останалите държави от общността трябва да приемат своя дял.

Източноевроейските държави обаче твърдят, че по този начин повече хора биват окуражавани да предприемат опасното пътуване до Европа, както и че ЕС рискува да привлече неконтролируемо количество хора, които ще натоварят социалните системи и разводнят националните култури.

Унгария, която от вторник ефективно блокира границата на ЕС за бежанския поток от Сърбия, обвинява Германия, че е ускорила притока на мигранти и потъпкала европейските правила, обявявайки през август, че ще приема сирийски бежанци, независимо откъде са влезли в ЕС.

Тази година Германия се готви за около 800 000 търсещи убежище, но най-вероятно броят им ще е по-голям.

ЕС одобри "по принцип" разселването на още 120 000 бежанци

Вътрешните министри на ЕС не се разбраха за задължително разпределяне на допълнителни 120 000 бежанци от Италия, Гърция и Унгария, съобщи люксембургското ротационно председателство на ЕС късно вечерта в понеделник.

"Голямо мнозинство от държавите се обединиха около принципа за разселване на 120 000 бежанци, но засега не всички застават зад такова решение", заяви люксембургският външен министър Жан Аселборн, цитиран от Франс прес.

Редица страни, сред които Великобритания, Полша, Чехия, Словакия и други се противопоставят на исканите от Франция и Германия задължителни квоти.

Германия не е готова да бъде платецът на Европа, която се опозори

По този повод германският вицеканцлер и министър на икономиката Зигмар Габриел заяви, че Европа се е "покрила със срам". Снощи Европа за пореден път се опозори, каза Габриел на пресконференция. "Това, което преживяхме вечерта, заплашва Европа повече от гръцката криза. Ако не се споразумеем, средносрочните европейски бюджетни предвиждания ще са само въздух под налягане", предупреди той.

"Германия не е готова да бъде, така да се каже, платецът на Европа. Когато се получават пари, участват всички, но стигне ли се до поемане на отговорност, няма никой. Ако продължава така, това ще е краят на сегашните условия на финансиране", подчерта Габриел.

Той отбеляза, че е необходимо в най-скоро време да се създадат центрове за регистрация на бежанци в Италия, Гърция и Унгария, откъдето те да се разпределят в ЕС. При това разселването на 160 000 мигранти, за което призовава Еврокомисията, е само капка в морето, заяви той.

Вътрешните министри не са успели да се договорят изцяло и по първоначалната пилотна схема за разселване на 40 000 души от Италия и Гърция. На този етап е уговорено разпределянето на около 34 000 души.

Постигнато е споразумение обаче за създаване на допълнителни центрове за приемане и регистрация на бежанци, които ще заработят в най-кратки срокове.

"Това е предварително условие за прилагане на каквато и да било система за разпределяне на бежанците", каза люксембургският външен министър.

Турция може да влезе в списъка на безопасните страни

Министрите се споразумяха също така да подготвят списък със сигурни държави, мигранти от които няма да получават статут на бежанци в ЕС.

Ще бъде съставен общ за ЕС списък на сигурните страни на произход.

Подготвителната работа ще приключи до края на октомври. В списъка на първо място ще бъдат включени всички кандидатки за членство в ЕС - страните от Западните Балкани.

Остават обаче разногласия дали и Турция трябва да фигурира в него.

Миграционните служби на държавите в ЕС и сега имат такива списъци, но те са различни в отделните страни. След съставянето на общия списък ще се опрости процесът на отсяване на нелегалните мигранти, за да бъдат отделяни бежанците от районите на войни и конфликти, които ЕС може да приема, от икономическите мигранти, които ще бъдат връщани в сигурните страни на произход.

ЕК: Трябва да се намери баланс

След срещата на вътрешните министри зам.-председателят на Европейската комисия Франс Тимерманс коментира, че ЕС не може нито да отвори границите и да допусне всички бежанци, нито да ги затвори и да не допусне никого.

"За нас в еднаква степен не е реално да затворим границите и да оставим всички бежанци отвън, защото това ще е популистки подход, противоречащ на европейските ценности, нито е възможно да отворим всички граници и да допуснем всички желаещи, защото това ще разбие нашия социален модел", каза Тимерманс.

"Трябва да намерим оптималния баланс, така че да дадем убежище на онези, които се нуждаят, и да помогнем да се върнат у дома на онези, които нямат основание да го получат.

Днес започваме постепенно да изпълняваме предложението по разпределяне на 40 000 бежанци и стъпка по стъпка ще работим за решаване на тази криза", добави заместник-председателят на ЕК.

Полша готова да приема временно бежанци, но ще очаква да се върнат в страните си

Полша ще приеме с най-добри чувства бежанците, напуснали своята родина, за да спасят живот си, но ще очаква от тях да се върнат в своите страни, когато обстановката там стане безопасна, заяви във вторник полската министър-председателка Ева Копач, цитирана от Асошиейтед прес.

По думите на Копач Полша преразглежда възможностите си за приемане на бежанци и вероятно ще приеме повече от 2-те хиляди, за които беше изразила готовност. Тя обаче не уточни новата бройка. Европейският съюз иска страната да приеме около 12 000 човека.

По думите на полския премиер солидарността във връзка с миграционната криза в ЕС не трябва да се отразява на безопасността и качеството на живот на поляците. "Ще приемаме само бежанци, не икономически имигранти, при това в количество, което сме способни да поемем", каза тя.

Чехия и Слокавия са категорично против задължителните квоти

Чешкият премиер Бохуслав Соботка заяви, че правителството е готово да изпрати военни да пазят границите, ако полицията не е в състояние сама да се справи с миграционната криза.

Завчера Соботка съобщи, че са изпратени допълнителни полицаи на австрийско-чешката граница след решението на Германия да възобнови граничния контрол на границата с Австрия. Чехите обаче още не са възобновили граничните проверки, отбелязва АП.

Соботка повтори във вторник, че чешкото правителство не смята задължителните квоти за разпределяне на мигранти за добро решение. "Ние ги отхвърляме", заяви той.

Словашкият премиер Роберт Фицо каза, че страната му няма никога да подкрепи задължителните квоти, дори ако е единствената; ще задържа всеки мигрант, който премине нелегално границата.

Швейцария е готова да приеме своята квота бежанци, ако ЕС одобри плана

Швейцария е готова да приеме квота мигранти в съответствие с плана, формулиран от председателя на ЕК Жан-Клод Юнкер, при условие, че ЕС го приеме, заяви швейцарският президент Симонета Сомаруга. "Само система на споделяне (на бежанците) може да функционира в такива непредсказуеми ситуции", каза тя на пресконференция днес по време на двудневното си посещение в Словения.

Словенският президент Борис Пахор също изрази подкрепа за квотната система и заяви, че кризата с мигрантите може да се окаже по-голямо предизвикателство за ЕС от глобалната финансова криза, която започна през 2008 г.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Nikola Nikolov
    #7

    Много интересно - къде, по дяволите, остана путлерова русия в схемата с бежанците?? Може би, ще се явява само като причина за бежансата цунами, защото, ако агресорът-империалист путлер не беше поддържал диктатора башар, за да се настани трайно в държавата Сирия, не само война там отдавна нямаше да има, но нямаше да се пръкне и идиль на главорезите!!! А бежанците, които станаха такива заради него - да вървят на май..та си! Или, както се изцепило едно нещастно тролче-рубладжийче тук - да вървят в Канада, австралия или С А Щ...хайде, де!!!

  2. Blackadder
    #6

    Спокойно, средната класа в Европа ще плати сметката както винаги! Да идва новата финансова криза че да помете некадърните политици в Европа начело с бабата от ГДР, които само знаят да промиват мозъци с глупости за човешки права. Ама за всичките им идиотщини плащаме ние.

  3. milan
    #5

    Германия и Австрия повикаха милиони бежанци и мигранти,да тръгнат към ЕС,защото послушаха Путин,който цели дестабилизацията на съюза и отслабването на запада.С една дума,Путин приложи план:"с тяхните камъни,по тяхните глави".Сега злорадства и потрива ръце:"вижте,докъде ви доведоха европейските ценности и вашата демокрация",които отрече неотдавна.

  4. georgiev
    #4

    "Берлин заговори за санкции, след като страните членки не се разбраха за квотното разпределение." Двама съседи от Габрово си говорят: - Комшу, имаш ли свободни столове, че съм си ПОКАНИЛ гости? - Имам... - Ей сега ще ти ги пратя!!! - А?!?!? Ама аз не съм ги канил!!! - Е нищо де, нали сме си градски. Иначе ония пари, дето се рабрахме да ти ги дам, ще си останат за мен.

  5. Liberal
    #3

    Време е традиционни имигрански държави като САЩ, Канада и Австралия да се включат да помагат и с проблема с бежанците, а не само със смяната на режими в Близкия Изток и Северна Африка. И трите държави имат големи площи незаселени територии и се нуждаят от прилив на имигранти за да поддържат темповете на икономиките си. Част от бежанците имат необходимият образователен ценз.

  6. strobo
    #2

    Май е време Германия и Австрия да си поискат нови канцлери..... тези май се изхабиха :-)

  7. milan
    #1

    Какви квоти,та Гермавия заяви,че ще приеме 500 000 на година,а може и 1 млн?След гръмките покани на Меркел,с "Добре дошли" и че за бежанците няма горна граница,които без всякакви проверки трябва да се приемат,което послужи,като мощен сигнал те да тръгнат къмЕС,редно е тя да ги приеме всичките.Тъкмо,германците ще си решат и демогафския проблем,за който вече указаха германски учени.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.