Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Германски медии сравняват България с Беларус и Унгария

13 коментара
Германски медии сравняват България с Беларус и Унгария

"Прекомерно полицейско насилие, каквото иначе познаваме от беларуската столица Минск"; "И този път Борисов успя да измъкне главата си от примката"; "България е на път да стане втора Унгария".

Българската редакция на Дойче веле извежда тези цитати от публикации в германските медии, които проявяват все по-голям интерес към събитията у нас. Авторитетни издания като "Зюддойче Цайтунг", "Ди Цайт", "Ди Велт" и други коментират и днес развоя на протестите и нестихващите искания за оставка на правителството и на главния прокурор Иван Гешев, пише Дойче веле.

"Когато един премиер обявява в социалните медии, че няма нищо против гражданите да го замерят с яйца и домати, стига да освободят кръстовищата, има само две възможни обяснения: този човек или е изцяло откъснат от действителността, или вярва в помирителната сила на своя хумор", коментира вестник "Ди Велт" и заключава: "За разлика от закачливите нотки в съобщението на Борисов, положението в България е наистина сериозно".

"Протестите срещу Борисов ескалират", обявява в заглавие и "Зюддойче Цайтунг". Статията информира за ранените и задържаните по време на масовия протест в София и съобщава, че в лицето на Борисов демонстриращите българи виждат "маша в ръцете на мафията".

В статия за онлайн изданието "Телеполис" за "окървавени протести" говори и известният германски журналист и добър познавач на България Франк Щир. "Това трябваше да е денят хикс, който да сложи окончателен край на политическата кариера на премиера Борисов, но той и този път успя да измъкне главата си от примката. За колко ли време обаче?", пита Щир.

Авторът информира за събитията от протеста на 2 септември, като не пропуска да отбележи, че на "Великото народно въстание" е имало и склонни към насилие агитки от футболни фенове. "Кой ги беше изпратил там - това остана неясно", обобщава германският журналист. Според него, някои от видеозаписите, поствани в социалните мрежи след протеста на 2 септември, показват "прекомерно полицейско насилие, каквото иначе познаваме по-скоро от беларуската столица Минск". Франк Щир съобщава и за екип на датска телевизия, който също е бил засегнат от действията на полицията в София.

Според автора на анализа, човек трудно може да си представи, че в условията на подобни напрежения България ще дочака редовните парламентарни избори. "България е твърде далеч от политическата нормалност", заключава германският журналист.

Авторът на "Ди Велт" Филип Фолкман-Шлук твърди на свой ред, че вниманието на европейците вече е насочено към София. В неговия анализ четем: "В Брюксел гледат загрижено към България. Дали тук не възниква втора Унгария? След като бе приета в ЕС, страната, ръководена от Виктор Орбан, стъпка по стъпка ограничи свободните медии, правосъдието и опозицията. Така Унгария се превърна в държава, в която парите от Брюксел отчасти потъват напълно безконтролно", пише авторът и цитира мнения на евродепутати за събитията в България.

Един от тях, Даниел Фройнд от Зелените, който е експерт по проблемите с корупцията, вижда следната съществена разлика между България и Унгария: "За разлика от Унгария, България се държи по-умело, като гледа да не се набива така силно в очи", отбелязва политикът.

А представителят на европейските социалдемократи Йенс Гайер предупреждава, че ЕС е застрашен от няколко нови Унгарии, в които политиците проявявали голяма изобретателност при отклоняването на европари към собствените си джобове.

Надеждата, според "Ди Велт", е свързана с главната прокурорка на ЕС Лаура Кьовеши - и с това, че България е подчинена на юрисдикцията на европейската прокуратура. В бъдеще тя ще разследва и случаи на злоупотреби с европейски пари.

Заключението на германския всекидневник обаче не е особено оптимистично: като се има предвид, че само сега трябва да се разпределят 750 млрд. евро за преодоляване на последиците от пандемията, Кьовеши и нейните сътрудници със сигурност ще имат твърде много работа.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит в 20:38 на 9 юни 2021 от автора.
    #13
  2. Коментарът е изтрит в 20:38 на 9 юни 2021 от автора.
    #12
  3. Коментарът е изтрит в 11:34 на 8 септември 2020 от автора.
    #11
  4. Коментарът е изтрит в 11:34 на 8 септември 2020 от автора.
    #10
  5. Горскио
    #9

    България била на път да стане втора Унгария. И банкянската Тиква втоеи Орбан. Хаха, само че според Соорисоидната Дийче Веле. Де да беше така - през 2020 г. в България да се родят 45 хиляди деца в повече от миналата година.

  6. Мюнхен
    #8

    Безспорно режимът на Борисов е идентичен с този на Лукашенко. Но спрямо Унгария, положението е по-различно и то се състои в това, че унгарците живеят значително по-добре от българите. Унгарското правителство поддържа много добър жизнен стандарт за своите граждани. Всеки, който е ходил в Унгария, го е видял това с очите си .Тук и жизненият стандарт не бе повишен по време на уп равлението на ГЕРБ. През последните десет години рязко бе увеличена разликата в живота между олигархията и хората. В Унгария няма олигархия. Лукашенко, Ким Чен У, Ердоган, Борисов- последното диктаторско каре в света.

  7. eagle_eye
    #7

    Боце 2013-а година: "Ако разсъждаваме като демократи, трябва веднага да има предсрочни парламентарни избори! Ако арзсъждаваме като диктатори... избори може и никога да няма." Кога Боце започна да разсъждава като диктатор (по своето собствено определение)? Приликите с другите диктатури вече са толквоа отчетливи, че място за лавиране няма. Или провеждаме честни парламентарни избори, които да материализират новата политическа ситуация в адекватно народно представителство, или официално обявяваме деморкатичния преход за провален.

  8. bgp
    #6

    оригинал

  9. bgp
    #5

    Да болезнени неща пишат в германската преса ! Особено, като се четат в оргинал ! И е странното , че се надяваме на това ,жадуваме да стане още по-страшно , за да ни се помогне ! Контактувал съм с германци и австрийци .... те трудно могат да разберат българската ни управия ! Въпросът им би бил , защо го правим , защо си вредим , защо влизаме сами в блатото , защо се мрази , защо не си помагаме , защо не си подредим , входа , стълбите с чистота , защо не си подредим и пазим държавата , защо живеем в хаос и лутане ! И много защо ...... и отговор няма да получат , защото и ние самите не знаем ... ЗАЩО !?

  10. Харалампи Стоенчов
    #4
    Отговор на коментар #2

    Честния Джон ме е преварил :-)Измекяр си ти, Cato ...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.