Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Германия и Швейцария помагат на френския град Мюлуз да се справи с коронавируса

0 коментара
Германия и Швейцария помагат на френския град Мюлуз да се справи с коронавируса

Мюлуз е пограничен град в Източна Франция, за който в продължение на два века Франция и Германия са воювали помежду си. Днес обаче ужасите, през които тази 110 000-на общност преминава заради новото огнище на коронавируса, разпалват необичайна солидарност, предава във вторник Асошиейтед прес.

Докато много европейски страни затварят границите си, за да спрат марша на пандемията, а някои членки на Европейския съюз дори връщат граничните проверки, три германски провинции отвориха болниците си за пациенти от Източна Франция. Болниците в съседна Швейцария направиха същото.

Регионът Гранд Ест сега е епицентърът на епидемията във Франция, която е трета по брой на жертви от вируса в Европа след Италия и Испания. За кризата там до голяма степен може да се каже, че води началото си от продължило с дни евангелистко църковно събиране в Мюлуз в края на февруари, на което присъствали стотици хора.

Ужасната дан, която взема вирусът тук, се онагледява от факта, че местният вестник в Мюлуз е трябвало да добави допълнителни страници за некролози с оглед на увеличаващия се брой на смъртните случаи вследствие на коронавируса - същото се наложи да правят и местни издания в някои райони на Италия. Във Франция към неделния ден единствено в региона на Париж имаше повече потвърдени случаи от Гранд Ест, но столичният регион има и над два пъти по-голямо население.

"Всеки ден при нас пристигат между осем и 12 души. Не знаем какво да правим", каза д-р Патрик Фогт, общопрактикуващ лекар в болницата в Мюлуз, който си спомни за една смяна от само преди две седмици. Тогава той отговарял на спешния телефон в града, а обажданията за респираторни проблеми валели едно след друго.

В Германия провинциите Саарланд, Райнланд-Пфалц и Баден-Вюртемберг предложиха свободните си болнични легла, за да лекуват френски пациенти.

Говорителят на областното здравно министерство в Баден-Вюртемберг заяви, че федералната провинция "естествено, ще опита да помогне на съседите от Франция", а властите поискаха от всички болници със свободен капацитет да приемат френски пациенти, нуждаещи се от апарати за обдишване.

Макар и в Германия да има много повече потвърдени случаи на вируса от Франция, там има много по-малко смъртни случаи: 123 по данни на Университета "Джонс Хопкинс" при 860 във Франция.

Сцените от тези дни в района на Мюлуз тъжно напомнят за най-кървавите моменти от турбулентното историческо минало на този пограничен район. През Френско-пруската война от 19 в., както и по време на двете световни войни през 20 век. тук се водят ожесточени боеве. Сред причините за тези конфликти са и острите териториални спорове за тукашната област Елзас, която в наши дни влиза в състава на Гранд Ест.

По време на Първата световна война именно този град става арена на откриващата атака на Франция срещу Германия през 1914 г., в рамките на Битката за Мюлуз, а през Втората световна война в района на града отново има кървави битки и горящи села, при боевете между германските и американските войски.

Според представители на местните здравни органи Гранд Ест изпреварва с около една седмица останалата част на Франция по степен на заразяване: към вчерашния ден регионът по данни на френското правителство е отчел около 4300 случая при население от 5,5 милиона души. За сравнение в региона на Париж, който е с население от над 12 млн. души, потвърдените случаи на вирусна инфекция са към 6200.

Този анализ звучи като сериозно предупреждение към 67-милионна Франция, която вече е подложена на драстична карантина, че най-лошото може тепърва да предстои.

Освен предложената помощ от чужбина Мюлуз привлече и вниманието на френския президент Еманюел Макрон, който нареди там да бъде разгърната полева болница за лечение на болните.

В разполагането ѝ участват около 50 войници. Самата болница по принцип е оборудвана за хирургически операции в зони на бойни действия, но тя ще бъде преустроена, за да лекува пациенти с коронавирус. Болницата включва пет палатки, с по шест легла във всяка.

Тя ще бъде обслужвана от около 100 души военномедицински персонал като анестезиолози, медицински сестри и санитари.

Като безпрецедентна мярка в мирно време френската армия започна също така да евакуира пациенти в критично състояние с коронавирус от източните райони.

В събота имаше ново прехвърляне с военни самолети на пациенти, хоспитализирани в Мюлуз. Първото беше извършено миналата седмица.

"Епидемията е в разгара си. Вирусът продължава да се разпространява. Продължават да пристигат пациенти в сериозно състояние", каза Фогт, лекарят от Мюлуз. "Засега няма никакви обнадеждаващи признаци", добави той пред Асошиейтед прес.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.