Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Германия каза на сърбите, че картата на Югоизточна Европа е завършена

46 коментара
Германия каза на сърбите, че картата на Югоизточна Европа е завършена
Германският външен министър Гидо Вестервеле обвърза въпроса за членството на Сърбия в ЕС с този за решаването на косовския въпрос. На среща в Белград със сръбския премиер Мирко Цветкович Вестервеле заяви, че Европа е готова да помогне и да посредничи, но трябва да е налице волята на Сърбия и Косово за директни преговори по темата, предаде радио Дойче веле.

Косово е последната спирка от балканската обиколка на външния министър, който в петък ще посети германския контингент от силите КФОР.

На фона на спекулации, че окончателна сделка между Белград и ЕС може да включва нов статут за доминираната от сърби северна част на Косово, германският министър отправи най-силното досега публично послание, обвързващо сръбското признаване на независимо Косово и кандидатурата на Белград за членство в Европейския съюз, пише електронното издание EUоbserver.

Той призова Сърбия да се откаже от претенциите си към независимо Косово и да насочи енергията си към присъединяване към ЕС.

По време на посещението си в Белград той се срещна с министър-председателя Мирко Цветкович, с президента Борис Тадич и опозиционни лидери.

В реч пред студенти в Белградския университет Вестервеле заяви, че страната трябва да се "приеме реалността" за отделянето на Косово.

"Ще дойде ден, в който представители на Белград и Прищина ще седнат на една маса и ще говорят за ЕС. Сега може това да ви изглежда като утопия, но може да бъде постигнато. Помирението може да бъде постигнато, ако приемете истината. Независимо Косово е реалност и позицията на Международния съд в Хага потвърждава това”, заяви Вестервеле.

"Картата на Югоизточна Европа е завършена", каза още дипломатът.

След среща със сръбския премиер Мирко Цветкович Вестервеле каза пред медиите: "Според нас една страна може да е член на Европейския съюз, само ако има за цел да си сътрудничи и е готова да решава проблемите си със съседите чрез сътрудничество".

ЕС има желание да посредничи за преки разговори между Сърбия и Косово по решаване на техните спорове, каза Вестервеле, който постави под въпрос избора на Сърбия да отнесе въпроса към ООН. "Когато някой в Европа иска да разреши нещо, включително конфликти....пътят първо води към Брюксел, а не към Ню Йорк", отбеляза той.

Миналия месец Международният съд в Хага обяви, че декларацията за независимост на Косово от 2008 година не нарушава международното право.

Очаква се през септември ООН да разгледа сръбски проект за резолюция, която да лиши от сила решението на съда в Хага. Сръбският външен министър Вук Йеремич заяви в четвъртък, че страната му е готова за конструктивен диалог, особено с европейските партньори, но "ние няма да приемем каквито и да е промени (на резолюция 1244 на ООН за Косово), които ще дадат на Косово статут на независимост".

Според експерти Сърбия е готова да направи сделка, в която да размени доминираната от сръбския етнос област в северната част на Косово за доминирана от албанци територия в Южна Сърбия и автономен статут на сръбските православни църкви в Косово.

Според доклад на Международната кризисна група, вече има по-голямо чувство за политически реализъм по отношение на Косово и някои политици изглежда търсят градивно начини Сърбия да се освободи с чест от бремето, в което се е превърнало Косово.

"Нито Прищина, нито Белград предлагат това открито, но представители и на двете столици, са започнали тихо да говорят за това", посочва Международната кризисна група.

Друг основен въпрос в отношенията на Сърбия с ЕС е задържането на бившия босненски сръбски командир Ратко Младич, за който се смята, че се крие в страната. Ако Белград предаде беглеца, ще може да използва това като коз да засили позициите си в преговорите за Косово и европейското си бъдеще.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

46 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. roki
    #48

    rezoliucia 1244 e deistvashta v momenta i nito germania nito usa nito evropeiskia saiuz moje da ia prekrati ili anulira.dokato sarbia rusia kitai india ispania garcia kipar i drugi darjavi ne priznaiat kosovo niama nezavisimo kosovo.vsichki tezi sapuneni mehuri koito gi naduvat usa i evropa shte se spukat kucheto si lae kervana si varvi.nai mogashtite sili vav sveta rusia i kitai ne priznavat kosovo.zapada triabva da se pomiri che kosovo e sarbia i nishto ne moje da se promeni.nai mnogo da nakarat ruskia supermen aliosha da vlezne i pregazi kosovo sas kalashnika samoletite i raketite.ruskata armia shte se nastani vav kosovo i nikoi ne moje da ia spre.

  2. boby1945
    #47

    явно се умориха да си играят на демокрация искат Виенски съюз като през 1815... може да е за добре..

  3. комунчо
    #46

    бориха фашистка конкуренция?"Германия каза на сърбите, че картата на Югоизточна Европа е завършена"

  4. Москва
    #45

    Толкова време работихне заедно с любимия Милошевич, а сега всичко отива на вятъра.Мъка.И на Гоце му е мъчно!

  5. sam
    #44

    iskat ot sarbite? Ami da razkarat shiptarskata sgan v Albania, kato sa tolkova erbaba. Ili v Germania naprimer?Otvaratirelno lizemerie, maskirano kakto vinagi kato demokrazia, prava i svobodi i pr.!

  6. българка
    #43

    Не е завършена още, имат и на нас да ни връщат западните покрайноини

  7. един
    #42

    сърбите сами се набутаха в тази каша с наглостта и лакомията си. Да, независимо Косово е много куцо решение и в тази ситуация няма печеливши варианти. От друга страна, Косово беше бреме за Сърбия още преди отделянето му и е ясно, че никога повече не може да бъде сръбско. Останалото са емоции и май сърбите вече разбират, че няма накъде да мърдат. Ще го преглътнат, както България преглътна орязването на 30% от териториите й. Е, ние не ги загубихме заради наглост и лакомия, какъвто е сръбският случай...

  8. един
    #41

    какви Судети, какви 5 лева? А Франция защо не върне Елзас и Лотарингия? А Полша защо не върне западните си райони на Германия? А Румъния защо не върне Трансилвания на Унгария? И т.н., и т.н. Ето затова ЕС е добро решение на тези проблеми. Добре, че бяха американците да го наложат насила на Европа след ІІ св. война, иначе пак щяхме да се колим помежду си.

  9. Питанка
    #40

    А дали картата на Западна Европа е завършена?Интересно Германия ще признае ли веднага нова държава, както направи с Косово, ако 10-те милиона натурализирани германци там от турски произход решат да отцепят като независима държава част от територията й? Интересно и дали ЕС ще изключи Белгия от Съюза или ще признае нова държава, ако/когато фламандците в Белгия най-после заявят, че се отделят в независима Фландрия? Интересно ще изключи ли ЕС Испания от Съюза или ще признае нова държава, ако и техните

  10. Питанка
    #39

    Защо самите САЩ и Западна Европа, признавайки независимо Косово, нарушиха цитирания от тебе принцип на установеност на териториите в Европа? Ще признаят ли САЩ след още 20-ина години отцепването на независими щати извън федерацията (както охотно го направиха за Косово) когато испаноговорещото население при тях стане повече от англоговорещото? Вече сред латиносите се чуват гласове за подобни действия и вЕрвай ми, службите в САЩ са вече притеснени.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.