Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Германия смята за възможно излизането на Гърция от еврозоната

Изключването на страната от валутния съюз щяло да е неизбежно, ако радикалната левица вземе властта

18 коментара
Ангела Меркел, канцлер на Германия. Снимка БГНЕС

Германското правителство вече приема за възможно излизането на Гърция от еврозоната, ако това се наложи. Това е тотална промяна в позицията на страната, която досега поддържаше оставането на изпадналата в криза Гърция, предаде "Ройтерс", позовавайки се на списание "Шпигел".

Германското издание се позовава на правителствен източник. Според него и канцлерът Ангела Меркел, и финансовият министър Волфганг Шойбле смятат, че еврозоната е претърпяла успешни реформи и може да се справи с евентуалното излизане на Гърция от валутния съюз за разлика от 2012 г., когато това било невъзможно.

"Опасността от разпространение на кризата е ограничена, тъй като Ирландия и Португалия (в които също имаха финансови проблеми - бел. ред.) са възстановени", твърди правителственият източник, цитиран от "Шпигел". Освен това Европейският механизъм за финансово стабилизиране е ефикасен и е налице, а големите банки ще бъдат защитени от единния банков съюз.

Според публикацията германското правителство смята изключването на Гърция от еврозоната за почти неизбежно, ако след предстоящите на 25 януари в страната предсрочни избори на власт дойде радикалната лява партия "Сириза", водена от Алексис Ципрас. Социологическите проучвания дават преднина на опозиционната формация пред консервативната "Нова демокрация" на премиера Андонис Самарас. Ципрас се закани, че ако партията му спечели изборите, ще отмени строгите фискални мерки, въведени от "Нова демокрация", и страната ще откаже от помощта, отпускана от останалите страни в еврозоната.

Говорителят на Меркел Георг Щрайтер отказа да коментира публикация в "Шпигел". Въпреки това заяви, че германското правителство очаква Гърция да се придържа към условията на спасителното споразумение с ЕС и МВФ след изборите на 25 януари и при евентуална смяна на правителството в Атина. "Гърция изпълняваше задълженията си досега. Германското правителство смята, че тя ще продължи да изпълнява договорните си задължения към тройката (международни кредитори-бел.ред.)", заяви Щрайтер за "Ройтрес".

Съпредседателят на германската партия "Леви" Бернд Риксингер обвини правителството в шантаж срещу Атина и целенасочено дестабилизиране на ситуацията в Гърция. Изказването му беше публикувано в електронното издание на "Ханделсблат", а коментарът е по повод информацията в "Шпигел", че германското правителството вече не изключва излизане на Гърция от еврозоната. "С подобна нетактичност правителството пуска бомба, която може да изостри кризата в Гърция. Подобен открит шантаж дестабилизира ситуацията в страната преди изборите", заяви Риксингер. Според него подобни информации могат да провокират масово теглене на влогове от гръцките банки. "Това е организирана безотговорност", добави той.

Новата партия на Георгиос Папандреу ще привлича разочаровани социалисти

Междувременно, три седмици преди предсрочните избори в Гърция бившият премиер Георгиос Папандреу оглави нова партия, която да привлече гласовете на разочаровани социалисти. Папандреу напусна партията ПАСОК, създадена от неговият баща Андреас Папандреу и създаде нова политическа формация - "Движение за промяна".

Лидерът на ПАСОК Евангелос Венизелос определи новата партия като еднолична.

Все още няма социологически проучвания, които да посочат настроението на избирателите към новата политическа формация, която ще участва в изборите на 25 януари.

Политическите анализатори предполагат, че Папандреу ще привлече част от гласовете на разочарованите социалисти, които досега подкрепяха радикалната левица "Сириза" на Алексис Ципрас. "Сириза" продължава да е водеща политическа сила във всички проучвания, привличайки избирателите с обещания за промени в икономическата политика на строги икономии, което засилва опасенията в еврозоната.

"Бъдещето на Европа е поставено на риск не от политиката на левицата, а от политическия неолиберален модел на канцлера Меркел и тежките последствия от тази политика. Рискът е в икономическото разделение на европейските страни на северен и южен блок, както и от високата безработица. Опасност за Европа е разпространението на крайнодясните и фашистки движения", каза Алексис Ципрас и изрази убеждение, че ако левицата победи на изборите в Гърция, това ще доведе и до политически промени в цяла Европа.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

18 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Гошо мъдреца
    #18

    Има една чудесна , но неприятна световно популярна легенда за репутацията на нашите съседи. "Когато подаваш ръка и се ръкуваш с грък, след ръкуването веднага провери и прочети да ли всичките ти пръсти са отново на ръката ти ? В много случай по легендата след този акт на приятелство с грък , ръкостискането, обикновено липсва по някой пръст. От България беше откраднат от нашите южни съседи излаза ни на Беломорието и на останалата малцинствена българска диаспора там беше забранено да общува на матерния си език.

  2. Гошо мъдреца
    #17
  3. boby1945
    #16
  4. Анонимен13_deactivated_1423135280
    #15

    Това лято бях на почивка в Гърция и там като се разговорих с гърците, още тогава през лятото, бяха решили да си гласуват за Ципрас, тъй като им беше обещал, че ако дойде на власт ще отмени закон, който задължаваше последните 2 години гърците да плащат данък сгради. Този данък, които всички ние винаги сме го плащали. До преди 2 години гърците и данък сгради даже не плащаха, свикнали са само да си цоцкат от държавата си и нищо да не дават, само да взимат. Излезнат ли от еврозоната ще си влезнат във филма на Виденов и после едва ли някога ще се оправят или възстановят, в Гърция ще стане по-лошо дори и от България ...

  5. бат Ники
    #14
  6. Боряна
    #13

    За кой ли път ви се моля не закачайте bibi1945. Човекът е болен. Струва му се, че е много умен и разбира от всичко, пък и му се пише. Получава нервно разстройство от думи като САЩ, Запад, ЕС, Германия В какъвто и да е текст. Виж при славянство, православие, Русия, Путин, протичат едни лиги..Подиграват му се по форумите (той не пише само тук), ругаят го - той пише, ли пише. Мазохист е човекът. Има такива. Давайте по-състрадателно!

  7. Kurt_deactivated_1433320998
    #12

    до 11 - ами просто не ги разбираш нещата, а говориш на едро! Ако Германия разхлаби финансовата дисциплина това веднага ще доведе до поевтиняване на еврото. Съответно този паритет между долара и еврото ще бъде нарушен и юана. Като от това пак печели силния евро-север. Идеята на англичани и руснаци е да "прекарат" Гърция или Италия(който е по-неориантиран) и да напусне евро-зоната, оттам ДА ПОСКЪПНЕ ЕВРОТО и това да намали конкурентнспособността на Севера. Разбира се, в Гърция или Италия или Испания

  8. борбътъ
    #11

    Моята логика е по-скоро че Гърция има нужда от фискален стимул, т.е. да се напечатат пари и да се вкарат в икономиката, макар и това да води риск от ново задлъжняване, риск от инфлация и т.н. В момента еврозоната е пред риск от дефлация. За страни като Гърция това е възможно най-лошия вариант понеже им се събират наедно: 1. дефлация, 2. рестриктивна финансова политика, 3. висока безработица, 4. свиваща се икономика, 5. намалени инвестиции. На Гърция, а и на Италия, им тряба в момента финансов стимул,

  9. Kurt_deactivated_1433320998
    #10

    до 7 - а това за финансовата дисциплина, свободната политика на националните правителства......Принципа е друг - атакуват Германия и останалите от "богатия" евро-север, че поддържат изкуствено НИСЪК КУРС на еврото, заради проблемите на Южните страни и това ги прави конкурентни. А ти го четеш, че като печаташ драхми ще правиш щедра социална политика! Нищо подобно. Това е валутна игра и само обединени можем да сме на ниво, а не като се конкурираме поединично. Тогава страни като Германия, САЩ, Китай и Япония просто ще ни схсрускат за закуска! Затова казвам, че акъла на ЦИПРАС е колкото на нашите Станишев Миков и тн. Виж Самарас, Ванизелос, Папандреу са на друго ниво!

  10. Kurt_deactivated_1433320998
    #9

    Бобка, пак нещо обърка нещата. Нищо, давам ти възможност да се поправиш. А до 7 - не знам каквЪ БОБРъ шъ водиш срещу Германия, но Меркел единствено казва, че всеки е свободен в решението си! Това което ти предлагаш на Гърция е да скочи от 29 етаж, за да провери дали може да лети! Умно наистина, особено ако си наследник на цар Калоян(ромеоубиеца).

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.