Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Германия нарече ядрената енергия "опасна" и не приема да е част от зеленото бъдеще на ЕС

9 коментара
Германия нарече ядрената енергия "опасна" и не приема да е част от зеленото бъдеще на ЕС

Германското правителство заяви днес че смята за опасна ядрената енергия и се обяви против предложенията на Европейския съюз тя да остане част от щадящата климата енергийна политика на Европа, предаде Асошиейтед прес.

Германия ще изключи в края на годината последните си три атомни електроцентрали и ще спре постепенно употребата на въглища до 2030 година. В същото време съседна Франция се стреми да модернизира съществуващите реактори и да изгради нови, за да посрещне нуждите си в сферата на енергетиката. Берлин смята да разчита основно на природен газ, а в последствие да го замени с по-незамърсяващ природата източник на енергия.

"Смятаме ядрената технология за опасна", каза пред репортери в Берлин правителственият говорител Щефен Хебещрайт. Той отбеляза, че въпросът какво да се прави с радиоактивните отпадъци остава нерешен.

Хебещрайт каза, че Германия "отхвърля изрично" предложението на Еврокомисията атомната енергия да е част от зеленото бъдеще на Европа и че обмисля какви стъпки да предприеме по този въпрос.

Защитници на околната среда критикуват курса на Германия към употребата на природен газ, който също като въглищата произвежда въглероден двуокис при изгарянето си, макар и по-малко.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #9

    Няма "0-ва безвъглеродна икономика". Това е политически термин, чрез който Германия се опитва да прикрие политическите си ходове. Борбата за "Северен поток 2" е между политическите играчи в Германия, която беше разделена на руска и американска зона, което в настоящия момент показва развитието на газовите й отношения с двете страни. Украйна просто се опитва да продаде мястото си на картата. Това е войната сега.

  2. Н
    #8

    Очаква се и повече.
    Освен затварянето на 4-те АЕЦ-а се сличват и други вълнуващи неща.
    В края на декември првеителството/регионалната власт/на провинция Хесен обяви търг за обществена поръчка за изкарването на Майкрософт от системата он-лайн обучение в 2000 училища в провинцията, за съжаление Линукс не успя. Мотивът е събиране на шпионски данни за германски ученици...Пак ще се случи.
    И тогава - тези натам, и от Европа, работен език германски,онези натам ,зад Черноморието про гаранция НАТО, край

  3. анита хегерланд
    #7

    В живота много малко неща са безопасни, дори и секса не е такъв?! Германия ще преживее много политически сривове, докато стигне до идеята, че ядрения колайдер също не е безопасен, но и там се провеждат опити "на тъмно", без това да смущава световния мир. Много е вероятно, след като се запознаят с новите по-високи цени на енергията, германците да поискат ново правителство с нова политика по въпроса. Те са заспали по времето на Меркел и не е ясно кой и кога ще ги събуди. Очевидно е, че Макрон не се справя с тази задача...

  4. kosta
    #6
    Отговор на коментар #5

    Къде са тия технологии, гений?

  5. dimitardi100
    #5

    Напълно са прави германците , има достатъчно чисти и безопастни технологии , които използват неизчерпаеми източници. Друг е въпросът, че лобитата не са заинтересовани . Опасноста от големи ядрени катастрофи се намалява с микрореакторите, но това трябва да бъде само временно решение и в малки мащаби .

  6. бат Ники
    #4

    По принцип са прави, но въпросът е можем ли сега и в идните 10г. да минем без ядрени централи. И ако можем, то на каква цена.

  7. DG
    #3

    Най-голямата грешка на ес е, че допусна германските иди**и да съберат толкова власт.

  8. асен
    #2

    разбира се, опасна е – трябва да се служи на путин и Ко.

  9. Мони Монев Тиранофоб
    #1

    Как ще се с разберат с Франция ... Малки атомни електроцентрали ...!?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.