Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Германски медици извършват детективска работа, за да проследят коронавируса

0 коментара
Германски медици извършват детективска работа, за да проследят коронавируса

"Какви са симптомите ви? С кого сте се срещали през последните дни?" В Кьолн студенти по медицина, вербувани от здравните власти, настойчиво разпитват предполагаемите или доказани нови заболели от коронавируса, опитвайки се да прекъснат веригата на инфекцията, предава агенция Франс прес.

Тези преследвачи на вируса се занимават с работа, достойна за детективи, която е станала още по-важна в момента на отмяната на ограничителните мерки. За да се избегне втора вълна и възможно връщане на карантината, трябва всички лица, изложени на риск, да може да се открият възможно най-бързо.

Очаква се работата им да се улесни, след като Германия вчера стартира, по подобие на другите страни, мобилно приложение за проследяване на болните.

Всичко започва с обикновен факс, получен в санитарната служба на града на Рейн: една лаборатория току-що е съобщила за позитивен резултат. След това няма и минута за губене. Със "случая" незабавно се свързват по телефона, вече за да му съобщят за заболяването, за задължителната карантина и да се "управляват емоциите", вариращи от омаловажаване до панически страх, обяснява пред Франс прес Андреас Гехлар, един от 200-те студенти по медицина, наети от март от местната санитарна служба.

Германия, вече давана за пример заради справянето с пика на кризата, който ѝ позволи да запази броя на смъртните случаи относително нисък (около 8800 от близо 190 000 заразени) реши да се обърне в повечето случаи към квалифицирани лица, като студенти по медицина, за да "следят" вируса.

Макар и извършвана от дистанция, предварителната работа по "анамнезата" е "от ключово значение за "проследяването на патологията", подчертава анкетьорът. След това задачата е да бъдат открити всички, с които болният е бил в контакт през последните 48 часа. Затова трябва упорито да задават въпроси, също като детективи.

"Възрастна жена, живееща в сграда с апартаменти, ни каза, че е виждала само дъщеря си през последните два дни, но в хода на разговора научихме, че е говорила с обслужващия персонал на стълбището и че е чакала 30 минути в лекарски кабинет, където е била тествана", разказва Барбара Грюне, училищна лекарка, повишена до ръководител на една от трите "бригади" от санитарни анкетьори на службата.

Така списъкът с контакти на болния може да нарасне. Всеки от тях ще бъде уведомен по телефона, и то на над 20 езика, които говорят студентите анкетьори, в град с един милион жители, където съжителстват многобройни националности.

Целта е да бъде убеден всеки от контактите от първи ред да се постави доброволно под карантина, "което огромното мнозинство се съгласяват да направят", според Грюне. Това позволява "да се прекъсне веригата на разпространение на вируса".

В Кьолн пандемията остава ограничена, както и в цялата страна, с 2500 инфекции от февруари досега при 100 починали.

Днес институтът "Роберт Кох" съобщи за 345 нови заразени с коронавируса и за още 30 починали в Германия. Общият брой на заразените в страната достигна 187 184. 8830 от тези хора са починали.

Макар че новите случаи, за които се съобщава, са доста по-малко, отколкото в пика на епидемията през март, "това не е повод да се връщаме към безгрижието", предупреждава обаче доктор Йоханес Нисен, директор на санитарната служба. Още повече, че германското правителство иска да увеличи броя на тестовете, за да задържи епидемията под контрол.

"Подготвени сме за втората вълна от заразяване, която ще дойде през есента", добавя Ниесен.

Това не е непременно вярно за всичките 400 санитарни служби, в които броят на лекарите, наети от администрацията, е намалял с една трета за последните 15 години, според федерацията на работещите в сектора (BVOGD). Причината: многото вакантни места - обществената служба не е привлекателна със средна заплата доста по-ниска, отколкото в частния сектор.

Министерството на здравеопазването в Берлин обеща 50 милиона евро за дигитализация на санитарните служби и през пролетта нае 500 студенти, идващи от всички краища на света, като "скаути (наблюдатели) на карантината", изпращани в горещите точки в страната. Германската армия е изпратила 190 войници анкетьори в около 30 санитарни служби в страната, по данни на Бундесвера. Що се отнася до мобилното приложение за проследяване: "то няма да замени нашата работа за свързване с болните, нито за даване на съвети", още отсега предупреждава г-жа Грюне.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.