С голове на Мустафи и Швайнщайгер Бундестимът пое пътя към върха на еврофутбола

4 коментара
  • Героите на мача Швайнщайгер и Мустафи
  • Мустафи откри резултата
  • Швайнщайгер ликува след втория гол
Напълно очаквано един от големите фаворити за титлата от Евро 2016 успя да надвие коравия отбор на Украйна с 2:0 с голове на Шкодран Мустафи в 19-ата минута и на Бастиан Швайнщайгер в добавеното време на второто полувреме на мача в неделната вечер на стадион "Пиер Моруа“ в Лил пред почти 50 хил. зрители.

Макар тимът на Украйна да показа силен характер през първото полувреме и на германците да бе трудно, през второто Бундестимът успя да го подчини.

Първата добра възможност в мача дойде в 4-ата минута, когато Юлиан Дракслер се озова на отлична позиция в наказателното поле, но ударът му премина покрай вратата на украинците. Отговорът на противника дойде буквално след секунди. Йехвен Коноплянка пробва рефлексите на Мануел Нойер със страхотен шут, но стражът на Германия показа истинска класа.

В 12-ата минута Йонас Хектор също имаше добра възможност да открие, но ударът му с неудобния за него десен крак не затрудни вратаря на Украйна.

Нищо обаче не успя да спаси Андрий Пятов в 19-ата минута, когато Шкодран Мустафи бе безапелационен и откри резултата. След центриране на Тони Кроос от свободен удар, централният бранител бе изпуснат в наказателното поле и с глава опъна мрежата на украинците. Основна вина при попадението на световния шампион имаше Сидорчук, който не успя да опази връхлитащия защитник. Това бе първи гол за Мустафи с националната фланелка и номер 66 за Германия на европейски финали.

Противниците на германците успяха да поемат инициативата на играта, но футболистите на селекционера Михайло Фоменко пропуснаха няколко великолепни възможности, като само късметът и Мануел Нойер спасиха Бундестима от изравняване.

Украинецът Шевчук пропусна да реализира няколко от добрите възможности пред вратата на Нойер. В 37-ата минута Украйна пропусна невероятен шанс да изравни след удар на Конопланка, който бе изчистен буквално от голлинията от Жером Боатенг.

Две минути по-късно топката все пак влезе във вратата на Нойер, но попадението бе отменено заради засада.

Второто полувреме силите на украинците явно ги напуснаха и герман;ите поеха пълния контрол над играта. Пропуски направиха Шурле, Гьотце и Йозил.

В 87-ата мата минута Месут Йозил пропусна да вкара втория гол в мача, излизайки сам срещу стража на Полша, но  бе на мястото си. Това обаче направи влезлият минута по-късно Бастиан Швайнщайгер, който отбеляза в последната минута на добавеното време.

Според техническата статистика 69 процента от времето топката е била притежание на германците, а украинците са навъртели най-много километри в бягане. За играч на мача бе определен Тони Кроос.