Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Германия иска по-сериозна съдебна реформа в България

"Готови сме на повече инвестиции, но трябва стабилна правосъдна система", каза министърът по европейските въпроси Михаел Рот

9 коментара
Екатерина Захариева и Михаел Рот

Германия иска по-сериозни реформи в сферата на правосъдието в България и е готова да окаже помощ, заяви германският министър по европейските въпроси Михаел Рот.

След като се срещна с премиера Бойко Борисов и вицепремиера Меглена Кунева в София, Рот отчете усилията в борбата с корупцията, но настоя за продължаване на реформите.

Той предложи помощта на Германия за реформиране на съдебната система и икономическо развитие на България.

"Германия е готова да увеличи инвестициите си в България. Тъй като една по-стабилна, по-ефикасна икономика отваря още повече шансове за младите хора, по добри перспективи за млади хора във вашата страна", каза Рот.

Той посочи обаче, че за да развиваме икономиката си добре, е нужна стабилна правосъдна система.

"Моето правителство се радва, че през изминалата година бяха проведени добри крачки в правосъдната реформа, независимостта на системата и стабилизирането на правовата държавност. Ние сме съгласни с ЕК, че 2016 г. трябва да бъде годината на по-нататъшни реформаторски стъпки", каза още Рот.

Основна препоръка в последния доклад на Европейската комисия бе осъществяването на външен анализи на съдебната система и в частност на прокуратурата с помощта на външни експерти.

По-късно в петък Рот се срещна и с министъра на правосъдието Екатерина Захариева, която е казала, че препоръките в доклада на ЕК няма да бъдат забравени и вече се работи по тях.

"Доверието на хората в съдебната система няма да се върне само с правенето на закони, по-важно е тяхното прилагане. Първият приоритет на екипа ми са промените в Закона за съдебната власт, както и продължаване на реформата в юридическото образование. Колкото по-качествено е образованието на магистратите, толкова по-гарантирана ще е независимостта на съдебната система. Реформата ще работи за подобряване на качеството на живота в България", заявила министър Захариева, цитирана от пресцентъра на правосъдното министерство.

В рамките на визитата си у нас германският министър отбеляза и конструктивната роля на България за бежанския проблем в Европа, но поиска повече солидарност.

"Нуждаем се от доверие, приятелство и готовност да действаме заедно. В момента в Европа има толкова многобройни кризи, че ние заедно и решително трябва да се справяме с национализма и популизма. За това призовах нашите приятели в България още по-силно, отколкото до сега да показват своята солидарност с европейците", заяви Рот.

Вицепремиерът по координация на европейските политики и отскоро образователен министър Меглена Кунева заяви от своя страна, че заедно с Рот е била обсъдена "темата за миграцията, защото това е един проблем, от световно естество, в който и двете страни имат своя глас".

Засега българското правителство се включва в общоевропейските усилия за отразяване на мигрантския поток основно с призиви за затваряне на границите и твърде символична финансова помощ за задържането на бежанците близо до родните им страни. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Сандо
    #9
  2. Калико Джо
    #8

    Последно с Кунева ли се среща или със Захариева (от снимката)? И защо изобщо идва като ще ни разправя баналности от типа - добре се справяте, амо може повече. Ако е за миграцията, тя малко зависи от България - нито оттук минават основните потоци, нито пък емигрантите биха пожелали да бъдат прехвърлени в България, така че не виждам с какво можем да помгнем на Германия в това. Просто един ден в живота на евробюрократа.

  3. so what_deactivated_1521205049
    #7

    ПАК ПИТАМ: и като министър на образованието ли Кунева остава вицепремиер по европейските въпроси? Някой ще ми отговори ли?

  4. so what_deactivated_1521205049
    #6

    Я ПРЕСТАНИ ДА ПЛЮЕШ САЩ БЕ ИСТЕРИЧЕН СТАНИМИР ПЕТРОВ под формата, че ми отговаряш нито те питам, нито за теб тук пиша

  5. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #5
  6. И какво от това
    #4
  7. Коментарът е изтрит в 14:15 на 5 февруари 2016 от автора.
    #3
  8. so what_deactivated_1521205049
    #2

    В КАЧЕСТВОТО НА КАКВА СЕ СРЕЩА КУНЕВА с германския министър? Нали вече е министър на образованието НЯКОЙ МОЖЕ ЛИ ДА МИ ОБЯСНИ? Тя пак ли е вицепремиер по европейските въпроси? На какво основание и за какво точно отговаря тя? Нали се отказа от съдебната система И НЕ НАПРАВИ АНТИКОРУПЦИОННИЯ ЗАКОН

  9. И какво от това
    #1

    Аз пък искам лов на вещитци! Пеевски и цялата политичска сган да бъдат натоварени на кораб за САЩ, и да не се връщат! В САЩ са от хитрец нагоре, тъкмо там им е мястото! А тук-бърза проверка и лесна конфискация на имуществото, ако не можеш да докажеш дори част от него! Защото щом си придобил "част" от него по престъпен начин, верятно си придобил почти всичко така! Когато от посолството на САЩ спуснаха Коларов за преседател на комисията за конфискация на имущество, Боко го изтърпя 2 седмици, че и Костов подкрепи Боко?!Защо ли?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.