Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Германия и Франция правилно ни блокират за "Шенген"

0 коментара
Германия и Франция правилно ни блокират за "Шенген"
Ние считаме, че писмата на Франция и Германия по отношение на Шенген са напълно основателни, заяви в сряда Бойко Борисов на брифинг, свикан на правителствения ВИП на летище София, след като преди това заради мъглата премиерът кацна от Ливан в Пловдив и се придвижи до столицата с автомобил.

Борисов отбеляза, че за разлика от реакцията на Румъния, която определи френско-германската позиция като дискриминационна, България ще използва времето до следващия доклад, за да изпълни отправените препоръки. Ключово е промените в законите за съдебната система да се приемат спешно в парламента и тогава няма да имаме проблем, заяви премиерът.

Франция и Германия настояват за категорични действия срещу престъпността

В писмото, с което обосновават отлагането на България и Румъния за "Шенген", вътрешните министри на Германия и Франция "подчертават липсата на задоволителна юридическа и административна среда в областта на сигурността и правосъдието, проявите на корупция на различни нива и устойчивостта на предизвикващата безпокойство организирана престъпност".

"Тези недостатъци, в случай на пълно приложение на шенгенските критерии от страна на България и Румъния, поради влиянието им върху контрола по границите в един стратегически регион и върху пълния достъп до данните, съдържащи се в Шенгенската информационна система, биха имали тежки последици за вътрешната сигурност на ЕС и на всяка държава член. Поради тази причина смятаме, че решение за присъединяване към зоната "Шенген" трябва да бъде взето, едва когато бъдат разрешени основните проблеми, будещи безпокойство и когато двете държави започнат ясно и обективно да извършват устойчиви и необратими действия срещу корупцията и организираната престъпност, както и действия за реформа на съдебната система."

още

Ден по-рано Франция и Германия официално поискаха отлагане на присъединяването на България и Румъния към Шенгенското пространство.

В писмото, с което обосновават отлагането на България и Румъния за "Шенген", вътрешните министри на Германия и Франция "подчертават липсата на задоволителна юридическа и административна среда в областта на сигурността и правосъдието, проявите на корупция на различни нива и устойчивостта на предизвикващата безпокойство организирана престъпност".

"Тези недостатъци... биха имали тежки последици за вътрешната сигурност на ЕС и на всяка държава член", ако България и Румъния влязат в "Шенген"

"Не е възможно да не вземем предвид тези недостатъци, констатирани от ЕК в механизма за сътрудничество и проверка", посочиха вътрешните министри на Германия и Франция.

Борисов обаче успокои, че "за влизането ни в "Шенген" ще гледат междинния ни мониторингов доклад на ЕК за борбата с корупцията и организираната престъпност".

Ако с този доклад всичко е наред, приемането ни може да стане през септември догодина, смята премиерът. Проблем обаче били някои от съдебните решения по дела, които Брюксел следи.

"Още един минус за България е това, че когато са ни приели в ЕС, те истински са очаквали в следващата година да работим много активно за продължаването на реформата в съдебната система. Сега за Шенген ги е страх, че ако ни приемат, ние отново ще се отпуснем и ще си правим това, което сме свикнали. Убеждаваме ги, че няма да е така, надявам се да успеем”, каза Борисов.

"Надали има българин, който да не се съмнява, че има корупция и недобра съдебна система. Ние ще реагираме по друг начин от нашите уважаеми румънски съседи. Имаме още няколко месеца. Ние сме във възможността си да изпълним всички забележки по границата, там ще сме на 100 % готови за март месец", продължи премиерът.

Той припомни, че миналогодишния доклад за напредъка на страната в областта на вътрешние ред и правосъдието е записано, че у нас за първи път има политическа воля за справяне с процесите "и не случайно Франция и Германия препращат приемането ни в Шенген към междинния доклад на ЕК през февруари 2011 г".

Прием ще има, въпросът е кога

По-рано на пресконференция говорител на германското правителство отговори на въпроса защо по време на посещението си в София и Букурещ през октомври канцлерът Ангела Меркел не е загатнала, че предстои промяна в позицията на Германия.

"Съдържанието на писмото е по-комплексно. В него изрично се потвърждава позицията на канцлера, но същевременно се уточнява, че има въпроси, които трябва да бъдат изяснени. Така че съществува комплексна връзка между принципната позиция на Берлин и специфичната позиция на Берлин", обясни заместник-правителственият говорител Кристоф Щеегманс, цитиран от Дойче веле. Той каза още, че се върви в желаната посока, но същевременно имало технически въпроси, които очаквали решение. България и Румъния трябвало да се присъединят към Шенгенското пространство, но при наличието на съответните условия за това. Въпросът бил кога тези условия ще могат да бъдат изпълнени.

В същото време съветникът на румънския президент по европейските въпроси Леонард Орбан заяви, че не изключва възможността членството в Шенген да бъде отложено с една или две години. "Най-доброто нещо, което може да се направи, е да се ограничи периодът на отлагането”, заяви Орбан, цитиран от Медиафакс.

Спират ни за "Шенген" и заради опасения от наплив на имигранти

Освен съображенията, свързани с различни проблеми в България и Румъния, особено в съдебната система, позицията на Франция и Германия да блокират присъединяването на двете страни в "Шенген" е повлияна и от някои политически фактори. Това пише вестник "Файненшъл таймс" в сряда, позовавайки се на свои източници.

Париж продължава да се тревожи от възможен наплив на роми от България и Румъния, ако двете страни бъдат приети в Шенгенското пространство. Берлин е загрижен за ефекта, който присъединяването им към Шенген може да окаже върху миграционните потоци в Европа, тъй като приемането на България и Румъния в зоната на свободно движение би отворило сухопътен мост за влизане на мигранти в ЕС от Турция директно в България или през пропускливата граница с Гърция, коментира вестникът.

Синята коалиция иска България да се раздели от Румъния за "Шенген"

"Синята коалиция" поиска в сряда правителството да предприеме действия за разделяне на България от Румъния за влизането в Шенгенското пространство. Лидерът на ДСБ Иван Костов коментира, че основният проблем пред пакетното членство на двете страни е Румъния и, ако правителството успее да постигне разделянето от Букурещ, отлагането на българското членство може да бъде само с шест месеца.

Костов припомни, че подобен проблем е имало и при разговорите за отпадането на визите за България със страните от ЕС, но тогава правителството е успяло да раздели България от Румъния и визите за България за паднали с една година по-рано.

Иван Костов коментира още, че обявяването на посланиците, работили за ДС е свързано с позицията на Германия за отлагане на членството на България. Комисията по досиетата обяви, че посланикът ни в Берлин Иво Петров е бил секретен сътрудник на ДС.

Президентът Георги Първанов отхвърли подобна връзка. Според Първанов полезните ни ходове са да влезем в диалог и да изясним какво още допълнително се очаква.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.