Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Германия внесе в ООН искане за осъждане на режима в Сирия

2 коментара

Германия внесе в Комитета на Общото събрание на ООН по човешките права проект за резолюция, подкрепен от около шейсет страни, в който се настоява за остро осъждане на Сирия заради нарушенията на човешките права и избиването на 3500 души, съобщи ДПА.

Сред страните, подкрепящи проекта, са България, Австрия, Австралия, Кипър, Естония, Финландия, Грузия, Гърция, Унгария, Ирландия, Италия, Полша, Турция, Португалия.

Посланикът на Германия в ООН Петер Витиг каза, че осеммесечната криза в Сирия взима все повече цивилни жертви, а режимът на президента Башар Асад продължава да отхвърля независимо разследване. "Съществено е международната общност да отвърне на тези ужасяващи жестокости", каза Витиг пред Комитета по човешките права.

Проектът за резолюция е подкрепен от страни от всички части на света, включително арабски като Саудитска Арабия, Йордания, Катар и Мароко, които искат да се намери изход от кризата в Сирия. В текста се настоява комитетът остро да осъди продължаващите тежки и системни нарушения на човешките права, извършвани от сирийските власти. Сред тези нарушения са екзекуции без съд и присъда, прекомерна употреба на сила, избиване и преследване на протестиращи и правозащитници, безпричинни арести, изчезвания на хора, изтезания и тормоз над затворници, включително деца. Отправен е призив към Дамаск да прекрати нарушаването на човешките права, да изпълнява задълженията си по силата на международното право и да защитава цивилното население.

Европейските страни възнамеряват да внесат нов проект за резолюция и в Съвета за сигурност заради растящия брой на убитите в Сирия, но този процес ще продължи няколко седмици, в които трябва да бъдат убедени Китай и Русия да променят позицията си, посочва Франс прес. Миналия месец двете страни наложиха вето в Съвета за сигурност над проекторезолюция, осъждаща действията на властите в Дамаск.

Сирийският посланик в ООН обвини Великобритания, Франция и Германия, че са обявили политическа и дипломатическа война срещу Сирия с внасянето на проекта за резолюция с призив да бъдат осъдени нарушенията на човешките права от сирийския режим, предаде Асошиейтед прес.

Посланикът Башар Джафари каза, че трите европейски страни страдат от "Сирия-фобия".

Джафари говори на заседание на Комитета на Общото събрание на ООН за правата на човека, в който посланикът на Германия в ООН Петер Витиг внесе проекторезолюцията.

Същевременно турският премиер Реджеп Тайип Ердоган настоя сирийският президент Башар Асад да се оттегли от властта, за да предотврати още кръвопролития в страната.

"В името на твоя народ, твоята страна и региона, напусни властта", призова Ердоган Асад в парламента пред парламентарната група на своята Партия на справедливостта и развитието.

Ердоган, който беше личен приятел на сирийския държавен глава преди той да смаже със сила протестното движение, вече бе обявил, че скъсва със сирийския режим, но за първи път иска открито оставката на Асад.

"Да се биеш до смърт срещу собствения си народ не е геройство. Ако искаш да видиш някой, който се е сражавал срещу собствения си народ, виж нацистка Германия, Хитлер, Мусолини или Румъния на Николае Чаушеску", каза Ердоган.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #2

    Работа там нямаме. През средновековието най-много да сме стигали до Армения и Киликия. Но за Сирия определено не ни стига далекогледа, особено в компанията на такива отрепки като Турция, Грузия и тем подобни американски подметки. Може да е всичко но сме кон с история, а не като тези на югоизток.

  2. Анонимен
    #1

    Нашата подкрепа ми напомня за оная приказка народна-барабар Петко с мъжете-не ни стигат и другите проблеми че започнахме да решаваме и външнополитически като тоя в Сирия и забележете редом с кого-Грузия,Естония и Турция.Жалка и мерзка история да се тикаме винаги там гдето не ни е работата.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.