Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Германските компании с най-много инвестиции в развойната дейност в Европа

"Фолксваген" е номер едно в света, българска компания не попада в световната класация

2 коментара

За първи път от 2004 г. насам предприятие от Европейския съюз е най-големият инвеститор от частния сектор в научноизследователската и развойната дейност (НИРД). Това е германският производител на автомобили "Фолксваген".

Дружеството зае челно място в индекса на Европейската комисия за 2013 г. за инвестициите в иновации в промишлеността с вложените 9.5 млрд. евро през миналата година. В топ 5 попадат още три немски фирми – "Даймлер" с инвестиции от 5.64 млрд. евро, "Бош" - с 4.92 млрд. евро и "Сименс" – 4.57 млрд. евро. Френската "Сафони-Авентис" е четвърта с 4.91 млрд. евро инвестирани в иновации.

В класацията участват 2000 фирми от ЕС, САЩ, Япония и други страни, като сред тях няма българска фирма. От европейските компании най-много са тези с регистрация в Германия – 130. От страните от бившия социалистически блок попадат само по една компания от Чехия, Словакия и Унгария.

Като цяло базираните в ЕС предприятия (527 дружества) са повишили инвестициите си в НИРД с 6.3%, което е малко над средната стойност за 2000 предприятия, включени в индекса (+6.2%).

Както и миналата година обаче, те изостават спрямо колегите си от САЩ (+8.2%), но броят на техните фирми е по-висок - 658.

Дружествата, участващи в индекса на ЕС, очакват техните изследователски инвестиции да се повишат средно с 2.6% годишно за периода 2013-2015 г., което и спад в очакванията от предходната година.

"ЕС все още изостава от своите основни конкуренти в бизнес инвестициите в научна дейност, а в последните доклади са налице и някои тревожни сигнали. Въпреки положителните резултати на най-успешните европейски компании във важни промишлени сектори като автомобилостроенето, все още сме твърде слаби във високотехнологичните области като биотехнологии и софтуер", заяви Мойра Гейгън-Куин, европейски комисар по въпросите на научните изследвания, иновациите и науката.

Дружествата от индекса са увеличили средно с 6.2% инвестициите си в НИРД, въпреки забавянето на нетния ръст на продажбите (+4.2% спрямо +9.9% през 2011 г.) и спада в оперативните печалби в размер на 10.1% през 2012 г.

В ЕС общите положителни резултати се дължат до голяма степен на темповете на растеж на инвестициите в НИРД на германските дружества, особено в автомобилния сектор.

Второ място в класацията заема южнокорейската "Самсунг Електроникс" (Samsung Electronics) с инвестиции в размер на 8.3 млрд. евро.

Половината от компаниите в топ 10 са седалище в САЩ - Microsoft, Intel, Merck, Johnson & Johnson и Pfizer. Две са в Швейцария - Roche и Novartis, и едно в Япония – Toyota.

Компаниите със седалище в ЕС от автомобилния сектор и сектора за автомобилни части показват стабилен растеж на НИРД (+14.4% спрямо -2.6% за техните колеги от САЩ).

Дружествата от ЕС изпреварват тези от САЩ също в промишленото инженерство (+12.3% спрямо +9.4%) и авиокосмическата и отбранителната промишленост (+9.5% спрямо -1.3%).

Резултатите на дружествата от ЕС в сектора на ИКТ са смесени, като показват добри резултати в областта на софтуерните и компютърни услуги (+14.2%) и спад в производството на хардуер за ИТ (-2.3%).

За разлика от европейските, базираните в САЩ компании се представят добре и в софтуера, и в хардуера като инвестициите показват ръст съответно от 12.6% и 14.8% спрямо година по-рано.

Анализът на тенденциите през последните 10 години показва, че САЩ продължават да увеличават специализацията си в сектори с интензивна НИРД като информационно-комуникационните технологии и здравеопазване. Техният дял е 70% от общите инвестиции в НИРД, направени от американските дружества от индекса през 2012 г. спрямо 64% през 2004 г.

Въпреки водещата позиция на САЩ в секторите с високи инвестиции в НИРД, внимателно вглеждане в по-долните места, заемани от европейски компании, показва, че в сектори като софтуер и биотехнологии има много дружества с добри показатели, които биха могли да станат лидери в бъдеще.

Индексът на Европейската комисия за инвестициите в НИРД в промишлеността се публикува всяка година от Европейската комисия. Индексът за 2013 г. се основава на извадка от 2000 дружества, големи инвеститори в иновации, които заедно създават инвестиционна стойност, равняваща се на над 90% от общите разходи за наука в света. С помощта на индекса се измерва общата стойност на техните световни инвестиции в НИРД, финансирани със собствени средства, независимо от мястото, където се осъществява съответната НИРД.

В извадката са включени дружества, които са инвестирали повече от 22.6 млн. евро НИРД през 2012 г. и са със седалище в ЕС (527 компании), САЩ (658), Япония (353) и други държави (462), включително Китай, Южна Корея, Швейцария, Индия, Канада, Австралия, Израел, Норвегия и Бразилия.

Проучването на ЕС за тенденциите при инвестициите в развойна дейност в промишлеността допълва индекса, като събира качествена информация относно факторите и проблемите, оказващи влияние върху сегашните и бъдещите стратегии за инвестиции в НИРД. Резултатите от проучването през 2013 г. се основават на отговорите на 172 предимно големи компании от посочените 1000 европейски компании за 2012 г. Тези отговори са събрани между април и юни 2012 г.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #2

    В Германия работи и такава схема: правителството дава пари на фирмите, с които те да финансират научно-изследователска и развойна дейност в университетите и научните центрове.

  2. Анонимен
    #1

    Статията е тенденциозна и невярна. Приятел на един приятел на един мой трети братовчед му е казал, че на морето е говорил с някакъв немец и той му е казал, че икономиката на Германия не е много добра, защото имало много социални помощи и хората там са забравили да работят. Освен това, ако работника да кажем се чувства уморен, има право ад поиска допълнителни дни за отпуск или са легне да спи по време на обедната почивка, която е около 2 часа.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.