Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Германия и Австрия започват преговори с Гърция и Италия за обратно приемане на мигрантите

Орбан разговаря с Меркел в Берлин, различията за миграцията остават

3 коментара
Себастиан Курц (ляво) и Хорст Зеехофер по време на днешната им среща във Виена.

Следващата седмица в австрийския град Инсбрук ще се състои среща между вътрешните министри на Италия, Австрия и Германия. Това ще даде началото на преговори с Гърция и Италия да приемат обратно мигранти, регистрирани и подали молби за закрила там, но продължили пътя си в ЕС на север.

Това съобщиха канцлерът на Австрия Себастиан Курц и министърът на вътрешните работи на Германия Хорст Зеехофер, които в четвъртък се срещнаха във Виена.

Зеехофер уточни, цитиран от БТА, че Германия възнамерява да връща на границата незаконните мигранти до 48 часа след пристигането им в страната. Той добави, че подготвяните действия не са насочени срещу съседна Австрия.

Германия и Австрия имат истинско сътрудничество от десетилетия. Никога не сме искали Австрия да поема отговорност за мигранти, за които не е отговорна, поясни Зеехофер.

Ще преговаряме с Гърция и Италия за пресичането на незаконната миграция. Регистрираните и поискали от Гърция и Италия убежище мигранти, дошли в Германия, ще преместим в преходни сектори, за да ги върнем на Рим и Атина. Това ще допринесе много за пресичането на незаконната миграция. Ако преговорите се провалят, трябва да измислим други мерки, посочи германският министър.

Успяхме да изясним много подробности, коментира Курц. Германия няма да предприема мерки за сметка на Австрия. Ще обединим усилията си срещу незаконната миграция и срещу самоволните движения на мигрантите. Сред целите ни е да бъде затворен пътят за миграция през Средиземно море, поясни австрийският канцлер.

По-рано в четвъртък вътрешният министър на Германия изрази увереност, че левоцентристките партньори в коалиционното правителство ще подкрепят създаването на гранични транзитни центрове за мигранти. Тези центрове са предвидени в постигнатото между Християндемократическата партия на Меркел и Християнсоциалния съюз на Зеехофер споразумение за уреждане на спора за миграционната политика, което заплашваше да събори правителството, съобщи Ройтерс.

Планът бе договорен по-рано тази седмица, за да спаси крехката трипартийна коалиция на германския канцлер Ангела Меркел само три месеца след като дойде на власт.

В реч пред германски депутати Зеехофер защити плана да бъдат държани мигрантите, искащи да влязат от Австрия в Германия, в транзитни центрове. Идеята е тези, които вече са се регистрирали другаде в ЕС, да бъдат връщани.

Левоцентристката Германска социалдемократическа партия, която трябва да одобри плана, за да може той да влезе в сила, изрази безпокойство, че затварянето на кандидати за убежище в такива центрове ще наруши гражданските им права и свободи.

Зеехофер каза, че центровете ще бъдат устроени в съгласие с конституцията, която позволява новопристигащите да бъдат задържани за 48 часа на контролно-пропускателните пунктове.

"Постигнахме споразумение след интензивен дебат. Уверен съм, че ще постигнем споразумение и с ГСДП", каза той. "Нашата конституция постановява, че (мигранти) трябва да бъдат връщани в рамките на 48 часа, следователно няма да има центрове от затворен тип", добави Зеехофер.

Австрия предлага европейски граничари да могат да действат извън ЕС

Австрийският канцлер пък заяви по-рано днес, че като председател на Съвета на ЕС неговата страна подкрепя възможността европейски граничари да могат да действат извън Общността.

Започна процес на преосмисляне на досегашната политика по миграцията, взетите наскоро решения трябва да бъдат приложени, добави той на пресконференция. Курц отбеляза, че в зависимост от предприетите от Германия мерки по австрийската граница, Виена ще трябва да отвърне.

Слушаме разговори за миграцията от години. Трябва ни обща цел. Досега спорехме за разселване, а сега за първи път се обединихме около въпроса за защитата на външните граници и това е положително развитие. Европейските граничари трябва да получат правомощия да действат извън ЕС. Подкрепяме създаването на пътища за законна имиграция в ЕС, каза Курц.

Винаги сме били скептични за квотното разселване на мигранти. Трябва да продължим да работим по промяната правилата от Дъблин. Бях много критикуван, когато преди две години предлагах миграционни центрове извън ЕС, коментира канцлерът.

Орбан и Меркел – различия и готовност за разговори

Също в четвъртък германският канцлер Ангела Меркел и унгарският премиер Виктор Орбан изтъкнаха различията си по въпроса за миграцията, макар че изразиха готовност да продължат да разговарят, предаде Асошиейтед прес.

На съвместна пресконференция в Берлин Меркел заяви, че иска да опази "хуманността" на Европа в отношението към мигрантите. "Може би това е, което ни разделя (с Орбан)", заяви тя.

Премиерът отговори, че становището на Унгария не се е променило, откакто страната затвори границите си за мигранти при наплива през 2015 г. Той посочи, че правителството му смята разполагането на 8000 унгарски граничари за "доста добра солидарност" от страна на Унгария с останалите членки на ЕС.

Меркел се съгласи, че опазването на външните граници на съюза е "важно и оправдано", но допълни, че самите държави от ЕС трябва да приемат част от мигрантите, нещо, което Унгария отказва да направи.

Германия иска да разшири сътрудничеството си с Унгария в рамките на общи проекти за опазване на външните граници на ЕС, но като цяло вижданията на двете страни по въпросите на миграцията съществено се различават, заяви Меркел.

"Разговаряхме за миграцията, тук вижданията ни доста се разминават", каза германският канцлер. "Ако Европа иска да играе роля в света благодарение на ценностите си, тя не трябва да се изолира", заяви канцлерът.

Освен това по думите ѝ Унгария не смята, че трябва да приема от другите държави от ЕС онези бежанци, които са били регистрирани на нейна територия. Според премиера отговорността за тях е на правителствата на други страни, през които те са минали преди това.

Меркел добави, че двете страни си сътрудничат в рамките на граничната служба на ЕС Фронтекс, както и по хуманитарната помощ и проекти в Северна Африка. "Такова сътрудничество трябва да се разширява и да продължава", каза Меркел.

Орбан призова Меркел да работят съвместно по организирането на приема на мигранти извън ЕС. По думите му създаването на центрове за прием на мигранти извън съюза е невъзможно без съдействието на властите в Германия.

"Създаването на центрове за прием на мигранти е отдавнашна цел на Унгария, но това е невъзможно да бъде осъществено без помощта на канцлера Меркел", каза той. Унгарският лидер също отбеляза, че вижданията на Унгария и Германия относно с миграцията силно се различават. Той подчерта, че най-добрият начин да бъде премахнат "факторът привлекателност" на Европа за мигрантите е да бъдат затворени границите.

По думите на Орбан, цитирани от Ройтерс, именно отстраняването на стимулите за мигрантите да идват на континента ще бъде най-добрият начин, по който ЕС да покаже хуманност.

Ройтерс отбелязва, че пресконференцията е била напрегната и белязана от необичайно остри разногласия.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. [email protected]
    #3
  2. Real ''Mickey''
    #2
  3. [email protected]
    #1

    Ако бъдем обективни.Това за лагери извън ЕС,беше казано от Бойко и Ердоган,много преди Орбан и Курц.Специално за сирийците,искаха да направят свободна зона в Сирия на границата с Турция. "Ама кой ти помни" тези неща,нали сега други лидери от Европа го казвали,значи те първи са се сетили.Нищо че е след 3 години,след Бойко и Ердоган. :))))))

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.