Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Германия иска да играе първостепенна роля в областта на отбраната

0 коментара
Германия иска да играе първостепенна роля в областта на отбраната

"Икономически гигант, но политическо джудже": десетилетия наред тази формулировка бе на мода по адрес на Германия. Страната възнамерява тя окончателно да бъде забравена, защото занапред ще играе по-важна роля във военно отношение в рамките на НАТО и на ЕС.

Тази амбиция усилва една започнала преди 20 години тенденция. Тя е вписана черно на бяло в новата пътна карта за развитието на германската армия и за политиката на национална сигурност, която ще бъде представена в сряда във вид на Бяла книга от министерството на отбраната. Последният подобен документ е от 2006 г.

Друга амбиция е в дългосрочен план да се зароди "отбранителен съюз" на страните от ЕС - предпазлив опит да се върне на масата проектът за Европейска общност на отбраната от 1954 г., който бе изоставен заради отказа на Франция. Това се прави в момент, когато Европа търси нова визия след шока от Брекзита.

"Германия все повече е възприемана като централен играч в Европа", се подчертава в документа, с копие от който разполага АФП.

"Германия носи отговорността да допринесе за активното оформяне на световния ред", тя е готова "да поеме отговорността си и да вземе нещата в свои ръце", изправена пред предизвикателствата "в областта на сигурността и хуманитарната дейност", се казва в документа.

Промяната в парадигмата е важна за една страна, която често пъти е осмивана като "Голяма Швейцария" по израза на френския есеист Ален Минк - страна, която държи най-вече да се наслаждава на благоденствието си и да спазва неутралитет.

Бялата книга завършва бавната еволюция на една страна, чието милитаристично и нацистко минало е довело до утвърждаване на силни пацифистки настроения в обществото.

Германският Върховен съд чак през 1994 г. разрешава на страната да участва в многостранни мироподдържащи операции.

Косово, Афганистан, Мали: германски войници вече са дислоцирани във все повече горещи точки. А страната премина още един етап, като за пръв път достави оръжия на участваща в конфликт група: иракските кюрдски бойци пешмерга, които се борят срещу групировката "Ислямска държава".

Бундесверът ще преживее и малка революция с първото увеличаване на числения си състав от края на Студената война и с повече инвестирани средства. През последните години германската армия се оплакваше, че е недостатъчно екипирана.

Германия е и една от страните, натоварени с командването на четирите батальона на НАТО, които ще бъдат разполагани ротационно от 2017 г. в Източна Европа като противодействие на руската заплаха.

Тази мярка, одобрена на срещата на върха във Варшава, предизвиква бурни дебати в Германия, включително в редиците на управляващата коалиция на Ангела Меркел, където социалдемократите я приемат като войнолюбива инициатива, насочена срещу Москва. За да успокои страстите, Бялата книга изрично вписва новата амбиция на страната в атлантическа и европейска рамка.

"Германия си поставя като дългосрочна цел общ европейски съюз в отбраната и сигурността", се подчертава в текста. В непосредствен план става дума най-вече за използване на всички възможности за военно сътрудничество, които се разрешават от европейските договори, и за "укрепване на европейската отбранителна индустрия" чрез по-тесни връзки, по-специално с Франция.

Бялата книга не стига до споменаване на европейска армия. Бившият канцлер Герхард Шрьодер обаче подхвърля тази идея в статия в седмичника "Цайт". В нея той предлага Париж и Берлин "институционно да обединят ресурсите си" във външната политика и сигурността.
Например Франция като постоянен член на Съвета за сигурност на ООН да се ангажира винаги да защитава там обща позиция с Германия.

Не е сигурно обаче, че подобни намерения се приемат радушно във Франция, където политическите ръководители традиционно са подозрителни към германския "пацифизъм". Въздържането на Германия през 2011 г. при гласуването в ООН, което разреши въздушни удари в Либия срещу режима на Кадафи, и отказът ѝ да участва във военните операции бяха много зле приети тогава.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.